×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Kaloryfery kontra ogrzewanie podłogowe

Dyskutując na temat wad i zalet różnego rodzaju centralnego ogrzewania budynków nie zdajemy sobie zazwyczaj sprawy z tego, że zarówno samo centralne ogrzewanie jak i ogrzewanie podłogowe zostały wynalezione ponad 23 wieki temu. Pierwszy system ogrzewania podłogowego zastosowano już w IV w. p. n. e. Oczywiście dziś powiedzielibyśmy, że było to rozwiązanie prymitywne, ale też starożytni budowniczowie nie znali wielu dostępnych nam technologii. Wszystko jednak wskazuje, że nawet wówczas owo zróżnicowanie sposobów ogrzewania już występowało. Dlatego też porównując te dwa rodzaje ogrzewania musimy uwzględnić dwa rodzaje kosztów wpływających na opłacalność inwestycji: koszty instalacji i koszty utrzymania.

Biorąc pod uwagę koszty instalacji najtańszym rozwiązaniem jest położenie elektrycznych mat grzewczych lub podłączenie kaloryferów, najdroższym jest położenie wodnej instalacji podłogowej. Odwrotnie przedstawia się sytuacja jeśli weźmiemy pod uwagę koszty eksploatacji i wydajności poszczególnych rozwiązań grzewczych. Okazuje się bowiem, że najbardziej wydajne są systemy ogrzewania podłogowego. Wynika to z tego, że ciepło w tym rozwiązaniu rozchodzi się równomiernie po całym pomieszczeniu, zgodnie z podstawowym prawem fizyki od dołu do góry. Dlatego ogrzewanie podłogowe zapewnia komfort cieplny nawet przy niższej temperaturze grzewczej, niż w przypadku ogrzewania kaloryferami. Tym czasem ocenia się, że obniżenie temperatury w pomieszczeniu o 2° C generuje oszczędności w wysokości około 10% kosztów ogrzewania. Z drugiej strony ogrzewanie podłogowe wolniej nagrzewa pomieszczenie (do kilkudziesięciu minut od momentu rozpalenia), co sprawia, że dłużej czekamy w zimnym pomieszczeniu aż się ono nagrzeje, a jednocześnie wolniej oddaje ciepło, a więc w pomieszczeniu jest jeszcze przez długo ciepło, nawet po naszym wyjściu.

Tradycyjne ogrzewanie kaloryferami jest z kolei mniej wydajne, gdyż ciepło rozchodzi się jedynie miejscowo, a ponadto ogrzewana jest głównie górna część pomieszczenia, w wyniku czego różnice temperatury pomiędzy podłogą, a sufitem wynoszą nawet kilka stopni. Poza tym kaloryfery powinny być usytuowane jak najbliżej miejsc, przez które ucieka ciepło, czyli otworów okiennych i drzwiowych. Według szacunków pozwala to zwiększyć wydajność grzejników do około 10 %. Natomiast kaloryfery szybciej ulegają nagrzaniu i szybciej stygną.

Jeśli więc przyjmiemy, że do ogrzewania wody, stosowanej zarówno za pośrednictwem kaloryferów, jak i rur podpodłogowych, stosujemy ten sam nośnik energii, np. gaz ziemny, olej opałowy, czy węgiel, to wydajność kaloryferów jest dużo mniejsza, niż ogrzewania podłogowego, a przez to ich eksploatacja jest droższa.

Koszty eksploatacji zależą głównie od cen nośnika energii i kosztów ewentualnej wymiany i konserwacji urządzeń grzewczych. Z tego powodu elektryczne ogrzewanie podłogowe, pomimo, iż koszt jego założenia jest najniższy (i jest najprostszy w wykonaniu – niższe koszty robocizny) w eksploatacji jest najdroższy. Niestety, system ten jest zbyt drogi w eksploatacji, tym bardziej, że wciąż pojawiają się zapowiedzi o możliwym wzroście cen energii elektrycznej. Drugi powód, który przemawia przeciwko systemowi elektrycznemu, to fakt, że ogrzewania podłogowego nie da się zasilać systemami energii odnawialnej.

Jeśli idzie o ogrzewanie podłogowe wodne, to zaletą jest duża bezwładność cieplna systemu, co sprawia, że zachwianie systematycznego zasilania pieca nie spowoduje natychmiastowego wychłodzenia pomieszczeń. Zakręcenie kaloryfera jest odczuwalne już po kilkunastu minutach. Poza tym ogrzewanie połogowe używa całej lub prawie całej powierzchni podłogi do ogrzewania, podczas, gdy powierzchnia kaloryfera jest znacznie mniejsza, a co za tym idzie temperatura czynnika grzewczego (wody w kaloryferze) musi być znacznie wyższa niż w podłodze, aby ogrzać pomieszczenie do wymaganej temperatury. Redukcja temperatury czynnika grzewczego, to jednocześnie redukcja kosztów samego ogrzewania. Co ważne ogrzewanie podłogowe jest doskonałym systemem dla nowoczesnych, energooszczędnych i wydajnych rozwiązań jak na przykład pompy ciepła czy kolektory słoneczne.

Koszt eksploatacji kaloryferów jest nieco wyższy niż wodnego ogrzewania podłogowego, gdyż wymagają one konserwacji z powodu korozji lub odmalowania chociażby ze względów estetycznych, a często także wymiany po kilkunastu, czy kilkudziesięciu latach użytkowania. Odpowiednio położone ogrzewanie podłogowe nie wymaga konserwacji, a jego wytrzymałość jest oceniana na około 50 lat. Wyższe są natomiast koszty wymiany tego rodzaju ogrzewania, gdyż w praktyce wiąże się z całkowitą przebudową podłogi.

Decydując się na ogrzewanie podłogowe musimy wziąć pod uwagę rodzaj materiału wykończenia podłogi. Jeżeli rozważamy położenie parkietu, to lepszym rozwiązaniem będzie zainstalowanie w tym pomieszczeniu kaloryferów, gdyż deski parkietu charakteryzują się niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła i znaczną grubością, czyli tłumią ciepło. Możemy ewentualnie rozważyć zakup odpowiednio dostosowanego parkietu lub paneli podłogowych nad ogrzewanie podłogowe, jednak pamiętajmy, iż każde drewno jest dobrym izolatorem i nadal będzie ograniczało wydajność ogrzewania.

Z punktu widzenia skuteczności ogrzewania podłogowego najlepszym materiałem podłogowym byłoby zastosowanie płytek ceramicznych lub kamiennych, które mają najlepsze właściwości kumulacji ciepła. Problem w tym, że w salonie, a tym bardziej w sypialni nie zawsze chcemy stosować posadzek, dlatego często praktykowanym rozwiązaniem w nowo budowanych domach jest stosowanie różnych systemów grzewczych w poszczególnych pomieszczeniach, np. w salonie i sypialni stosuje się parkiet lub panele podłogowe, a jako ogrzewanie tych pomieszczeń stosuje się kaloryfery, a wszędzie gdzie są płytki ceramiczne lub kamienne, stosuje się ogrzewanie podłogowe.

Korzystniejsze jest zainstalowanie ogrzewania podłogowego dla osób zmagających się z alergią, gdyż zapewnia ono mniejszą cyrkulację powietrza, nie unosi pyłów i kurzu, które są silnymi alergenami. W pokoju ogrzewanym w ten sposób jest większa wilgotność powietrza w górnej części pomieszczenia, niż przy tradycyjnym ogrzewaniu, co zmniejsza ryzyko występowania chorób układu oddechowego. Z drugiej strony decydując się na ogrzewanie podłogowe wodne musimy pamiętać, że wymagać będzie ono zastosowania nowoczesnego kotła z podajnikiem i dobrym sterownikiem, posiadającym układ mieszający, który pozwoli na obniżanie i zwiększanie temperatury na zasilaniu. System tradycyjny z grzejnikami nie wymaga nowoczesnych, ani drogich pieców.

W tej sytuacji coraz częściej stosuje się połączenie obu systemów ogrzewania, przy czym ogrzewanie podłogowe stosowane jest na pierwszej kondygnacji domu, zaś na piętrze lub poddaszu instalowane są grzejniki. Zastosowanie mieszanego ogrzewania wymaga z kolei wykorzystania mieszaczy, a nie jest to prosta sprawa i znów rosną nam koszty na etapie instalacji. Zaawansowane układy z w pełni niezależnym sterowaniem obiegami grzejnikowymi i podłogowymi są na tyle drogie, że automatyka kosztuje nawet drugie tyle, co kocioł. Jest to, więc rozwiązanie wyłącznie dla bogatych osób.

Wadą samych grzejników jest z kolei to, że rzucają się one w oczy, nawet, gdy zastosujemy grzejniki dekoracyjne. Nigdy też nie można ich zasłaniać meblami, podczas gdy w przypadku ogrzewania podłogowego nie ma problemu z aranżacją mieszkania, o ile wcześniej nie dostosowano układu rurek grzewczych do konkretnego układu mebli.

Natomiast, ku zaskoczeniu wielu, okazuje się, że grzejniki powinny być stosowane w domach energooszczędnych, gdzie do pokrycia strat ciepła wystarczy jedynie 10-20 W mocy na metr kwadratowy, bowiem przy tak małym zapotrzebowaniu na ciepło różnica pomiędzy temperaturą wody zasilającej i powracającej wynosiłaby 1–2°C, jeśli rozstaw rurek byłby typowy. Jest to wartość zbyt mała, aby kocioł do ogrzewania podłogowego funkcjonował poprawnie. Zawsze też czynnikiem decydującym przy wyborze będą upodobania estetyczne domowników.
autor: Adam Zyzman

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Centralnego ogrzewania
Podobne: Ogrzewana płyta fundamentowa, Kable grzejne, Ogrzewanie kominkowe - jak to działa?, Dom pasywny, Ogrzewanie w łazience
Słowa kluczowe: centralne ogrzewanie, piece co, ogrzewanie podłogowe, kotły co,