×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Jedno czy dwufunkcyjny kocioł gazowy

Funkcyjność jest jednym z podstawowych kryteriów doboru grzewczego kotła gazowego. Jak, wobec tego, wybrać opcję właściwą, dopasowaną do naszych potrzeb, oczekiwań i warunków, którymi dysponujemy? Porównajmy oba typy kotłów.

Kocioł jednofunkcyjny
Kocioł jednofunkcyjny ma za zadanie zasilać instalację centralnego ogrzewania. Z reguły jednak oczekujemy również, że będzie podgrzewał nam wodę użytkową. Aby było to możliwe, musimy dokupić i podłączyć osobny wymiennik ciepła wbudowany w zbiornik na wodę. Tak skompletowany zestaw spełnia z powodzeniem podwójną funkcję, jednak – dzięki specjalnemu zaworowi regulującemu kierunek przepływu - nie jednocześnie a zamiennie. Oznacza to, że w czasie, kiedy w zasobniku podgrzewana jest woda użytkowa, zostaje zawieszone ogrzewanie pomieszczeń.
Moc kotła jednofunkcyjnego dopasowuje się wedle zapotrzebowania na ciepło do instalacji centralnego ogrzewania z niewielkim (opcjonalnym) naddatkiem. Zazwyczaj jest to w zupełności wystarczające do przygotowania również wody użytkowej.
Pojemność zasobnika dopasowuje się do potrzeb użytkowników, uwzględniając ich liczbę, potrzeby i nawyki w korzystaniu z wody. Czym zbiornik jest większy, tym więcej ciepłej wody zmagazynuje. Utrzymywana w nim temperatura jest stała. Jeśli zgromadzony zapas nie zostanie pobrany i stygnie, jest podgrzewany ponownie. Zatem, jeśli zużycie jest zbyt małe w stosunku do pojemności bojlera, może powodować niepotrzebne straty energii.
Przewody cyrkulacyjne zapewniają stały obieg wody przez zasobnik i rury, dzięki czemu w kranach od razu pojawia się ciepła woda a jej temperatura nie ulega wahaniom, nawet jeśli korzystamy jednocześnie z kilku odbiorników i są one znacznie oddalone od kotła.
Urządzenia tego rodzaju dostępne są w wersjach stojących lub (mniejszych) wiszących. Kocioł + zasobnik produkowane są często jako kompatybilny, dwu modułowy zestaw. Jego standardowe, spore rozmiary wymagają wydzielenia osobnego, odpowiednio przestronnego miejsca na instalację.
Współczesne rozwiązania stanowią często stosunkowo udany kompromis między gabarytami, funkcjonalnością i estetyką takich zestawów, jednak pozostaje zawsze pewna wizualna toporność - dlatego rzadko bywają eksponowane.
Rozwiązaniem pośrednim może być kompaktowa wersja kotła jednofunkcyjnego z osprzętem i zbiornikiem zawartymi w jednej obudowie.

Kocioł dwufuncyjny
Z założenia pełni podwójną rolę – zasila instalację c.o. oraz przygotowuje wodę użytkową.
Funkcje te (podobnie jak kocioł jednofunkcyjny z zasobnikiem) pełni naprzemiennie – nie równolegle.
Zawiera wbudowany wymiennik ciepła. Najczęściej są to urządzenia podwieszane, pracujące w systemie przepływowym. Oznacza to, że nie ma zbiornika magazynującego wodę (lub jest wbudowany, ale bardzo niewielki) a podgrzewany jest jedynie bieżący strumień w momencie odkręcenia kurka lub kurków. Dlatego moc, zakładająca maksymalne wykorzystanie urządzenia, musi być wyższa niż w przypadku kotła jednofunkcyjnego, gdzie proces przygotowania wody przebiega wolniej i mniej raptownie.
Nie zawsze jest ona wykorzystywana w pełni, co w przypadku braku regulatora mocy, powoduje obniżenie sprawności urządzenia. Problem ten dotyczy urządzeń starszego typu.
Grzanie bieżące i brak cyrkulacji oznacza, że na pożądaną temperaturę wody w kranie musimy chwilę poczekać. Im dalej od kotła znajduje się punkt poboru – tym dłużej. Równoczesne odkręcenie kurka w kilku miejscach wydłuża ten czas i może powodować wahania ciśnienia. Oznacza to większe zużycie wody i energii.
Kotły dwufunkcyjne najczęściej dostępne są w wersjach wiszących. Są sporo mniejsze od zestawów z oddzielnym zasobnikiem. Są estetyczne i dyskretne - można je z powodzeniem wkomponować w wystrój nawet najmniejszej łazienki czy kuchni.Rozróżnienie finansowe
Urządzenia jednofunkcyjne – same w sobie – są tańsze od wersji dwufunkcyjnych. Jednak – jeśli dodamy do tego cenę zakupu zasobnika, okaże się, że taka dwu modułowa inwestycja wyniesie nas drożej. Ze względu na większą liczbę elementów układu kocioł + zasobnik i ich systemowość, jego montaż jest bardziej skomplikowany niż wersji dwufunkcyjnej. Przekłada się to na wyższy koszt instalacji. Całościowa różnica finansowa między droższym rozwiązaniem jednofunkcyjnym, a tańszym - dwufunkcyjnym może wynieść nawet kilka tysięcy złotych.


Reasumując

Biorąc pod uwagę wyżej opisane właściwości urządzenia jednofunkcyjne w zestawie z zasobnikiem polecane są tam, gdzie:
  • zapotrzebowanie na ciepłą wodę i jej zużycie jest duże
  • liczba odbiorników wody jest znaczna
  • pomieszczenia z odbiornikami są rozmieszczone w różnych (sporych) odległościach od kotła
  • jest możliwość wydzielenia osobnego miejsca - np. kotłowni, czy pomieszczenia gospodarczego – na instalację
  • kryterium finansowe nie jest priorytetem.

Urządzenia dwufunkcyjne polecane są tam, gdzie:
  • zużycie ciepłej wody nie jest duże a liczna domowników nie generuje częstych sytuacji jednoczesnego korzystania z kilku odbiorników
  • skromne warunki lokalowe wymuszają umieszczenie kotła w (często niewielkiej) kuchni, łazience (czy innym pomieszczeniu mieszkalnym)
  • odbiorników wody nie jest dużo i są one rozmieszczone w bliskiej odległości od kotła
  • znaczący jest czynnik finansowy (ograniczony nakład na inwestycję).

autor: Anna Simla

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Centralnego ogrzewania
Podobne: Ogrzewanie ścienne, Komin do kotłów kondensacyjnych, Wymiennik gruntowy, Powrót do przeszłości, czyli piec kaflowy, Ogrzewanie w łazience
Słowa kluczowe: centralne ogrzewanie, piece co, ogrzewanie podłogowe, kotły co,