×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Kojec i buda dla psa

Pies to zwierzę, które potrzebuje swobody. Ruch i przestrzeń są jednymi z najważniejszych aspektów, wpływających korzystnie na ich prawidłowe funkcjonowanie. Jednak nie każdy z nas ma aż tyle czasu i cierpliwości, aby starannie zadbać o swojego pupila przez całą dobę. Warto, więc zadbać o odpowiednie miejsce, w którym nasz zwierzak będzie czuć się jak w domu pod naszą nieobecność. Z kojców i psich bud najczęściej będziemy korzystać, jeśli jesteśmy właścicielami dużych czworonogów, lub takich, których nie sposób trzymać w domu. Wiele z ras psów najlepiej czuje się na świeżym powietrzu, a nie w za gorącym i za ciasnym mieszkaniu. Jeśli posiadamy psa, którego nie sposób zostawić samego na terenie całego ogrodu, musimy zastanowić się nad bezpiecznym rozwiązaniem. Nie chodzi jedynie o szkody wyrządzane przez psa obok naszego domu, chodzi również o jego bezpieczeństwo podczas naszej nieobecności. Pozostawiony sam sobie lekkoduch może zranić się dotkliwie. Nie powinniśmy jednak traktować kojca, czy budy dla psa, jako jedynego miejsca, w którym może przebywać nasz pupil. Jest to tylko pewna alternatywna dla nas, kiedy jesteśmy nieobecni i zwierzę musi pozostać bez nadzoru. Ograniczenie przestrzeni dla psa na zbyt długi okres czasu ma niekorzystny wpływ nie tylko na jego zdrowie fizyczne, a przede wszystkim na jego psychikę.

Jeśli zmuszeni jesteśmy do posiadania kojca dla psa, warto zapoznać się z szeroką gamą produktów, jakie oferują producenci. Wybór jest ogromny, wszystko zależy od naszych potrzeb i upodobań. Jedne z prostszych kojców przypominają swym wyglądem zwykłe klatki. Wykonane przede wszystkim z metalu, bez dodatków w postaci odpowiedniego podłoża, czy zadaszenia. Taki typ zagrody może być stosowany jedynie przez krótki okres czasu. W razie niepogody lub zbyt długiego przebywania psa w miejscu do tego nieprzystosowanym nie będziemy mogli zapewnić mu odpowiedniej ochrony. Są to rozwiązania najprostsze, najtańsze, ale również tymczasowe. Innym przykładem, nieco zmodyfikowanym będą kojce przygotowane na zmienne warunki atmosferyczne i chroniące psa przed chłodem. Kojce te są nieco większe, składają się często z drewnianych ścian i metalowych rurek. Do tego mają zadaszenie oraz podłogę. Z dodatkowych akcesoriów w skład takiego kojca mogą wejść budy i karmidła dla psa. Co do samej wielkości kojca i przestrzeni, którą obejmuje wszystko zależeć będzie od rasy psa. Większe osobniki powinny mieć więcej miejsca, ich budy będą również masywniejsze. Dodatkowo, jeśli pies jest dobrym skoczkiem i we krwi ma ucieczki, kojec musi zostać przygotowany i na taką ewentualność. Najczęściej jest on wyższy niż standardowy. Zapobiega to próbom jego opuszczenia.

Jedno z ważniejszych aspektów, które należy mieć na uwadze przy planowaniu kojca i budy dla psa jest odpowiednie miejsce. Najlepiej, kiedy kojec będzie osłonięty od wiatru, blisko wysokich roślin, które zapewnią cień w czasie letnich upałów. Warto pamiętać i szanować psie zwyczaje. Kojec musi być na tyle przestronny, aby pies spokojnie mógł załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne niezbyt blisko miejsca, w którym sypia. Z tym aspektem wiąże się również nasz obowiązek sprzątania nieczystości, które nie powinny zalegać w jego otoczeniu.

Porządny i bezpieczny kojec jest solidną konstrukcją. Często jego zakup przewyższa nasze oszczędności. Warto, zatem zastanowić się czy nie lepiej samemu stworzyć miejsce odosobnienia dla własnego pupila. Niestety zwykle brak nam umiejętności, aby to osiągnąć, więc warto udać się do dobrego fachowca, który pomoże nam zaprojektować i wykonać taki kojec. Dodatkowo stolarz wykona odpowiednio pasującą do całości budę. Dzięki wykonaniu kojca na wymiar możemy estetycznie zagospodarować przydomowy teren. Będzie on specjalnie skonstruowany dla naszego psa oraz odpowiedni do miejsca, w którym się znajduje.

Kiedy mamy już kojec powinniśmy pomyśleć nad odpowiednią budą dla naszego pupila. Buda to miejsce gdzie pies będzie spędzać noc, albo gdzie będzie leżeć w ciągu dnia, kiedy nie może buszować po domowym ogrodzie. Ze względu na klimat, który mamy w Polsce buda powinna być odpowiednio przygotowana na lato jak i przede wszystkim na zimę. Jeśli zamierzamy trzymać psa jedynie w lecie na zewnątrz domu nie musimy się martwić o jej specjalne ocieplenie. Problem pojawia się w przypadku, kiedy buda jest całoroczna i musi spełniać funkcję schronienia nawet podczas mrozów. Tak jak podczas wyboru odpowiedniego kojca, tak i w trakcie wyboru budy powinniśmy zwrócić uwagę na to, jakiej rasy jest nasz pies i jakie ma upodobania. Psy rasy syberian husky będą bardziej przystosowane do ujemnych temperatur niż na przykład kundelki krótkowłose. Jeśli budę kupujemy w momencie, kiedy nasz zwierzak jest jeszcze małolatem, musimy wziąć pod uwagę jego wymiary w wieku dorosłym. Najczęściej buda jest wykonana z drewna, specjalnie zaimpregnowanego przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Nie należy budy kłaść bezpośrednio na gruncie. Spowodować to może jej późniejsze gnicie i szybsze zniszczenie. Ogromne budy dla dużych ras mogą wymagać przygotowania specjalnych fundamentów.

Wielkość budy określana jest przez samego psa. Najczęściej podaje się, że jej szerokość to 90% wysokości psa w kłębie, długość to długość psa plus 30% oraz wysokość to wysokość zwierzęcia w kłębie plus 10%. Buda nie powinna być ani za mała ani za duża dla naszego psa.

Producenci oferują wiele rodzajów schronień dla psów. Dostępne są na rynku budy z ociepleniem jak i bez ocieplenia. Dachy wykonane są z blachy, dachówki, papy, a nawet kryte strzechą. Te pierwsze nie są często polecane, ponieważ ostre krawędzie blachy mogą zranić psa jak i również powodują zbyt wysoką temperaturę w środku budy, w okresie letnich upałów. Wszystko zależy od naszych upodobań i możliwości finansowych. Jeśli posiadamy więcej niż jednego psa musimy uwzględnić ich obopólną tolerancję. Każdy zwierzak powinien mieć własną budę. Jedna dla dwóch psów może być jedynie w przypadku, kiedy psy tolerują i lubią się nawzajem. Wspólna buda dla nieprzyjaciół, czy suki i psa nie jest dobrym pomysłem.

Dach znajdujący się na budzie powinien być dwuspadowy. Dzięki temu nie będzie problemów z wodą deszczową, czy śniegiem w zimie. Idealnie byłoby, gdy dach będzie zdejmowany. To ułatwi nam dostęp do środka (pamiętajmy, że wejście jest często małą dziurą). Przed samą budą warto zainstalować przedsionek, który ochroni psa przed wiatrem i zimnym powietrzem w czasie niepogody. Podłoga wewnątrz powinna zostać zrobiona z desek. Na deski kładziemy miękki materac lub inne wygodne posłanie. Warto zwrócić uwagę, z jakiego obicia wykonany jest materac. Pamiętajmy, że pies do budy nie zawsze będzie wchodzić z czystymi łapkami. Kupmy, zatem produkt, który będzie łatwy w czyszczeniu i nie ulegnie zawilgoceniu. Ciepło dla psa również zapewni wspomniane wcześniej podwyższenie. Bardzo ważne jest, aby buda nie stała bezpośrednio na gołej ziemi. Podest, czy podwyższenie powinno być odpowiednie do wielkości samego zwierzaka. Nie może być on zbyt wysoki, ponieważ mały pies nie będzie w stanie wejść do swojej budy, a duży i stary nie będzie mieć na to siły. Podest ma być przede wszystkim wygodny dla psa i pomóc mu w sprawnym funkcjonowaniu.

W przypadku, kiedy chcemy, aby psia buda komponowała się z naszym domem oraz ogrodem projektanci wyjdą nam naprzeciw. Designerska buda nie jest obecnie żadnym problemem. Firmy projektowe oferują budy, które mogą wyglądać jak miniaturka naszego własnego domu. Jeśli nie przepadamy za przepychem rodem z amerykańskiego filmu i na to znajdzie się sposób. Legowiska umieszczane w szafkach nocnych obok naszego łóżka to propozycja dla tych, którzy nawet na moment nie chcą rozstać się z własnym pupilem. Jest to o tyle ciekawa propozycja o ile nasz piesek będzie pasować rozmiarowo do szafki nocnej. Innym ciekawym projektem jest buda wykonana ze specjalnego tworzywa, który częściowo znajduje się pod ziemią. Dzięki temu pies, który lubi kopać nory, może wreszcie zamieszkać w jednej z nich.

Zazwyczaj oczekujemy od swojego psa oddania i bezwzględnego posłuszeństwa. Nasz pupil ma szansę stać się najlepszym przyjacielem rodziny tylko wtedy, kiedy będzie zdrowy i bezpieczny. Ciepłe i suche schronie to jedno z najważniejszych miejsc w jego życiu. Kiedy postaramy się o bezpieczny i wygodny kojec mamy szansę stać się właścicielem naprawdę szczęśliwego zwierzaka. Nie bagatelizujmy ważności miejsca, w którym spędza on większość lub choćby część swojego czasu. Przed umieszczeniem psa w kojcu zastanówmy się najpierw czy sami mielibyśmy w nim ochotę zamieszkać…
autor: Dorota Polak

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Inne
Podobne: Rodzaje schodów, Podłoga na gruncie, Jakie podłoże pod drewniany taras?, Tarasy i ich rola dla otoczenia, Przydomowa oczyszczalnia ścieków
Słowa kluczowe: psia buda, kojec dla psa, mieszkanie dla psa