×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Kolejność prac przy wykańczaniu wnętrz

Prace wykończeniowe to ostatni etap przy budowie nowego domu, a także kluczowy element robót podczas przeprowadzania remontów. W przypadku budowy jest to moment kiedy wnętrze zaczyna nabierać cieplejszych kształtów, prace są całkowicie uniezależnione od pogody. Etap ten decyduje o efekcie końcowym i jest tak samo ważny i wymagający odpowiedniego przeprowadzenia i wykonania jak prace konstrukcyjne.

Prace wykończeniowe rozpoczynamy po zamontowaniu okien i wykonaniu wszystkich instalacji.
Zaczynamy od wykonania wylewek we wszystkich pomieszczeniach. Da się po nich chodzić już po kilku dniach od wylania ale zanim będzie można ułożyć na nich podłogę będą musiał jeszcze schnąć przez około sześć tygodni. Jest to szczególnie ważne przy układaniu podłóg drewnianych, na przykład parkietów które wymagają odpowiedniej wilgotności.

Po wykonaniu wylewek można przystąpić do tynkowania sufitów i ścian, w tej właśnie kolejności. Tynk podobnie jak wylewka również wymaga czasu na wyschnięcie aby nadawał się do pomalowania, naklejenia płytek lub wyszpachlowania. Czas ten zależy od rodzaju tynku i jego grubości i waha się w granicach od dwóch do czterech tygodni. W okresie w którym w domu schną podłogi oraz tynki powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na odpowiednią temperaturę oraz przewietrzanie pomieszczeń. Zbyt niska temperatura będzie wydłużała czas potrzebny na wyschnięcie, a w skrajnych przypadkach może niekorzystnie wpłynąć na wytrzymałość i strukturę tynku. Zbyt wysoka temperatura doprowadzi z kolei do bardzo szybkiego wysychania, co powoduje pękanie i rysowaniem się tynku na skutek szybkiego skurczu. Optymalna temperatura to około 10 do 20 °C.

Jeśli wykonujemy tynki zimą w budynku ogrzewanym za pośrednictwem kaloryferów, utrzymanie odpowiedniej temperatury nie nastręcza większych trudności, natomiast wymaga o wiele większej uwagi i częstszych kontroli w przypadku nagrzewnic elektrycznych i spalinowych. Na tym etapie trzeba również zapewnić odpowiednią wentylację, poprzez zostawianie uchylonych okien i regularne wietrzenie. Pozwoli to na odprowadzenie na zewnątrz wilgoci oddawanej przez wysychające tynki.

Jeśli planujemy montaż drzwi bez ościeżnic regulowanych i maskownic powinniśmy to zrobić po zakończeniu wykonywania i podeschnięciu tynków. W zależności od tempa schnięcia należy poczekać tydzień lub dwa, aby wilgoć ze ścian nie spowodowała puchnięcia drewnianych ościeżnic. Osadzając drzwi musimy pilnować aby wysokość ich zawieszenia odpowiadała poziomowi docelowej podłogi w pomieszczeniu. Po zamontowaniu drzwi należy sprawdzić poprawność wykonania a zwłaszcza solidność zamocowania. Gdy wszystko jest w porządku można zdjąć skrzydła aby nie przeszkadzały w czasie układania podłóg i nie uległy zabrudzeniu przy malowaniu. Potem możemy przystąpić do wykańczania szpalet za pomocą płyt GK. W przypadku drzwi z regulowaną ościeżnica nie jest to konieczne ponieważ listwy maskujące przykrywają w całości miejsce styku ściany z framugą. Takie drzwi można zamontować po wykonaniu podłóg ale przed drugim malowaniem. W tym samym czasie można również przystąpić do montażu parapetów. W przypadku parapetów drewnianych należy podobnie ja w przypadku drzwi odczekać aż tynk podeschnie aby uniknąć spuchnięcia parapetu na skutek wchłonięcia wilgoci z tynku.

Po zakończeniu prac związanych z wykonywaniem tynków i posadzek przychodzi czas na układanie podłóg. W przypadku podłóg drewnianych należy sprawdzić wilgotność posadzek za pomocą aparatu CM lub wilgotnościomierza elektronicznego. Drewno to bardzo wymagający materiał jeśli chodzi o wykonywanie z niego podłóg. Jest tak dlatego, ponieważ chłonie wilgoć, co może doprowadzić do wypaczania się klepek parkietowych i powstawiani szczelin oraz pęknięć. Dobrą praktyką jest umieszczanie klepek parkietowych lub desek podłogowych w pomieszczeniu, w którym mają być układane na dwa – trzy tygodnie przed rozpoczęciem prac. Pozwoli to na wyrównanie wilgotności drewna z otoczeniem, co przełoży się pozytywnie na efekt końcowy. Procedura ta z pewnością wydłuży czas potrzebny na wykonanie prac i odsunie w czasie możliwość rozpoczęcia użytkowania pomieszczeń ale jak już pisałem drewno to materiał bardzo wymagający, ale i zarazem wdzięczny. Poprawnie i starannie wykonany parkiet długo będzie cieszył oko mieszkańców i zachwycał wyglądem.

Kolejnym etapem jest pierwsze malowanie ścian oraz sufitów. Należy wtedy zabezpieczyć ościeżnice, okna i podłogi za pomocą taśmy malarskiej i foli. W przypadku podłóg drewnianych pierwsze malowanie można wykonać przed ułożeniem podłogi. Kolejne warstwy farby będziemy nakładać dopiero po ich wyszlifowaniu, polakierowaniu i polerowaniu. Kolejność ta jest konieczna ze względu no to, że pracom wykończeniowym przy parkietach towarzyszy duże pylenie. Po pierwszym malowaniu montujemy również listwy przypodłogowe i ewentualnie wykonujemy akrylowe wykończenia cokolików z płytek.

O wiele mniej zachodu niż z parkietami jest z płytkami ceramicznymi. Można je układać na wylewce i ścianach już po dwóch tygodniach. W przypadku paneli drewnopodobnych i wykładzin lepiej odczekać nieco dłużej, około dwóch, trzech tygodni od zakończenia prac. Panele położone na zbyt wilgotną posadzkę mogą spuchnąć a wykładzina utrudni oddawanie wilgoci, co może skutkować powstaniem w pomieszczeniu zalążków pleśni i grzybów.

Drugą warstwę farby nakładamy po zakończeniu prac związanych z układaniem i wykańczaniem podłóg oraz montażu drzwi. Przed przystąpieniem do prac należy dokładnie wysprzątać i odkurzyć pomieszczenia aby uniknąć osadzaniu się pyłu na świeżej farbie. Trzecią warstwę nakładamy po wyschnięciu drugiej. Teraz pozostaje ostrożne przykręcenie gniazdek i włączników tak aby nie wybrudzić ścian.

W przypadku wykańczania kuchni należy pamiętać o dwóch drobiazgach, które bardzo ułatwiają prace. Po pierwsze do montażu mebli należy przystąpić po pierwszym malowaniu tak aby ewentualne otarcia czy zabrudzenia ściany, bez których zapewniam, że się nie obejdzie, mogły być przykryte dwiema warstwami farby. Jeśli ścianę przy ciągu roboczym planujemy wykończyć płytkami, należy przykleić je przed montażem blatu lub całych mebli. Pomiędzy planowanym poziomem góry blatu a dolną krawędzią płytek należy pozostawić luz w postaci jednego centymetra. Po zamocowaniu blatu zostanie on zamaskowany listwą trójkątną, która pełni również funkcję uszczelnienia.

Podczas prac wykończeniowych nie wskazany jest pospiech. Ściany i podłogi muszą odpowiednio wyschnąć po tynkach i wylewkach. W przeciwnym razie nie będzie możliwe poprawne wykonanie pozostałych warstw wykończeniowych. Płyty GK zaczną się wyginać, na tynku i farbie pojawią się plamy, pod wykładzinami wilgoć, a klepki parkietowe zaczną żyć każda własnym życiem. Podobne efekty będziemy mogli oglądać gdy przystąpimy do prac wykończeniowych na niewysuszonych po murowaniu i betonowaniu ścianach i stropach. Wspominam o tym gdyż jest to najczęściej popełniany błąd przez niedoświadczonych i niecierpliwych inwestorów, którego skutki to pojawienie się pleśni i wilgoci w nowym domu już na samym początku użytkowania.
autor: Piotr Kowalski

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Remont kompleksowy, Malowanie / Tapetowanie, Wylewki / Posadzki / Parkiety
Podobne: Posadzka balkonowa: płytki, kamień czy drewno?, Czym kierować się przy wyborze paneli, Wykładzina czy dywan, Błędy popełniane przy wykonywaniu posadzek, Jak szybko pozbyć się zapachu świeżej farby?
Słowa kluczowe: zlecenia budowlane, zlecenia, remonty, wykończenia wnętrz, malowanie ścian, malowanie, remonty, tapetowanie, malarstwo, malarze, tapety, wylewka samopoziomująca, wylewki, posadzki, parkit, parkiety, panele, prace wykończeniowe, wylewki, płytki, podłoga, parkiet, tynk, malowanie, czas schnięcia, montaż drzwi