×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Jedzenie z własnego ogródka – czy jest zdrowe?

O czym pamiętać, aby mieć zdrowe warzywa z domowego ogródka? Jak zaprojektować przydomowy lub balkonowy ogródek? A może lepiej posadzić zioła? Jak wybrać właściwe miejsce i w jaki sposób uprawiać warzywa? Oto kilka prostych porad.

Panuje powszechne przekonanie, że warzywa z własnego ogródka są najlepsze, najzdrowsze, wolne od chemikaliów i zanieczyszczeń. Ale czy na pewno? Będą zdrowe, jeśli zastosujemy się do zasad prowadzenia ekologicznego ogródka i będziemy pamiętać o kilku podstawowych kwestiach.

Jakie miejsce będzie idealne na ogródek?

Zanim zdecydujesz się na prowadzenie przydomowego ogródka, przekonaj się, czy miejsce i gleba spełniają odpowiednie warunki. Sprawdź, czy są wolne od zanieczyszczeń i czy nie ma w pobliżu źródeł szkodliwych substancji – mogą to być znajdujące się w pobliżu: droga, zakłady chemiczne, zanieczyszczone cieki wodne, zakłady przemysłowe, przetwórnia czy warsztat samochodowy u sąsiada. Szkodliwe substancje, w tym głównie emitowane przez nie metale ciężkie, są w stanie przenikać do gleby i wód gruntowych, skąd przedostają się i gromadzą w częściach jadalnych roślin. Zwróćmy też uwagę, aby nie planować ogródków w bliskim sąsiedztwie dróg i ciągów komunikacyjnych. Szkodliwe substancje ze spalin osadzają się na roślinach i wnikają do gruntu nawet w odległości kilku do kilkunastu metrów od drogi. Szczególnie należy unikać uprawy w takich miejscach warzyw liściowych (kapusta, sałata, szpinak) oraz truskawek, gdyż to właśnie te rośliny intensywnie gromadzą metale ciężkie w swoich tkankach. To samo tyczy się jakości wody, którą podlewane są rośliny w ogródku.

Naturalny nawóz czym odżywiać, aby nie szkodzić?

Kolejna kwestia to nawozy i środki ochrony roślin. Gleba, na której uprawiane są warzywa potrzebuje użyźnienia, a same rośliny trzeba chronić przed patogenami i szkodnikami. Rolnictwo przemysłowe wykorzystuje do tego najczęściej sztuczne nawozy i chemiczne środki ochrony roślin. W domowym ogródku warto użyźniać glebę kompostem, czyli naturalnym nawozem powstałym z odpadów organicznych i gleby. Kompost jest lepszy od sztucznych nawozów azotowych, gdyż jest naturalny i działa przez długi czas, stopniowo uwalniając zawarte w nim składniki. Dzięki temu nie ma ryzyka przenawożenia gleby, głównie związkami azotowymi, które dodatkowo mogą zanieczyszczać glebę i wody gruntowe. Azotany gromadzą się w tkankach roślinnych i mogą przekształcić się w szkodliwe dla człowieka azotyny. I co najważniejsze – kompost jako nawóz naturalny zawiera próchnicę, która korzystnie wpływa na strukturę i życie biologiczne gleby, a także zwiększa możliwość magazynowania wody.

W przypadku środków ochrony roślin, trzeba pamiętać, iż mimo faktu, że chemiczne substancje chronią rośliny przed chorobami i szkodnikami, to nieodpowiednio stosowane mogą być szkodliwe dla nas, a także dla pożytecznych owadów z naszego ogródka. Alternatywą są metody ekologiczne opierające się przede wszystkim na zapobieganiu, czyli wysiewie zdrowych nasion, odpowiednim przygotowaniu gleby, intensywnych pracach pielęgnacyjnych, mechanicznym usuwaniu szkodników, niszczeniu chwastów oraz stosowaniu naturalnych środków ochrony. Te ostatnie są zdecydowanie bezpieczniejsze niż powszechnie stosowane chemiczne substancje, jednak trzeba pamiętać, że przy ich użyciu też trzeba przestrzegać określonych zasad.

Jak przygotować miejsce pod przydomowy ogródek?

Kiedy już upewnimy się, że miejsce na przydomowy warzywnik jest odpowiednie i pozwoli na uprawę zdrowych roślin, pora zabrać się do pracy. Zwróć też uwagę, aby gleba w tym miejscu była miękka. Zacznij od oczyszczenia miejsca z gałęzi, liści i innych roślin. Już na początku warto użyźnić glebę – najlepszy jest do tego wcześniej przygotowany kompost, ale w sklepach ogrodniczych można też znaleźć ziemię przeznaczoną specjalnie do tego celu. Wystarczy ją rozsypać i wymieszać z tą z ogródka.

W następnym kroku zdecyduj, jakie rośliny chcesz uprawiać w swoim ogródku – najpopularniejsze i najłatwiejsze w uprawie są zioła i warzywa, takie jak: sałata, marchew, pietruszka, cebula, groszek. Nasiona kupisz w każdym sklepie ogrodniczym, a nawet w supermarkecie. Zaplanuj grządki, pamiętając, żeby między każdym nasionkiem zostawić przynajmniej 4-5 cm odstępu, pomyśl też o ścieżkach. Sianie roślin najlepiej zacząć na przełomie kwietnia i maja, w ciepły wiosenny dzień. Potem cały ogródek intensywnie podlej.

Dalsza pielęgnacja to codzienne podlewanie – warto do tego wykorzystać deszczówkę. Jeśli masz dużo miejsca w ogródku pomyśl o własnej deszczowni. Pamiętaj też o nawożeniu ogródka i ochronie przed szkodnikami i pasożytami.

Ogródek ziołowy – czemu nie?

Jeszcze łatwiejsze w uprawie niż warzywa są zioła przyprawowe i lecznicze. A zioła można uprawiać nie tylko w przydomowym ogródku, ale też w doniczkach na balkonie lub parapecie. Świeże zioła są bez porównania lepsze niż suszone, a do tego te z własnej uprawy znacznie urozmaicą niejedną potrawę. Zioła mają o wiele mniejsze wymagania niż warzywa – rosną w zasadzie na każdym rodzaju gleby, rzadko chorują i mają niewygórowane potrzeby nawozowe. Często podlewane, ustawione w umiarkowanie nasłonecznionym miejscu rosną szybko i bujnie.

A oto kilka zasad, jak urządzić ogródek ziołowy w przydomowym ogrodzie!

  1. Wybierz miejsce osłonięte od wiatru, słoneczne (najlepiej ok. 5 godzin operacji słonecznej dziennie, ale chronione od popołudniowego skwaru).
  2. Najlepiej, jeśli gleba pod ogródek ziołowy jest lekka i przepuszczalna. Gleby gliniaste warto wcześniej rozluźnić przez dodatek torfu i piasku.
  3. Siejąc rośliny ekspansywne (np. mięta), warto pamiętać o plastikowych opaskach ograniczających rozrastające się korzenie.
  4. Ogródek warto zaplanować blisko kuchni oraz ścieżek w ogrodzie. Będą zawsze pod ręką, poza tym wydzielają przyjemne aromaty. Dodatkowo niektóre zioła (jak np. bazylia, mięta, melisa) mają zdolność odstraszania dokuczliwych owadów w tym komarów – warto to wykorzystać.

 

Podsumowując – jeśli w otoczeniu domu znajdziesz miejsce, w którym mogą rosnąć zdrowe owoce, warzywa i zioła, to koniecznie je wykorzystaj. Pamiętaj jednak o zasadach ekologicznej uprawy, aby mieć pewność, że jedzenie z własnego ogródka będzie wartościowe i na pewno nie zaszkodzi.
autor: Milena Pietrzykowska

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Projektowanie ogrodów, Utrzymanie ogrodów
Podobne: Eko uprawa: ogród warzywny, Idealne meble ogrodowe, Ogród w stylu kolonialnym, Fontanny ogrodowe, Pielęgnacja trawnika
Słowa kluczowe: ogrody, ogród, projektowanie ogrodów, skalniaki, aranżacje ogrodów, ogrodnictwo, ogrodnik, utrzymanie, firma ogrodnicza,