×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Jakie prace budowlane, remontowe możemy prowadzić zimą?

Na polu coraz chłodniej, a kalendarz przypomina nam, że nieuchronnie zbliża się zima. Jest to szczególnie uciążliwy czas dla osób, które są w trakcie remontu, budowy domu czy innej nieruchomości. Zima to czas, kiedy rynek budowlany zazwyczaj zamiera. Pojawienie się na rynku nowoczesnych technologii sprawiło, że przestrzegając pewnych warunków można kontynuować prace budowlane i remontowe nawet w zimie. Aby maksymalnie wykorzystać czas w sezonie zimowym, najważniejsze jest odpowiednie rozplanowanie prac. Poszczególne etapy remontowe czy budowlane powinny być dostosowane do warunków atmosferycznych. Warto więc wiedzieć, co możemy w tym czasie zrobić.

Do niedawna nadejście zimy ograniczało nam wykonanie choćby nawet montaż okien lub izolacji czy uszczelnianie oraz wypełnianie szpar i pęknięć. Wynika to z faktu, iż niskie temperatury w sposób drastyczny zmieniają parametry materiałów budowlanych. Dotyczy to powszechnie używanej tradycyjnej pianki montażowej, która zazwyczaj traci swoje właściwości w temperaturze poniżej 5°C. W konsekwencji prowadzić może do niewłaściwego wypełnienia szczelin, a co za tym idzie, nieprawidłowej izolacji. W rozwiązaniu tych problemów rozwijająca się technologia branży budowlanej z roku na rok ułatwia nam wykonywanie prac porą zimową. Już dzisiaj możemy skorzystać z powstałych dóbr. Na rynku dostępna jest pianka, która ma nam pomóc w pracach, dzięki tolerancji niskich temperatur może być stosowana nawet, gdy termometr na zewnątrz wskazuje minus 12°C. Dodatkowa jej górna granica pracy to 35°C, przez co może być stosowana w różnych porach roku.

Mamy już rozwiązana sprawę z uszczelnianiem a co jeżeli chcemy docieplć nasz dom? Odpowiednia temperatura w trakcie prac ociepleniowych jest bardzo istotna ze względu na stosowanie bardzo cienkich warstw poszczególnych materiałów. Nanoszona warstwa zaprawy klejowej do przyklejania termoizolacji ma grubość do 10 mm, zaprawa do wykonania warstwy zbrojonej już tylko od 3 do 4 mm, a tynk cienkowarstwowy w zależności od użytego kruszywa nawet 1, 5 mm. A wiemy jak destrukcyjny wpływ ma niska temperatura na cienkie warstwy. O ile w przypadku np. tradycyjnego tynku cementowego, działanie mrozu może spowodować wykwity i łuszczenie się jego zewnętrznej warstwy, o tyle zaprawy cienkowarstwowe mogą zostać całkowicie przemrożone i zniszczone.

Rozwiązaniem tego typu problemu jest stosowanie zapraw o recepturach specjalnie dostosowanych do użycia w warunkach nazwijmy lekkiej zimy lub użycie zapraw uniwersalnych. Zaleta tego typu kleju polega na bardzo szerokim zakresie temperatur stosowania. Niektórzy producenci oferują nam już swoje produkty w przedziale temperatur od 0-25°C, podczas gdy spadek temperatury do -5°C możliwy jest już bez paniki uszkodzeń po 8 godzinach od zakończenia prac.

Po przyklejeniu termoizolacji oraz wykonaniu warstwy zbrojnej przychodzi czas na nałożenie tynku. Podczas wykonywania tej czynności warunki atmosferyczne również odgrywają ważną rolę gdyż tynk oprócz funkcji technicznej spełnia bardzo ważna rolę dekoracyjną. Działający na niezwiązany całkowicie tynk cienkowarstwowy mróz, nawet, jeżeli go nie zniszczy, może jednak pozostawić widoczne ślady swego działania w postaci białych wykwitów lub przebarwień.

Aby uniknąć tych przykrych niespodzianek możemy skorzystać z proponowanych rozwiązań. Pierwsze z nich to pozostawienie ocieplenia na etapie wykonania samej warstwy zbrojącej, a drugi to tynkowanie, ale z zachowaniem określonych zasad. Powinniśmy wiedzieć, że warstwy zbrojnej też nie należy pozostawić na okres zimowy bez dodatkowego zabezpieczenia. Zaleca się zastosowanie podkładu tynkarskiego, którego powłoka zapewni użytemu klejowi ochronę przed działaniem czynników atmosferycznych i hydrofobowych. Jeżeli jednak musimy prowadzić prace to powinniśmy zastosować tynk dyspersyjny, którego skład możemy modyfikować odpowiednimi dodatkami chemicznymi w celu przyspieszenia wiązania.

Stosowanie dostępnych dodatków chemicznych powszechnie nazywanych przeciwmrozowymi umożliwia prace remontowe jak i budowlane. Dodatki w zależności od rodzaju, umożliwiają prowadzenie prac w temperaturach poniżej 0°C, a niektórzy producenci oferują do minus 30°C. Podczas ich stosowania należy rygorystycznie przestrzegać zaleceń producenta, w szczególności uwzględniając proporcje dozowania.

W dobie udogodnień wykorzystywanych w budownictwie możemy swobodnie stwierdzić, iż niska czy wysoka temperatura nie stanowi bariery do wykonywania prac remontowych czy budowlanych. Jest tylko jedna bardzo ważna zasada wszelkie prace prowadzimy z głową. Przed zimą powinniśmy również należycie zabezpieczyć teren budowy. Bardzo ważne jest wcześniejsze przygotowanie materiałów chroniących przed mrozem. Dotyczy to szczególnie miejsc szczególnie narażonych na działania warunków atmosferycznych. W przypadku, gdy prace budowlane zostały ukończone na etapie fundamentów powinniśmy pamiętać, aby je zabezpieczyć przed mrozem, co mogłoby doprowadzić do ich pękania. Gdy prace budowlane są bardziej zawansowane, przed śniegiem i lodem należy chronić inne części budynku. W przypadku ścian należy przede wszystkim zabezpieczyć powierzchnie poziome występujące przy otworach okiennych lub górnej krawędzi muru.

Prowadzenie prac na budowie zimą to nie łatwa sprawa. Każdy błąd może po jakimś czasie stać się naszą zmorą i utrapieniem. Pora ta jednak nie oznacza, że powinniśmy siedzieć z założonymi rękami. Jeżeli wierzmy we własne siły oraz mądrość ekipy budowlanej, nie ma na co czekać tylko do dzieła.
autor: Katarzyna Kafel

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Inne
Podobne: Naprawa stropów, Zadbaj o okna przed zimą, Jak walczyć z kurzem i pyłem podczas remontu?, Jak uniknąć wilgoci w łazience?, Prywatna sauna
Słowa kluczowe: budowanie zimą, mrozoodporne materiały budowlane, dodatki przeciwmrozowe