×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Kocioł kondensacyjny

Kocioł kondensacyjny jest nowoczesną formą ogrzewania nieruchomości. Odpowiadają one nie tylko za ogrzewanie budynku, ale także za dostarczanie do niego ciepłej wody. Cechują się one wysokim wykorzystaniem ciepła, które pochodzi ze spalin. Woda w kotłach może mieć temperaturę dochodzącą nawet do 55 stopni C. Istotą działania opisywanego kotła jest zjawisko kondensacji, które powoduje, że są one znacznie oszczędniejsze niż tradycyjne, nawet o 11 procent. Duża część oszczędności bierze się z niskiej temperatury spalin oraz z najnowocześniejszych rozwiązań technicznych. Na rynku można obecnie zakupić zarówno kotły jednofunkcyjne (które są przeznaczone do ogrzewania) jak i dwufunkcyjne, które mają natychmiastową, albo też akumulacyjną produkcję ciepłej wody. Na rynku są dostępne kondensacyjne kotły gazowe, a także kondensacyjne kotły olejowe, które są znacznie mniej efektywne w związku z tym, że pary wodnej jest mniej w spalinach pochodzących ze spalania oleju, aniżeli ze spalania gazu. Koszt kotłów kondensacyjnych jest około 2 razy wyższy od kotłów tradycyjnych.

Jak są zbudowane kotły kondensacyjne? Mają one zamkniętą komorę spalania. Posiadają także wentylator, który zasysa powietrze z zewnątrz od kotła i usuwa spaliny. Zarówno odprowadzanie spalin, jak i pobór powietrza zachodzą poprzez specjalny, zintegrowany system powietrzno-spalinowy. W momencie, kiedy spaliny zostają schłodzone do punktu rosy, zamieszczona w nich para wodna zamienia się w stan ciekły i energia, która powstaje dodatkowo w tym procesie, znakomicie podgrzewa wodę kotłową. Punkt rosy określa taki stan, w którym powietrze nie jest już w stanie wchłonąć więcej pary wodnej, co powoduje zjawisko skraplania. Dzięki specjalnej konstrukcji wymiennika spływający kondensat czyści powierzchnię wymiany ciepła. Mówimy o efekcie samooczyszczenia. Dzięki temu kanały wodne zapewniają jednakowy przepływ wody w każdym z miejsc wymiennika. Wszystko to sprawia, że brak jest zarówno lokalnych przegrzewów, jak i nie odkłada się kamień kotłowy. Wymienniki ciepła stosowane w kotłach kondensacyjnych mają powierzchnię wymiany ciepła znacznie większą, niż w „zwykłych” kotłach. Właśnie dzięki temu rozwiązaniu spaliny są schładzane do temperatury niższej, aniżeli temperatura, którą ma para wodna. W czasie przebiegającego w wymienniku zjawiska skraplania pary wodnej zostaje uwolnione ciepło kondensacji, które jest następnie przekazywane wodzie w wymienniku ciepła. Najwyższą sprawność osiąga taki kocioł kondensacyjny w momencie, kiedy temperatura wody grzewczej wynosi około 50 stopni C, a minimalna temperatura wody, która powraca do kotła, jest niewielka. Na rynku jest obecny gazowy kocioł kondensacyjny, który służy do instalacji zaprojektowanej na wodę grzewczą o temperaturze 40/30 stopni Celsjusza. Inne kotły dostępne w sprzedaży mogą być zaprogramowane na temperaturę wody grzewczej dochodzącej do 75/60 stopni Celsjusza. Największa sprawność kotła jest przy niskotemperaturowym ogrzewaniu. Co prawda można je używać do większych temperatur, ale wtedy ich sprawność spada.

Jak wielkie jest zużycie gazu w przypadku nowoczesnych kotłów kondensacyjnych? Jest to różnica rzędu nawet 30%. Jeśli skalkulować koszty założenia takiego pieca, oraz ceny gazu to okazuje się, że założenie takiego pieca zwróci się po około 6 latach.

Kotły kondensacyjne cechują się również większą trwałością, aniżeli tradycyjne. Największe oszczędności w zużyciu energii są wówczas, gdy stosujemy ogrzewanie podłogowe. W przypadku instalacji grzejnikowych sprawność osiąga około 107%. Okazuje się, że oszczędność w zakresie zużycia gazu w stosunku do kotłów niekondensacyjnych dochodzi nawet do 15%. Użytkując tego typu kotły winniśmy zadbać także o to, by zastosować regulacje pogodowe.

Jakie są możliwości wykorzystania szybu kominowego? Na rynku dostępne są takie systemy wentylacyjno – spalinowe, które umożliwiają wykorzystanie istniejącego szybu kominowego w roli rury powietrznej. Aby do tego doszło, szacht winien być wyposażony w czysty oraz szczelny wkład stalowy, który sprawi, że wentylator nie zaciągnie zanieczyszczeń do kotła.

Jak prawo reguluje proces wyprowadzania rur na zewnątrz budynku? Możliwe jest wyprowadzenie poziomych przewodów z wyrzutem przez ścianę zewnętrzną w przypadku budynków jednorodzinnych, ale wówczas, gdy kocioł ma moc do 21 KW. Ważna jest odległość od okien, która musi wynosić min. 0,5 m, natomiast wysokość wyrzutu nad gruntem winna być na co najmniej 2,5 m. Ograniczeń takich nie ma w momencie, kiedy przewody są wyprowadzane pionowo przez dach. Pracują też one wówczas z większą wydajnością, niż tradycyjne.

Kotły kondensacyjne wyposażone są również w wentylator, który posiada tłumik zasysania powietrza, zapłon elektroniczny, a także jonizacyjną kontrolę spalania. Urządzenia nowszej generacji są często wyposażone w ramy montażowe wraz z kompletem zaworów, ze zmodyfikowanych wersji regulacji pokojowej oraz pogodowej.

Godne polecenia są również kotły z układem Lambda-Pro-Control. Stymuluje on proces spalania, zachodzący podczas zwyczajnej eksploatacji kotła. Jego wielka zaletą jest to, że automatycznie dopasowuje on warunki spalania do wciąż zmieniającego się obciążenia kotła. Tym sposobem jest wykorzystywana energia, która jest zawarta w paliwie. Dzięki niemu użytkuje się również energię, która została zawarta w paliwie. Dzięki temu układowi kocioł ma wysoką sprawność podczas jego pracy zarówno z maksymalną, jak i z małą mocą grzewczą. Kotły tego typu mają jeszcze tę zaletę, że mogą być zasilane gazem płynnym, albo też ziemnym. Bardzo ważne jest też to, że zmiana rodzaju paliwa nie powoduje konieczności zastosowania ani przeróbek palnika, ani też dodatkowych elementów.

Jak duże są rozmiary kotłów kondensacyjnych? Kotły kondensacyjne pracują bardzo cicho, często są niewielkich rozmiarów i dzięki temu nie wymagają żadnego dodatkowego pomieszczenia na ich instalację. Oprócz małych, które zdecydowanie przeważają na rynku, są też kotły o znacznie większej mocy. Takie modułowe mają moc dochodzącą nawet do 150 KW. Często posiadają one na wyposażeniu odpowiednie tablice elektryczne, które stanowią zabezpieczenie tak kotła, jak i całego modułowego generatora ciepła. Cechują się one tym, że są łatwe do sterowania i posiadają możliwość kierowania danych do komputera, dzięki czemu możliwe jest sterowanie generatorem np. poprzez sieć komórkową.

Gdzie znajdują zastosowanie nowoczesne kotły kondensacyjne? Najlepiej połączyć ogrzewanie przez kocioł kondensacyjny z ogrzewaniem podłogowym w domu jednorodzinnym. Taki gazowy kocioł kondensacyjny pozwoli zaoszczędzić środki przeznaczone na ogrzewanie domu jednorodzinnego przy zastosowaniu tej metody. Pracuje on przy pełnej kondensacji dzięki wspomnianej już rozbudowanej powierzchni wymiennika ciepła, oraz niewysokiej temperaturze wody w całej instalacji. Przy takiej instalacji kocioł osiąga sprawność na poziomie 106-107%. Cała zasada działania kotła kondensacyjnego polega w tym wypadku na tym, że woda powracająca z ogrzewania podłogowego (osiągająca temperaturę do około 40 stopni C) miesza się z tą wodą, która powraca z grzejników o wyższej temperaturze, wynoszącej około 60 stopni C. W końcowym efekcie do kotła dociera woda o obniżonej temperaturze, co wpływa pozytywnie na kondensację. Również w przypadku ogrzewania tradycyjnego-poprzez grzejniki-zainstalowanie kotła kondensacyjnego jest działaniem bardzo opłacalnym. Wystarczy zadbać tylko o to, by były one zbudowane z aluminium. W przypadku kotłów kondensacyjnych wiszących dostarczane są zestawy montażowe. Dzięki nim możliwy jest łatwy i szybki montaż kotłów kondensacyjnych do dotychczasowych instalacji, które posiadają instalacje wyposażone w pionowe płyty montażowe. Jeśli zdecydujemy się na modułowe stojące kotły kondensacyjne, to dają nam one szansę podłączenia instalacji ze wszystkich stron kotła. Plusem takiego rozwiązania jest to, że nie będziemy musieli przerabiać instalacji.

Kocioł kondensacyjny jest nowoczesnym rozwiązaniem w budownictwie, które wychodzi naprzeciw rosnącym kosztom ogrzewania. Pozwala on na znaczne oszczędności w skali roku. Jest także ekologiczny, bo nie degraduje środowiska naturalnego. Można go zastosować w tak w nowym budownictwie jak i w budowlach, które już mają swoje lata. Pasuje do niego znakomicie zarówno ogrzewanie podłogowe, jak i kolektory ciepła, które tworzą znakomity pakiet oszczędnościowy. Jakby nie patrzeć, to właśnie energia odnawialna i tanie formy ogrzewania będą budziły spore zainteresowanie we współczesnych, rozwiniętych społeczeństwach, które leżą w chłodnych strefach. Dlatego zarówno kotły kondensacyjne jak i kolektory mają ogromną przyszłość przed sobą. Nawet jeśli ociepli się klimat…
autor: Małgorzata Żmudzka - Kosała

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Centralnego ogrzewania
Podobne: Na co wymienić stary kocioł węglowy?, Ogrzewanie podłóg drewnianych, Dom pasywny, Jaki rodzaj ogrzewania wybrać: prąd, gaz, paliwo stałe, Kable grzejne
Słowa kluczowe: centralne ogrzewanie, piece co, ogrzewanie podłogowe, kotły co, kocioł kondensacyjny, ogrzewanie podłogowe, ogrzewanie wody, energooszczędność