×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Kolektory słoneczne

naszmajster.plRosnące ceny węgla, gazu, energii elektrycznej powodują, że rachunki za energię wykorzystaną do ogrzewania naszych domów stają się coraz wyższe. Dlatego też warto zastanowić się nad alternatywnymi źródłami pozyskania energii. Jednym z takich źródeł jest energia słoneczna, z której możemy korzystać przy pomocy kolektorów słonecznych. Jeśli założymy, że sama energia naturalna jest praktycznie bezpłatna, a dzięki geograficznemu położeniu naszego kraju w ciągu roku występuje ok. 1900 godzin słonecznych, to oznacza, że instalując tylko jedno urządzenie do odbioru energii słonecznej, możemy uzyskać kilka tysięcy kWh bezpłatnej energii.

Kolektor słoneczny to urządzenie do przetwarzania energii promieniowania słonecznego na energię cieplną, którą za pomocą odpowiedniego nośnika cieczowego lub gazowego może być przesyłana dalej i wykorzystywana. Cała instalacja solarna, która pozwala na ogrzewanie domu lub przygotowanie ciepłej wody użytkowej stanowi zespół dobranych do siebie i wspólnie działających elementów i urządzeń, takich jak:
 • same kolektory słoneczne (płaskie lub próżniowe),
 • izolowany zbiornik ciepłej wody użytkowej lub bufor akumulacyjny,
 • grupę pompową z regulatorem pracy układu solarnego,
 • przeponowe naczynie wyrównawcze,
 • glikol do napełniania instalacji,
 • zawór antypoparzeniowy.
Kolektor słoneczny to urządzenie odpowiedzialne za przekształcenie energii promieniowania słonecznego w ciepło. Niezbędnym elementem kolektora jest absorber w skład, którego wchodzi aluminiowa, miedziana bądź mosiężna płyta pokryta materiałem absorbującym promieniowanie (zwykle koloru czarnego). W zależności od typu kolektora słonecznego absorber otacza woda bądź powietrze, ich zadaniem jest odebranie od niego ciepła i dostarczenie go do miejsca docelowego. Uzyskana energia magazynowana jest w zasobniku buforowym (centralne ogrzewanie) lub solarnym (produkcja ciepłej wody użytkowej).

Kolektory można podzielić na:
 • płaskie: gazowe,cieczowe lub dwufazowe,
 • płaskie próżniowe,
 • próżniowo-rurowe (w których rolę izolacji spełniają próżniowe rury),
 • skupiające (prawie zawsze cieczowe),
 • specjalne.

Kolektor płaski składa się z: przezroczystego pokrycia, absorbera wykonanego z miedzianej blachy pokrytej powłoką pochłaniającą ciepło, wymiennika ciepła wykonanego z rurek miedzianych przylutowanych do absorbera oraz izolacji.

Natomiast kolektor próżniowo-rurowy składa się z rur próżniowych, w których element zbierający ciepło, tzw. absorber, znajduje się w próżni, co znacznie poprawia działanie kolektora w naszej szerokości geograficznej. Absorpcja ciepła słonecznego nie jest wówczas uzależniona w tak znaczącym stopniu od temperatury zewnętrznej, dzięki czemu stosując panel tego typu można liczyć jego skuteczność nawet w mroźne zimowe słoneczne dni. Niektóre z kolektorów posiadają zwierciadło, dodatkowo doświetlające absorber ze strony odsłonecznej. Jest ono wykonane poza rurkami, bądź naniesione na rurkę próżniową w postaci lustra, w zależności od producenta.
W praktyce występują dwa rodzaje kolektorów rurowych. W pierwszym przypadku rurki miedziane umieszczone w rurach próżniowych wypełnione są glikolem. W drugim rurki wypełnione są wodą w podciśnieniu. Gdy rurka się nagrzeje płyn zaczyna parować, a para kierowana jest do kondensatora – wymiennika ciepła, w którym ciepło przekazywane jest do glikolu w instalacji, zaś para po skropleniu wraca do rurek w kolektorze.

W kolektorach skupiających promienie słoneczne są odbijane w kierunku absorbera, będącego jednocześnie wymiennikiem ciepła. Jednak celność zwierciadeł jest uzależniona od kierunku padania promieni słonecznych, co w praktyce oznacza, że aby utrzymać wysoką sprawność działania przez cały dzień, kolektor musi poruszać się zgodnie z pozornym ruchem słońca, co zwiększa znacznie koszty budowy i utrzymania takiego kolektora, ale jednocześnie zapewnia większą sprawność instalacji.

Kolektory cieczowe wykorzystywane są przede wszystkim do ogrzewania pomieszczeń mieszkalnych oraz do produkcji ciepłej wody użytkowej. Urządzenia te charakteryzują się wyższą wydajnością w porównaniu z kolektorami powietrznymi. Absorber zwykle wykonany jest z metalu, rzadko do jego produkcji wykorzystuje się tworzywa sztuczne. W naszych rejonach klimatycznych, w związku z występowaniem ujemnych temperatur powietrza, jako czynnik roboczy wykorzystuje się, np. glikol, ergolit. Wady tego rodzaju kolektorów to przede wszystkim wysoki koszt zakupu oraz niebezpieczeństwo zalania obiektu w przypadku awarii instalacji.

Kolektory powietrzne świetnie sprawdzają się w rolnictwie do suszenia płodów rolnych (np. ziarno zbóż) i drewna. Wspomagają również ogrzewanie budynków mieszkalnych i inwentarskich, czasami wykorzystywane są do ogrzewania ciepłej wody użytkowej. W kolektorach tych czynnikiem roboczym jest powietrze, które nie ulega korozji, nie zamarza i skrapla się oraz co ważne nie ma kłopotów i kosztów z jego nabyciem. Niestety, kolektory powietrzne używane są sezonowo, gdyż w okresie zimowym jest problem z podgrzaniem samego powietrza, nie mówiąc o tym, że samo podgrzanie powietrza nie może być duże, toteż są to urządzenia niskotemperaturowe, poza tym wymagają użycia wentylatorów, których praca bywa uciążliwa dla mieszkańców. Zaletami natomiast są niskie cena i waga całego urządzenia.

Najpopularniejsze na rynku są instalacje solarne wypełnione w całości roztworem glikolu będącym pod ciśnieniem, dzięki czemu nie trzeba stosować w układzie dodatkowych pomp, nawet przy dużych różnicach poziomów między kolektorem a zasobnikiem ciepłej wody.


autor: Adam Zyzman

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Centralnego ogrzewania, Inne
Podobne: Ekologiczna przyszłość budownictwa, Elementy instalacji odwodnieniowej, Jaki rodzaj ogrzewania wybrać: prąd, gaz, paliwo stałe, Kocioł kondensacyjny, Ogrzewanie w łazience
Słowa kluczowe: centralne ogrzewanie, piece co, ogrzewanie podłogowe, kotły co,