×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Jaki tynk wybrać ?

naszmajster.plTynk to najpopularniejszy i najbezpieczniejszy z punktu widzenia estetyki materiał wykończeniowy ścian zarówno murowanych, jak i wykonanych w technologii szkieletowej, a nawet domów z bali. Podstawową jego cechą jest wyjątkowa trwałość (w polskim klimacie umiarkowanym nawet 80 lat), która idzie w parze z łatwym usuwaniem tego materiału, nie powodującym niszczenia podłoża. Tynk, niczym skóra, chroni ściany przed wpływem czynników atmosferycznych (zmianami temperatury, słońcem, opadami deszczu i śniegu, wiatrem, mrozem) i zawilgoceniem, poprawia ich właściwości termoizolacyjne, a także niweluje wszelkie ich nierówności.

Idealny tynk nie istnieje, ale za dobry i nowoczesny można uznać taki, który dobrze wiąże się z podłożem, jest plastyczny i nie wytwarza naprężeń wewnętrznych, nie pęka i nie rysuje się, jego barwa nie blaknie, a jego zewnętrzna powłoka jest paroprzepuszczalna, odporna na wodę i brud oraz łatwa w utrzymaniu czystości (zmywalna i dająca się odświeżać).

Istnieje wiele kryteriów klasyfikacji tynków. Można je dzielić np. ze względu na zastosowane dodatki, rodzaj faktury, ziarnistość, przyczepność do podłoża, liczbę warstw. Do najważniejszych można jednak zaliczyć:
  • rodzaj spoiwa i wypełniacza
  • sposób przygotowania
- w całości na budowie
- z suchych mieszanek zarabianych wodą na budowie (można je nakładać za pomocą agregatu, co znacznie ułatwia i przyspiesza pracę)
- gotowe masy tynkarskie
  • metoda nanoszenia
- ręczna
- mechaniczna (maszynowa)
  • miejsce zastosowania
- ściany wewnętrzne – tynki wewnętrzne
- elewacje – tynki zewnętrzne

Różnorodność i bogactwo tworzyw, spoiw, faktur i barw tynków pozwalają każdemu inwestorowi zrealizować marzenia związane z wykończeniem ścian, a jednocześnie zaspokoić indywidualne gusta na miarę potrzeb i możliwości finansowych w tej materii.


Tynki jako tworzywo
Każdy wybór tynku jest zdeterminowany rodzajem technologii w jakiej została wybudowana dana ściana; tynk musi być słabszy niż zaprawa użyta do murowania. W zależności od rodzaju ścian można stosować tynki grubo- lub cienkowarstwowe. W starych budynkach zazwyczaj występują tynki cementowe lub cementowo-wapienne, rzadko -za wyjątkiem budynków zabytkowych- tynki wapienne (najbardziej podatne na uszkodzenia), natomiast w nowoczesnych obiektach najczęściej są układane tynki cienkowarstwowe.

Tynki grubowarstwowe (tradycyjne) zwane też trójwarstwowymi układa się bezpośrednio na murze w kolejności: obrzutka (3-5 mm), narzut (10-15 mm), wykończenie w postaci gładzi lub tynku ozdobnego. Dodatkowym ich walorem jest możliwość wykonania dwóch zamiast trzech warstw tynku ponieważ obrzutkę zastępuje warstwa kontaktowa (z płynu gruntującego), narzut – tynk podkładowy. Tynki te są trudne w wykonaniu, wymagają pracy fachowca. Można je zabarwiać (piaskiem naturalnym lub barwionym polimerami, a także dodając do cementu odpowiedni barwnik), a także nadawać im różne faktury stosując odpowiednie narzędzia oraz techniki nakładania i wykańczania tynku. Oprócz tynków zwykłych – gładkich, układa się także tynki nakrapiane, odciskane lub ciągnione.

Wśród tynków tradycyjnych wyróżnia się:
  • cementowo-wapienne – najpopularniejsze i najtańsze, dla każdego rodzaju ścian murowanych, paroprzepuszczalne, odporne na uszkodzenia mechaniczne, ale niestety mało odporne na zabrudzenia, z upływem czasu -na skutek procesu karbonizacji wapna- zyskują na trwałości, występują jedynie w kolorze bieli i dlatego wymagają malowania celem uzyskania kolorowych fasad,
  • cementowe – stosowane głównie w miejscach narażonych na uszkodzenia (na cokołach, w strefach wejściowych i przy schodach), jako warstwa podkładowa pod tynk cementowo-wapienny lub izolację pionową ścian piwnic i fundamentów, bardziej odporne na uszkodzenia i wilgoć niż tynki cementowo-wapienne, ale mogą pękać,
  • wapienne – mniej odporne na uszkodzenia i dlatego rzadko stosowane do wykańczania elewacji, głównie do renowacji starych domów.
Tradycyjne tynki grube są obecnie bardzo rzadko stosowane. Zastąpiły je tynki cienkowarstwowe.

Tynki cienkowarstwowe są stosowane przy wykańczaniu ścian ocieplonych metodą lekką mokrą. Jako jedna warstwa (2-10 mm) są nakładane na klej ułożony na ociepleniu (styropianie lub wełnie mineralnej). Tynki te można również nakładać na podłoża z betonu, tynku cementowo-wapiennego i cementowego, rzadziej na bardzo gładkie ściany jednowarstwowe. Ich atutem jest różnorodność faktur, bogata kolorystyka i spoiwo, które pozwalają inwestorowi zrealizować każde życzenie. Nie bez znaczenia jest i to, że w porównaniu z tynkami tradycyjnymi są łatwe do wykonania. Wyróżnia się cztery rodzaje tynków cienkowarstwowych:
  • mineralne – najtańsze; ich spoiwem jest cement odpowiednio wysokiej marki (który determinuje jedynie jasne kolory tynków, ponieważ zbyt duża ilość pigmentu zmniejszyłaby wytrzymałość materiału), a bazą kruszywo kwarcowe i marmurowe o grubości ziarna 1,5 - 3 mm; są to tynki najbardziej paroprzepuszczalne, elastyczne, stosunkowo mało odporne na czynniki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne, a ich wytrzymałość na zabrudzenia podnosi pomalowanie ich farbą silikonową; występują w postaci gotowych mieszanek do rozrobienia z wodą,
  • akrylowe – produkowane w oparciu o żywice akrylowe, czasem z dodatkiem innych polimerów, bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne i działanie czynników atmosferycznych, ale o niskiej paroprzepuszczalności, łatwo się brudzą, odznaczają się mniejszą trwałością niż tynki mineralne (pod wpływem promieniowania ultrafioletowego starzeją się); są dostępne w bogatej gamie kolorystycznej w postaci gotowej masy,
  • silikatowe i silikonowe - tynki z najwyższej półki (najwyższa klasa); dostępne w postaci gotowej do użycia masy, produkowanej na bazie szkła wodnego i kruszywa marmurowego oraz żywicy krzemoorganicznej i kruszywa dolomitowego:
- silikatowe (krzemianowe) – odporne na deszcz, czynniki atmosferyczne, zabrudzenia, o trwałej barwie, wysoko paroprzepuszczalne, ale mniej niż tynki mineralne, sprzedawane w postaci gotowej masy w dowolnych kolorach, tańsze od tynków silikonowych,
- silikonowe – oparte na kwarcu, dzięki czemu są bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne i wpływ czynników atmosferycznych jak również destrukcyjnych procesów zamarzania i odmrażania warstwy tynku, wytrzymałe na zabrudzenia oraz płowienie koloru, samozmywalne (przez deszcz), elastyczne, wyjątkowo wodoszczelne (nieprzemakalne), wysoko paroprzepuszczalne, ale stosunkowo drogie; sprzedawane w postaci gotowej masy w dowolnych kolorach.

Na zakończenie trzeba jeszcze wspomnieć o tynkach mozaikowych, których spoiwem są przezroczyste żywice, a wypełniaczami kolorowe żwirki. Są one dostępne w postaci gotowej masy. Tynki te są odporne na ścieranie, są łatwe w utrzymaniu czystości dzięki swej wytrzymałości na zmywanie, czyszczenie. Z tych względów są najczęściej stosowane w miejscach narażonych szczególnie na zabrudzenia (ościeża stolarki, ściany balkonów, balustrady, podmurówki, cokoły i narożniki). Nakłada się je podobnie jak tynki cienkowarstwowe, ale bez wykonywania faktur, na beton, tynk cementowy i cementowo-wapienny, płyty gipsowo-kartonowe, dobrze trzymające się stare powłoki malarskie oraz na warstwy zbrojone w systemach ocieplania budynków.

Wybierając tynk jako materiał wykończeniowy oraz decydując się na konkretny jego rodzaj, trzeba pamiętać, że jest to materiał wymagający ściśle określonych warunków wykonania i rzetelnej robocizny, a później - w czasie eksploatacji - cyklicznych renowacji, a w związku z tym i regularnego ponoszenia nakładów finansowych.


autor: Elżbieta Teleśnicka

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Tynkowanie / Prace elewacyjne
Podobne: Tynki dekoracyjne we wnętrzu, Usuwanie zagrzybienia z elewacji, Jak zachować urok drewnianej elewacji, Kolorowa elewacja, Tynk czy siding
Słowa kluczowe: praca tynkarz, tynki, tynki zewnętrzne, zlecenia budowlane, malowanie,