×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Kamień, cegła – jak je wykorzystać?

Kamień, cegła – te materiały mają ogromne możliwości. Można je wykorzystać do wykończenia w zasadzie każdego pomieszczenia. Nadają im specyficzny klimat – surowy, naturalny, ale jednocześnie bardzo wyrafinowany. Są podstawą do aranżacji wnętrza w stylu rustykalnym.

naszmajster.plTe dwa materiały są naturalne i trwałe, a przez to bardzo uniwersalne. Pozwalają też na dużą różnorodność kolorystyczną, można zestawiać je w ciekawych połączeniach dzięki różnym rozmiarom i kształtom.

Te wszystkie cechy sprawiają, że kamień i cegła idealnie nadają się nie tylko do dizajnerskich i ekstrawaganckich projektów, ale też jako uzupełnienie tradycyjnej zabudowy.
Te dwa materiały nie wychodzą z mody. Obserwuje się wręcz przeciwną tendencję.

Do tej pory kamień i cegła były wykorzystywane tylko jako materiały budowlane, teraz zyskują również funkcję dekoracyjną, zarówno we wnętrzach, jak i na elewacjach. Coraz częściej wykorzystuje się jako elementy wykończenia wnętrz – głównie w połączeniu z drewnem i metalem.


Duża różnorodność – duże możliwości!

Dzięki różnorodności kształtów i faktur cegła i kamień mają ogromny potencjał. Producenci proponują różne rodzaje ceglanej powierzchni: gładkie, cieniowane lub ryflowane. Białe lub pastelowe ściany w połączeniu z drewnem i barwą cegły tworzą ciepły naturalny klimat. Kamień ciągle jeszcze częściej jest aranżowany na zewnątrz domu – do budowy podjazdów, ścieżek, murków, ogrodzeń. Często też sięga się po niego w planowaniu ogrodu, do budowy altan i tarasów. Powoli nieśmiało wchodzi do wnętrza, głównie jako materiał na posadzki i budulec dekoracyjnych murków.


Cegła i kamień – prostota i wyrafinowanie

Szczególnym zainteresowaniem cieszy się cegła klinkierowa. Dobrze zaprojektowana elewacja z tego materiału, zwłaszcza w połączeniu z dachem pokrytym dachówką ceramiczną daje harmonijną całość i nadaje budynkowi surowy, ale gustowny charakter. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie przy budowie domu tzw. muru dwuwarstwowego – ściana nośna obłożona jest warstwą z cegły klinkierowej. Dzięki temu budynek na długo zachowuje estetyczny wygląd i nie trzeba go zbyt często odnawiać. Coraz częściej cegła klinkierowa wykorzystywana jest na dużych płaszczyznach elewacji. Powszechne jet jej użycie do obudowania kominka. Obecnie cegły są bardzo wytrzymałe, odporne na tzw. korozję biologiczną, a także są ognio- i mrozoodporne. Za tym materiałem przemawiają również racje ekonomiczne. Pozwala na oszczędności przy ogrzewaniu oraz na zminimalizowanie nakładów na ewentualne remonty.

Coraz częściej cegła i kamień postrzegane są jako wyznacznik stylu i dobrego gustu gospodarzy. W końcu umiejętne wykorzystanie cegły klinkierowej we wnętrzu wymaga dobrego smaku i nadaje mu elegancki charakter. Szczególnie chętnie projektanci sięgają po te materiały przy tworzeniu projektów domów ekologicznych, w stylu minimalistycznym lub rustykalnym.


Styl rustykalny – surowo i przytulnie

Można go nazwać nowoczesnym minimalizmem, który mimo swojej surowości, potrafi wprowadzić do wnętrza ciepły, rodzinny klimat. Dom rustykalny powinien kojarzyć się z ciepłem i przytulnością, ale jednocześnie zachować naturalność i umiar w wystroju. W taki wnętrzu często współgrają ze sobą brąz starego drewna, odcienie cegieł, kamień, biel ścian, barwy ziemi, gliny, węgla, uzupełnione żywymi kolorowymi dodatkami. Rustykalne wnętrza to przede wszystkim minimalizm, to prosty, bezpretensjonalny styl, bez zagracania, silnie inspirowany wiejskimi klimatami. Można nawet powiedzieć, że to połączenie klimatu przytulnego wiejskiego domku dziadków z nowoczesnością i dizajnem – ciepłe, naturalne barwy, wykorzystanie naturalnych materiałów (drewna, kamienia, cegły), drewniane słupy i belki, żywe dekoracje z umiarem i ze smakiem.


autor: Milena Pietrzykowska

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Projektowanie wnętrz / Dekoratorstwo
Podobne: Styl skandynawski, Kuchnia w stylu klasycznym, Styl eklektyczny, Lustro w łazience, Styl ekologiczny
Słowa kluczowe: aranżacje wnętrz, projektowanie wnętrz, wystrój wnętrz, wnętrza,