×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Jakich materiałów unikać przy budowie domu?

Materiały niebezpieczne, gorszej jakości, nietrwałe – nikt z nas nie chciałby, aby jego dom był z nich budowany. Jak je rozpoznać i o czym pamiętać, aby uniknąć ich wykorzystania? Na czym nie warto oszczędzać?

Materiały budowlane są podstawą każdej konstrukcji. Najczęściej są niewidoczne i nie wpływają na ostateczny wygląd, ale to właśnie one wpływają na trwałość, konstrukcję i stabilność budowli. Nie są widoczne gołym okiem, ale warto zadbać o to, aby były wykonane ze sprawdzonych i zdrowych składników i dobrej jakości. Nie warto oszczędzać na materiałach budowlanych, bo to właśnie one wpływają na bezpieczeństwo i dalsze koszty użytkowania domu.

Już na etapie wyboru projektu i technologii, w jakiej budowany będzie dom, warto się zastanowić, czy początkowe zmniejszenie kosztów nie wpłynie na zwiększenie wydatków podczas późniejszej eksploatacji. Trzeba pamiętać, że zaproponowana technologia jest składową częścią projektu i próba zmiany na inną może wiązać się z opracowaniem nowej dokumentacji. Obecnie można wybierać spośród wielu projektów w różnych technologiach o różnych kosztach realizacji. Warto rozważyć wszystkie za i przeciw przez wyborem konkretnego rozwiązania.

Oto kilka zasad, które podpowiedzą, na których materiałach nie warto oszczędzać!

Fundamenty – to podstawa twojego domu, dlatego nie zmieniaj klasy betonu, z którego mają być wykonane. Zastosowanie betonu niższej klasy niż w projekcie może skutkować zmniejszeniem stabilności budowli. Pamiętaj też o dobrej izolacji pionowej fundamentów. Jeśli zaoszczędzisz na materiałach, możesz liczyć się z wilgocią w domu. Z kolei użycie tańszych materiałów do izolacji cieplnej od gruntu będzie skutkować ucieczką ciepła przez podłogę, a to zwiększy koszty ogrzewania.

Strop – nie wolno zmieniać rodzajów materiałów oraz technologii wykonania stropów na inne niż te przewidziane w projekcie. Może to mieć wpływ na konstrukcję, a więc i na bezpieczeństwo mieszkańców. Nie warto kupować tańszych materiałów do izolacji akustycznej i cieplnej. Spowoduje to z jednej strony przedostawanie się wszystkich dźwięków między kondygnacjami, a z drugiej znaczną utratę ciepła między pomieszczeniami ogrzewanymi i nie ogrzewanymi.

Dach – zastosowanie zwykłej folii budowlanej zamiast folii dachowej spowoduje gromadzenie się wilgoci w izolacji termicznej, co może w dalszej perspektywie skutkować gniciem więźby dachowej i pogorszeniem parametrów termoizolacji. Na samym ocieplaniu dachu nie warto oszczędzać, to olbrzymia powierzchnia, przez którą ucieka bardzo dużo ciepła. Nie warto robić cieńszej niż w projekcie warstwy ocieplenia – będzie to skutkowało jedynie wyziębianiem budynku i potrzebą intensywnego dogrzewania.

Ściany – używając tańszych materiałów do ich konstrukcji, trzeba liczyć się z ich gorszymi parametrami wytrzymałościowymi i cieplnymi. Ściany będą zimne i przepuszczą dużo ciepła, a jeśli dojdą do tego oszczędności na izolacji, to trzeba liczyć się z wysokimi rachunkami za ogrzewanie. Warto też pamiętać, aby materiały do ociepleń ścian zewnętrznych (także takie jak kleje i zaprawy) stosować z jednego systemu. Tylko w takim przypadku można uzyskać gwarancję od producenta. Ważna jest też izolacja akustyczna w ściankach działowych np. z płyt gipsowo-kartonowych. Im wyższej jakości materiały izolacyjne, tym mniej dźwięków przechodzi przez ściany.

Podłogi – warto zastanowić się i dokładnie rozważyć rodzaje materiałów na podłogi w poszczególnych pomieszczeniach. Zdecydowanie odradza się stosowanie litego drewna lub płytek ceramicznych o wysokiej nasiąkliwości w hallu lub przedpokoju ze względu na fakt, że te materiały szybko łapią wilgoć. Jeśli decydujemy się na podłogę drewnianą, to pamiętajmy, że na wilgoć bardziej odporne jest drewno o małym współczynniku skurczu i dużej stabilności (np. drewno tekowe). Z kolei w przypadku podłóg z płytek ceramicznych najlepiej wybierać te z I i II klasy nasiąkliwości wodnej, czyli np. szkliwione, a jeśli nie są szkliwione, to warto je zaimpregnować.
autor: Milena Pietrzykowska

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Materiały budowlane
Podobne: Ochrona konstrukcji stalowych przed związkami szkodliwymi, Odporność ogniowa domu z drewna, Ściana trójwarstwowa, czy dwuwarstwowa?, Materiały do wznoszenia ścian – porównanie, Bitumiczne pokrycie dachu
Słowa kluczowe: materiały budowlane, wtyrzymałość, jakość, trwałość