×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Karnisz

Wystrój okna to też ozdoba mieszkania, wpływająca na jego ostateczny wygląd. Taki mały szczegół, o którym niektórzy zdają się zapominać…, a przecież już dawno temu nastał koniec z siermiężnymi, mało oryginalnymi karniszami z epoki lat osiemdziesiątych. Dla tych osób, które zapomniały o dopracowaniu tego elementu wystroju mieszkania należy się szybkie wprowadzanie. Tytułem wstępu kilka porad i wskazówek co można zrobić z dekoracją okna.

Wybór karnisza uzależniamy od własnego poczucia stylu i smaku, wystroju mieszkania, metrażu mieszkania, wielkości okien, jak również od zasobności portfela. Oferowane przez producentów rodzaje karniszy mogą przyprawić o zawrót głowy. Najlepiej zatem na początku przygotować się należycie do zadania, przemyśleć na spokojnie swoją wizję i dopiero wtedy wprowadzić ją w życie. Bardzo często kupowane są karnisze metalowe, o typowej konstrukcji, na którą składa się metalowy profil (rura) i wsporniki. Produkowane w różnych kolorach, z ryflowanymi profilami. Ciekawy wygląd można jeszcze dodatkowo wzmocnić różnorodnością ozdobnych końcówek/ gałek. W swojej ofercie firmy dysponują zakończeniami w odcieniu złota, srebra, satynowe, a nawet gałkami wykonanymi z kryształów Swarovskiego.

Najczęściej spotykane karnisze drążkowe wykonane są z różnych materiałów: mosiądz, stal chromoniklowa, miedź, drewno. Wszystko po to, aby zadowolić potrzeby i gusta klientów. Stosunkowo często wybierane przy zakupie karnisze metalowe mogą się poszczycić długą funkcjonalnością, są bardziej odporne na ścieranie i w przeciwieństwie do tych, wykonanych z drewna nie ulegają odkształceniu w czasie wielu lat użytkowania. Dodatkową zaletą metalu jest możliwość wygięcia i dopasowania takiego karnisza do najbardziej fikuśnego kształtu okna. Najczęściej spotykane są karnisze rzymskie oraz szynowe, te pierwsze to nic innego jak profil, na który nawleka się żabki. Model najbardziej popularny i najczęściej spotykany w mieszkaniach, czasem w wariacji kwadratowej, która ostatnio zyskuje coraz większą ilość sympatyków. Niestety karnisze metalowe mogą powodować dość dużo hałasu przy zasłanianiu okien, zatem nie będzie to dobry wybór do zastosowania w sypialni czy pokoju dziecinnym. Dużo bardziej subtelne są karnisze drewniane lub plastikowe. Karnisze szynowe, na których konstrukcję składa się profil szynowy to pusta wewnątrz rura ze szczeliną, wzdłuż której przesuwają się schowane w środku uchwyty żabek. Nowością są systemy szynowe wyposażone w napęd mechaniczny sterowany sznurkami lub napęd elektryczny sterowany pilotem. Do gamy karniszy klasycznych dołączyły również systemy linkowe lub panelowe. Te pierwsze wykonywane są zwykle z mosiądzu lub stali. Wyposażone są podobnie jak klasyczne rzymskie w żabki, wsporniki oraz napinacze, które mają na celu odpowiednie naciągnięcie linki. Bez wsporników karnisze te mogą być naciągnięte nawet do długości 4,5 m. Mają inny udźwig niż klasyczne, zatem do nich wybierane są lekkie zawieszenia np. ozdobne firanki. Panele natomiast można najczęściej spotkać w nowocześnie urządzonych wnętrzach. Stanowią pewną nowość i zdecydowanie nie będą pasować do każdego wnętrza. Mają dużo zalet płynących głównie z estetyki, jednak nie będą tak funkcjonalne jak zwykłe karnisze, na których wieszane są zasłony lub firanki, a nie sztywne arkusze panelowe. Innym rodzajem karniszy, które można spotkać w ofercie producentów są mini karnisze, przeznaczone głównie do wąskich okien. Wykorzystywane do zawieszania tkanin bardziej ozdabiających okno niż zasłaniających, na przykład tzw. zazdrostek.

Spośród różnych modeli karniszy, wybrać można jedną z dwóch opcji: karnisze jednotorowe do zawieszania jednego rodzaju dekoracji okiennej lub opcję dwutorową z dwoma profilami i dwoma rzędami żabek. Tego typu karnisze mają wykorzystanie przy bardziej skomplikowanych upięciach firan. Można na nich zawiesić dwa rodzaje firan lub firankę z ozdobną zasłoną.

Jak widać każdy powinien wybrać coś dla siebie. Zgodnie z własnymi potrzebami zastosować odpowiedni model karnisza, który da możliwość zawieszenia nań odpowiedniej ozdoby i osłony okien.
autor: Anna Wołoszyńska

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Projektowanie wnętrz / Dekoratorstwo
Podobne: Pomysły na komfort w małym mieszkaniu, Urządzenie sypialni, Ergonomia w kuchni – strefy funkcjonalne, Najczęściej popełniane błędy przy urządzaniu kuchni, Aranżacja wnętrza ze słupami
Słowa kluczowe: aranżacje wnętrz, projektowanie wnętrz, wystrój wnętrz, wnętrza, karnisz drewniany, karnisz szynowy, karnisz rzymski, karnisz metalowy