×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Jaki rodzaj ogrzewania wybrać: prąd, gaz, paliwo stałe

Jedną z podstawowych kwestii, jaką należy rozstrzygnąć podczas budowy domu, jest wybór sposobu ogrzewania budynku. Alternatywą są ogrzewanie prądem, gazem lub paliwami stałymi. Wybór sposobu ogrzewania zależy nie tylko od względów finansowych, choć te pełnią zasadniczą rolę. Wpływ na podjęcie decyzji powinny mieć także kubatura i konstrukcja domu, rejon kraju, w którym znajduje się dom, położenie budynku (czy jest to obiekt wolnostojący czy też w zwartej zabudowie), a także obecność mediów, takich jak miejska sieć ciepłownicza, czy też obecność lub brak instalacji gazowej w danej okolicy. Wybór systemu ogrzewania powinno skonsultować się z architektem, gdyż, w przypadku domu już istniejącego, dany rodzaj ogrzewania może wiązać się z koniecznością przeprowadzenia skomplikowanej przebudowy, lub też eksploatacja, z powodu konstrukcji budynku, może okazać się bardzo kosztowna.

Gaz
Jednym z bardziej popularnych sposobów dostarczania ciepła do domu jest ogrzewanie gazowe. Jedynym warunkiem ogrzewanie gazem ziemnym jest posiadanie dostępu do sieci gazu. Biorąc pod uwagę kilka czynników, ogrzewanie tym paliwem należy do stosunkowo najtańszych sposobów dogrzewania. Co prawda ceny węgla są niższe od cen gazu nawet o 40%, jednak wymaga on poniesienia dodatkowych kosztów związanych z transportem, załadunkiem, rozładunkiem i składowaniem. Uwzględnia się także koszty własnej pracy, a także pewne niedogodności z użytkowania kotła na paliwo stałe. Uwzględniając wygodne w korzystaniu paliwa grzewcze, gaz ziemny należy do najtańszych z tej grupy. Z drugiej jednak strony, w porównaniu z drewnem i, mimo wszystko także z węglem, jest paliwem znacznie droższym. Gaz można spalać w kotłach gazowych. Dzięki ich automatyzacji ogrzewanie domu za pomocą tego paliwa jest bezobsługowe i bardzo wygodne w użyciu. Gaz ziemny jest uważany także, za przyjazny środowisku, gdyż jest stosunkowo czystym paliwem. W przeliczeniu na jednostkę energii uzyskanej z jego spalania, produkuje się z niego kilka razy mniej CO2 w porównaniu do węgla. Podczas spalania nie wytwarza się popiół, nie zawiera także siarki, która jest usuwana zaraz po wydobyciu. Gaz ziemny można także spalać w kotłach kondensacyjnych, przez co uzyskuje się więcej energii niż wynosi jego wartość opałowa.
Dużym wydatkiem jest jednak podłączenie do gazociągu, a także zakup nowoczesnych kotłów gazowych. Jeśli nie ma możliwości podłączenia gospodarstwa domowego do gazociągu lub jest to zbyt kosztowne, do ogrzewania domu można użyć gazu płynnego. Ogrzewanie tym paliwem wiąże się z koniecznością umieszczenia w okolicach domu zbiornik na tego rodzaju gaz. Może on znajdować się zarówno na ziemi, jak i pod jej powierzchnią, gdy pozwala na to stan wód gruntowych. Zbiornik na gaz płynny połączony jest z domem za pomocą specjalnego przewodu. Połączenie to ma status osobnej instalacji. Koszt takiego zbiornika jest bardzo duży, stąd też większość osób decydujących się na ogrzewanie domu gazem płynnym, dzierżawi lub wypożycza taki zbiornik. Instalacja takiego zbiorniku wiąże się także z pewnymi formalnościami, gdyż dla pojemników o pojemności powyżej 7m3 wymagane jest pozwolenie na budowę. Jeśli nie stać nas na sfinansowanie takiej inwestycji, można zwrócić się do dostawcy gazu płynnego, który pokryje część kosztów inwestycji, oraz koszty dzierżawy i użytkowania zbiornika. W umowie zobowiązujemy się także do zakupu określonej ilości gazu.
Gaz płynny spalany jest w specjalnym kotle, który musi znajdować się ponad poziomem terenu. Wiąże się to z koniecznością zabezpieczenia domowników przed ewentualnym wybuchem lub pożarem, do którego może dojść podczas wycieku gazu ze zbiornika. Opłatę za ten rodzaj paliwa można uiszczać po każdym napełnieniu zbiornika, jednak wygodniejszą formą jest regulowanie płatności według wskazań za bieżące zużycie w miesięcznych okresach rozliczeniowych.
Zaletami tego rodzaju ogrzewania jest uniwersalność, gdyż można nim ogrzewać zarówno dom, jak i wodę, a także na nim gotować. Mamy także do wyboru wiele urządzeń grzewczych, oraz możliwość wyboru dostawcy. Na niekorzyść tego rodzaju ogrzewania przemawia wysoka cena paliwa, konieczność kontrolowania stany zbiornika.

Prąd
Innym źródłem ciepła dla domu jest energia elektryczna. Ogrzewanie elektryczne pochłania największą część kosztów związanych z wydatkami na prąd. Jednak w niektórych domach instaluje się tego typu ogrzewanie, ze względu na niskie nakłady inwestycyjne i wygodę obsługi. Ogrzewanie tym paliwem ma swoje zalety. Przede wszystkim można precyzyjnie kontrolować i regulować temperaturę panującą w domu do takiej, jaka w danym momencie jest potrzebna. Ten rodzaj ogrzewania jest także czystszy, gdyż nie wiąże się ze spalaniem.
Ten sposób dostarczania ciepła uważane jest także za bezpieczne, gdyż odpowiednie bezpieczniki chronią przed nadmiernym przeciążeniem. Jest on także ciche oraz bardzo wygodny w eksploatacji.
Najczęściej stosowanym rodzajem ogrzewania na prąd jest ogrzewanie podłogowe. Używane do ogrzewania maty grzejne i przewody są tanie, łatwe w montażu. Można go instalować na etapie budowy domu i używać go jako uzupełniającego źródła ciepła.
Oprócz elektrycznego ogrzewania podłogowego, stosuje się także elektryczne ogrzewanie grzejnikowe i nadmuchowe, ogrzewanie akumulacyjne oraz pompy ciepła. Urządzenie te niestety nie posiadają zdolności kumulowania ciepła, więc nie można np. używać ich nocą, gdy obowiązują nocne taryfy opłat za prąd. Ten sposób dostarczania ciepła najlepiej sprawdza się w domach o niskim zapotrzebowaniu na ciepło, o małej powierzchni, bardzo wysokiej ciepłochłonności lub użytkowanych okresowo np. domkach rekreacyjnych.

Paliwo stałe
Trzecim rodzajem ogrzewania, jest ogrzewanie paliwami stałymi. Z uwagi na duże oszczędności, cieszy się on coraz większa popularnością. Takie paliwa, jak eko-groszek, węgiel kamienny, węgiel brunatny, koks, drewno, palety i brykiet, pozwalają na dwukrotne zmniejszenie kosztów ogrzewania w stosunku do ogrzewania gazowego i aż trzykrotne w porównaniu do ogrzewania prądem. Swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim ekonomicznością. Rozwój techniki sprawił, że ogrzewania za pomocą np. węgla kamiennego, stało się mniej uciążliwe i brudne. Dzięki kotłom wyposażonym w podajniki i zasypniki cały proces palenia uległa zautomatyzowaniu. Jednak wymaga on zainstalowania odpowiedniego kotła, który, ze względu na bezpieczeństwo musi znajdować się w specjalnym pomieszczeniu.
Najbardziej energetycznym paliwem stałym jest węgiel kamienny, a także koks, powstały w wyniku wygrzewania węgla w piecu bez dostępu powietrza. Koks spala się wolniej niż węgiel, a co się z tym wiąże, rzadziej trzeba go uzupełniać. Jednak jest to bardzo drogie paliwo. Mniej opłacalnym paliwem jest węgiel brunatny, który posiada wartość opałową równą drewnu, jest jednak tańszy od węgla kamiennego, ale po jego spaleniu pozostaje dużo popiołu.
Drewno natomiast, jest bardzo tanim źródłem ciepła, jednak bardzo mało wydajnym. Tego rodzaju paliwo stosuje się najczęściej w kominkach, gdyż kotły centralnego ogrzewania opalane tym paliwem wymagają segregacji gatunków drewna, których w danym piecu można użyć.
Palety i brykiety, czyli sprasowana biomasa, posiadają dwie najważniejsze zalety: ich cena zbliżona jest do ceny drewna, a ich wartość energetyczna porównywalna jest do wartości węgla.


Wybór rodzaju ogrzewania dokonuje się zazwyczaj biorąc pod uwagę względy ekonomiczne. Jednak zmiana ogrzewania na bardziej ekonomiczne, wiąże się czasem z dużymi kosztami związanymi ze zmianą instalacji, przystosowaniem budynku, zakupem kotła, a także z cenami dostawy paliwa. Przy wyborze sposobu dostarczania ciepła do domu nie bez znaczenia jest także fakt, czy dysponujemy miejscem na składowanie paliwa.


autor: Joanna Zając

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Centralnego ogrzewania
Podobne: Kiedy montaż kolektorów słonecznych jest opłacalny, Ogrzewanie podłóg drewnianych, Kocioł kondensacyjny, Dekoracyjne grzejniki, Ogrzewanie przyjazne środowisku
Słowa kluczowe: centralne ogrzewanie, piece co, ogrzewanie podłogowe, kotły co,