×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Jaki materiał jest najlepszy do izolacji dachu?

Dach zwany też „piątą elewacją budynku” jest jedną najtrudniejszych do izolowania częścią domu, gdyż to właśnie tędy ucieka najwięcej ciepła. Do tego ze względu na, zazwyczaj, drewnianą konstrukcję nie może on być zawilgacany w wyniku nieprawidłowego wykonania izolacji i dlatego powinien on być dodatkowo wentylowany.

Stosowanie materiałów izolacyjnych do izolacji dachów zależy w dużej mierze od rodzaju dachu. Inaczej bowiem izoluje się dach płaski, a inaczej spadzisty, inaczej z poddaszem nieużytkowym, a inaczej z poddaszem zamieszkałym.

W przypadku dachów płaskich, pod którymi wykonuje się tylko niewielką przestrzeń izolacyjno-wentylacyjną (zakładam, że w budynkach mieszkalnych nie stosuje się już w ogóle stropodachu), układa się zazwyczaj z płyt styropianowych lub z wełny mineralnej. Klasyczny przekrój warstwowy takiego dachu to zazwyczaj:

  • istniejąca konstrukcja dachu, zazwyczaj żelbetowa,
  • paroizolacja,
  • izolacja termiczna,
  • hydroizolacja zgrzewana lub klejona.

 

W niektórych rozwiązaniach można zastosować piankę poliuretanową nanoszoną metodą natrysku, która w takich wypadkach stanowi jednocześnie termo i hydroizolację, co gwarantuje wykonanie pokrycia dachu pozbawionego jakichkolwiek połączeń i nie wymaga dodatkowego krycia wierzchniego. Jest to szczególnie istotne w przypadku dachów płaskich, na których woda spływa wolno i tym łatwiej wnika we wszelkie szczeliny.

Zazwyczaj jednak tradycyjna izolacja dachu płaskiego składa się z dwóch warstw – podkładu i izolacji wierzchniej o różnych gęstościach i wykończeniu, dzięki czemu w górnej części izolacji uzyskuje się wyższą wytrzymałość mechaniczną izolacji.

Na tak wzmocnionej izolacji ze styropianu lub wełny mineralnej można układać każdy rodzaj pokryć dachowych – papę bitumiczną, folie dachowe, membrany...

Do izolacji termicznej dachów spadzistych stosuje się też wełnę mineralną, z tym, że tym razem o znacznie mniejszej gęstości, a więc częściej w postaci mat niż płyt. Wełna od strony wnętrza powinna być osłonięta folią paroizolacyjną, a od strony zewnętrznej wiatroizolacyjną.

Między krokwiami układa się pasy maty wełnianej cięte szerzej niż rozstaw krokwi o ok. 2 cm, co pozwala na dokładne przyleganie krawędzi maty do krokwi. Dotychczas przyjmowano, że grubość izolacji powinna wynosić ok. 15 cm, co oznaczało, że izolacja mieściła się między krokwiami i to do nich mocowano paroizolację. Podwyższone normy izolacji wymuszają zwiększenia grubości izolacji, co oznacza, że układamy kolejną warstwę izolacji pokrywając także krokwie. W tym wypadku drugą warstwę izolacji wraz z folią paroizolacyjną mocujemy do krokwi dodatkowymi listwami. Do tych listew mocować będziemy później płyty suchego tynku.

Układając wełnę między krokwiami nie należy zbyt mocno dopychać ją do folii wstępnego krycia, gdyż zaburzy to wentylację dachu, a w przypadku dachu krytego blachą, zetknięcie folii z dachem może doprowadzić do przegrzania folii i jej uszkodzenia.

Wykonując pokrycie dachowe warto pamiętać o wentylowaniu połaci dachowej, która ma na celu usuwanie wilgoci z izolacji termicznej, dlatego należy pozostawić pustkę wentylacyjną pod poszyciem lub ułożonymi pod nim deskami ewentualnie płytami drewnopochodnymi. By jednak pustka wentylacyjna spełniała dobrze swoją funkcję konieczne jest pozostawienie szczelin wentylacyjnych pod okapem i w kalenicy o szerokości nie większej niż 2 – 3 cm.
autor: Adam Zyzman

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Termoizolacje
Podobne: Ocieplenie domu, wymiana okien – co to daje?, Docieplenie budynku od wewnątrz, Ile kosztuje docieplenie budynku?, Mostki termiczne - co to jest i jak ich uniknąć, Dach nad poddaszem użytkowym
Słowa kluczowe: wełna mineralna, termoizolacja, audyt energetyczny, termomodernizacja, ocieplenie poddasza, izolacja dachu, wełna mineralna, folia, wentylacja