×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Kąt nachylenia dachu, a materiał na jego pokrycie.


naszmajster.plDach i jego pokrycie pełnią kilka funkcji - ochraniają dom przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi:  deszczem, wiatrem, słońcem. Oprócz funkcji ochronnych, dach jest obok elewacji elementem wpływającym w znacznym stopniu na estetykę budynku.
Decyzja o rodzaju pokrycia powinna zostać podjęta już na etapie projektowania. Od rodzaju zastosowanego materiału zależy bowiem cała konstrukcja więźby dachowej – jej nośność i przekroje elementów.

Nachylenie dachu
Na rynku budowlanym dostępne są różne rodzaje materiałów dachowych: ceramika, cement, stal, bitumy oraz materiały tradycyjne takie jak słoma, trzcina i drewno. Pokrycia dachowe z tych materiałów różnią się od siebie nie tylko wizualnie, ale również pod względem szczelności czy sposobu montażu. Z tego powodu możliwość wyboru pokrycia dachowego ograniczona jest kilkoma warunkami – jednym z nich jest kąt nachylenia połaci dachowej.
Założony w projekcie spadek dachu, wpływa bezpośrednio na możliwość zastosowania danego materiału – im jest on mniejszy tym bardziej szczelne powinno być pokrycie dachowe.
Nachylenie dachu jest to kąt ostry zawarty między połacią, a poziomem. Może być wyrażany w stopniach lub procentowo, jako stosunek wysokości połaci do długości jej podstawy.
Od tej wartości zależy, czy na pokrycie można użyć mniej szczelnych dachówek, czy bardziej szczelnych blach lub materiałów bitumicznych.
Pokrycia można podzielić na ciężkie – ich waga to około 40-80 kg/m2; oraz lekkie – o przeciętnej masie 4-12 kg/m2.

Ciężkie pokrycia dachowe
Najpopularniejszym materiałem jest dachówka ceramiczna. Jej zalety to trwałość, estetyka, niepalność oraz odporność na wpływy termiczne. Pojedynczy element ma niewielkie wymiary, więc dachówki świetnie nadają się do krycia dachów o skomplikowanych kształtach. Łatwo też w razie uszkodzenia wymienić pojedyncze elementy. Wadą dachówek ceramicznych jest ich duży ciężar. Metr kwadratowy ceramicznego poszycia waży około 40 - 75 kg/m2, w związku z czym zaliczane jest do grupy ciężkich pokryć dachowych. Skutkuje to potrzebą zwiększenia przekrojów więźby dachowej, aby była w stanie utrzymać taki ciężar, a to sprawia, że ten rodzaj pokrycia jest bardzo drogi. Ze względu na specyfikę materiału – dachówki nie nadają się na dachy o zbyt małym spadku – poniżej 20° poszycie może przeciekać. Ceramika nie nadaje się również na dachy zbyt strome, powyżej 45° trwałe zamocowanie dachówek jest zbyt pracochłonne.

Innym rodzajem pokrycia ciężkiego jest dachówka cementowa. To lżejszy (około 35-50 kg/m2) i tańszy odpowiednik dachówki ceramicznej. Materiały cementowe mają odrobinę szerszy zakres stosowania. Zalecane dla nich nachylenie dachu to 22-60°, zaś przy zastosowaniu dodatkowego uszczelnienia możliwe są jeszcze większe spadki.

Do ciężkich pokryć dachowych zaliczamy także strzechę (około 50 kg/m2). Jest to bardzo rzadko stosowane rozwiązanie. Strzecha wykonywana jest ze słomy lub trzciny, a dzięki pokryciu powłokami przeciwogniowymi zwiększa się bezpieczeństwo jej stosowania. Ma bardzo dobre parametry termoizolacyjne – w zimie doskonale chroni przed mrozem, a latem przed upałem. Materiałem tym można kryć dachy bardzo strome – o nachyleniu między 40° a 52°.


Lekkie pokrycia dachowe

naszmajster.plNajczęściej wybieranym materiałem w grupie lekkich pokryć dachowych są blachy.
Dachy można pokrywać blachą płaską (najczęściej stalową ocynkowaną lub miedzianą) oraz blachami profilowanymi (blacha dachówkowa, falista, fałdowa). Dawniej bardzo powszechna była blacha płaska lub fałdowa. Dziś materiały te zostały wyparte przez tzw. Blachodachówkę, czyli blachę profilowaną w kształcie dachówek. Dzięki wytłoczonemu wzorowi oraz zewnętrznej warstwie posypki cementowe – poszycie z blachodachówki wygląda prawie identycznie jak z dachówki ceramicznej- a jest od niej dużo tańsze. Niewątpliwą zaletą tych materiałów oprócz atrakcyjnej ceny i wyglądu, jest szeroki zakres stosowania – można nią kryć dachy z kątem nachylenia od 3° do 90°.

Inną też szeroką grupą lekkich materiałów dachowych są bitumy.
Papa jako materiał o dużej szczelności może być stosowana do minimalnych pochyleń - już od 3 °. Kładziona jest na sztywne pokrycie z desek lub beton, potrójne warstwy stosowane są do minimalnych nachyleń dachu – 3 do 10 °, a podwójna warstwa przy spadku od 11°. Dzięki wysokiej elastyczności, papy dostosowują się do każdej nierówności podłoża, a niska cena i efektywność krycia sprawiają, że w projektach nowoczesnych budynków z płaskimi dachami prawie zawsze dach pokrywa papa.

Ofertę materiałów o rodowodzie papowym dopełniają dachówki i gonty bitumiczne. Są to specjalnie uformowane pasy z papy asfaltowej, które dzięki wcięciom o różnych kształtach, wyglądają jak zespół kilku dachówek. Jednak choć wyprodukowane są z tego samego materiału co papa, to nie można ich stosować do dachów płaskich. Minimalny kąt pochylenia połaci dachowej dla pokryć z dachówek i gontów bitumicznych to 12°, jednak wówczas dla zachowania szczelności należy jako pierwszą ułożyć warstwę papy podkładowej. Mocować bezpośrednio do podkładu można dopiero na dachach o nachyleniu powyżej 20°.

Stosunkowo nowym rozwiązaniem pokrycia jest folia dachowa. Produkowana z uplastycznionego PCV na welonie z siatki poliestrowej lub włóknie szklanym. Mają one grubości od 1 do 3 mm, są nieprzepuszczalne dla wody. Bardzo dobrze sprawdzają się do krycia dachów płaskich o lekkich konstrukcjach lub przy renowacji starych pokryć bitumicznych. Możliwe do zastosowania przy nachyleniu do 15°.

Właściwy kąt nachylenia dla poszczególnych materiałów
Najmniejsze, największe oraz zalecane wartości nachylenia połaci dachowych dla poszczególnych materiałów określone zostały w normie PN-89/B-02361 Pochylenie połaci dachowych. Ponieważ norma ta nie uwzględnia nowoczesnych materiałów pokryciowych, to dla nich należy przyjmować wytyczne producenta.

Zalecane nachylenie połaci dla wybranych materiałów dachowych według normy PN-89/B-02361 lub wytycznych producenta.

Materiał minimalne nachylenie zalecane nachylenie
maksymalne maksymalne
Potrójna warstwa papy asfaltowej 3-11° 17°
Podwójna warstwa papy asfaltowej 11° 11-22° 31°
Blacha stalowa i aluminiowa >11° 90°
Blacha stalowa ocynkowana 11° >17° 90°
Ceramiczna dachówka karpiówka układana pojedynczo 39° 39-45° 50°
Ceramiczna dachówka karpiówka układana podwójnie 31° 35-50° 50°
Ceramiczna dachówka holenderka 11° 39-47° 50°
Dachówka cementowa 10° 22-60° 90°
Folia PCV b.d. b.d. 15°
Strzecha 28-30 (dopuszczalny tylko nad lukarnami) 40-52° 52°
Gonty bitumiczne 12° 15-70° 75°


Założony w projekcie kąt nachylenia dachu ogranicza w pewien sposób wybór materiału na poszycie, ale dzięki dużej różnorodności pokryć dachowych, każdy inwestor może dobrać takie rozwiązanie, które będzie odpowiadać wymaganiom zaprojektowanej więźby oraz będzie zaspokajać potrzeby estetyczne mieszkańców budynku.


autor: inż. Grzegorz Turmiński

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Dachy, Pokrycia dachowe
Podobne: Bitumiczne pokrycie dachu, Jak doświetlić poddasze, Dach wielospadowy, Izolacja poddasza, Obróbki blacharskie dachu
Słowa kluczowe: dachy, dachów, dachowe, na dach, pokrycia, dachów, dachy,