×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Jaki rodzaj termoizolacji będzie najlepszy pod siding?

Siding to inaczej oblicówka, stosowana do wykańczania elewacji. Najczęściej wykorzystuje się go przy termoizolacji budynku, czyli docieplaniu ścian.
Warstwą zewnętrzną sidingu są panele z drewna, metalu lub najczęściej stosowanych tworzyw sztucznych PVC. Ich szerokość wynosi kilkanaście centymetrów, długość dochodzi do kilku metrów. Grubość natomiast nie jest większa niż 1,2 mm, a mimo to stanowi bardzo wytrzymałą warstwę zewnętrzną elewacji, nie obciążającą zbytnio konstrukcji budynku (dlatego warto ją stosować przy docieplaniu ścian), a chroniącą przed czynnikami atmosferycznymi. Sidng można układać bezpośrednio do ściany na rusztach z listew drewnianych, przytwierdzonych kołkami rozporowymi. Można również pomiędzy elementy rusztu włożyć materiał izolacyjny – styropian i wełnę – oraz wiatroizolację, by w sposób prosty i szybki ocieplić ściany.
I tu pojawia się zasadnicze pytanie: Jaki rodzaj termoizolacji będzie najlepszy dla mojego domu?


Aby uzyskać odpowiedź na zadane pytanie należy po pierwsze zastanowić się jaką metodę wybieramy. Pod siding stosujemy metodę lekką suchą. Metoda lekka sucha jest właściwie dla wszystkich, ale w szczególności warto ją stosować, gdy ocieplenie i elewację chce się wykonać własnymi siłami. Nie chodzi tu nawet o zaoszczędzenie pieniędzy (własnej pracy nikt zwykle nie liczy), ale o staranność i dokładność wykonania prac, które tak trudno wyegzekwować na małych budowach. Od nich bowiem zależy nie tylko atrakcyjny wygląd budynku, ale także izolacyjność termiczna oraz akustyka ścian. Jeśli już wybraliśmy metodę lekką suchą, to musimy wiedzieć, że sposób ocieplenia i wykończenia ścian budynku odbywa się bez stosowania klejów, zapraw, czy innych materiałów zawierających wodę. Tu wszystkie warstwy mocowane są mechanicznie przy użyciu gwoździ, śrub, plastikowych kołków lub zszywek. Metoda ta bowiem polega na ułożeniu izolacji termicznej na ścianach domu, pomiędzy listwami rusztu konstrukcyjnego, do którego mocowany jest siding.

Izolacja termiczna powinna być wykonana z dwóch warstw półtwardych lub twardych płyt wełny mineralnej o łącznej grubości od 10 do 15 cm. Materiał jest ten na tyle elastyczny, że może być mocowany pomiędzy listwami rusztu na wcisk bez potrzeby dodatkowego kotwienia. I jednocześnie na tyle sztywny, że nie opadnie pod wpływem własnego ciężaru. Zastosowanie płyt miękkich jest dopuszczalne, ale wtedy konieczne jest dodatkowe kotwienie każdej płyty przynajmniej dwoma kołkami dociskowymi – tzw. grzybkami. Płyty o wymiarach 50 x 100 i 60 x 120 cm należy układać bardzo starannie i ciasno, bez pozostawiania chociaż najmniejszych szczelin. Na dodatek trzeba zwracać uwagę, żeby łączenia w sąsiadujących polach nie tworzyły jednej linii. Przesunięcie powinno wynosić przynajmniej 15 cm, a najlepiej pół długości płyty. Łączenia obu warstw nie powinny się także krzyżować, ponieważ są to potencjalne miejsca powstawania mostków termicznych i akustycznych. By izolacja termiczna była pełna następnym krokiem jest położenie izolacji wiatrochronnej. Izolacja ta powinna być wykonana z folii polietylenowej o wysokiej paraprzepuszczalności (powyżej 1300 g/m2/24h). Nie musi być to folia zbrojona (zalecana na dachach), ponieważ ryzyko jej uszkodzenia podczas montażu jest małe.

Jako izolację termiczną można stosować nie tylko wełnę mineralną, ale także styropian. Jednak nawet bardzo dokładne układanie sztywnych płyt izolacyjnych pomiędzy listwami rusztu drewnianego i tak zakończy się powstaniem mostków termicznych. Jednak i na to jest rada. Do ścian można zamontować jedną, ciągłą warstwę twardego ryflowanego styropianu lub polistyrenu ekstradowanego- bez rusztu konstrukcyjnego. Następnie za pomocą dybli ramowych przykręca się listwy rusztu dystansowego (także do ścian, przez styropian). Całość pokrywa się lekkim materiałem elewacyjnym, czyli sidingiem winylowym.

Grubość izolacji powinna być tak dobrana, aby współczynnik przenikania ciepła U ścian wynosił najwyżej 0,3 W/(m2K).


autor: Paweł Kruczek

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Termoizolacje, Materiały budowlane
Podobne: Beton komórkowy, Warunki techniczne - oszczędnośc energii i izolacyjnośc cieplna, Jak dobrać odpowiedni klej do płytek?, Wełna mineralna, Impregnacja drewna
Słowa kluczowe: wełna mineralna, termoizolacja, audyt energetyczny, termomodernizacja, ocieplenie poddasza,