×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Kolorowa elewacja

Szare budynki, domy jednorodzinne, bloki, szkoły i inne instytucje jednoznacznie kojarzą nam się z okresem PRL. Na szczęście epoka ta odchodzi w zapomnienie. Szybko zmienia się nie tylko ustrój, ale także wygląd naszego kraju. Nawet nasza zwykła, szara rzeczywistość przestaje być taka „szara” i zmienia się w bardziej kolorową. Dzieje się tak na pewno za sprawą mody na kolorowe elewacje. Coraz więcej osób prywatnych, a także właścicieli kamienic i budynków użyteczności publicznej decyduje się na „pokolorowanie” swoich obiektów. Już nie tylko nowoczesne, ale także zabytkowe kamienice zmieniają się nie do poznania właśnie za sprawą kolorowej farby na ścianach zewnętrznych.

Początkowo w modzie były barwy pastelowe, stonowane, przeważały odcienie piaskowe i pistacjowe. Jednak z czasem coraz więcej osób, także prywatnych, zaczęło sięgać po kolory bardziej intensywne, ciemne, wyraziste, a nawet krzykliwe. Nikogo nie razi już dom w kolorze intensywnej czerwieni, zieleni, pomarańczowym, a nawet czarnym. Oczywiście bardziej wyraziste barwy wiążą się z wyższą ceną za usługę, jednak wiele osób to nie zraża. Bardziej odważni nie boją się także łączyć kolorów i tworzyć na zewnętrznych ścianach domów barwnej mozaiki.

Jednak nawet najpiękniejszy i najbardziej modny kolor elewacji oszpeci budynek, jeśli nie będzie odpowiednio dobrany. A za sprawą odpowiednio dobranych barw elewacji można doskonale podkreślić poszczególne elementy obiektu. Przy wyborze koloru, jakim chcemy ozdobić nasz dom lub każdy inny obiekt, należy wziąć pod uwagę jego bryłę, położenie względem stron świata i otoczenie, w jakim się znajduje.

Bardzo duże znaczenie ma powierzchnia budynku. Całkiem inaczej wygląda ten sam kolor, jeśli pokryjemy nim całą powierzchnię domu, a całkiem inaczej, jeśli tylko jego część, a jeszcze inny odcień przybierze w połączeniu z innymi kolorami. Warto pamiętać, że zazwyczaj im większa powierzchnia budynku, tym odcień będzie wydawał się ciemniejszy. Nie bez znaczenia dla wyboru koloru elewacji ma także rodzaj materiału, na który będziemy nanosić tynk, gdyż barwy zmieniają się wraz ze zmianą faktury powierzchni.

Niemałe znaczenie ma także światło. Wybierając barwę elewacji, zwraca się także uwagę na to, jakie światło będzie padało na obiekt, gdyż odcień tynku będzie zmieniał się w zależności od pory dnia. Dlatego też kolor fasady najlepiej jest wybierać przy świetle dziennym. Sztuczne oświetlenia sklepowe mogą w znacznej mierze zniekształcić odcień.

Barwna elewacja nie tylko przemienia wygląd budynku, ale także może optycznie zmienić jego kształt. Jednolity kolor tynku uwydatnia formę domu, jasne barwy wizualnie powiększają obiekt. Zastosowanie jasnych kolorów w górnych partiach elewacji niskich budynków sprawi, że będą wydawały się wyższe. Za pomocą odpowiednio dobranych kolorów, możemy także powiększyć optycznie niektóre elementy. Jeśli chcemy osiągnąć efekt wizualnego powiększenia okien, można pomalować obramowania okien na biało.

Wybierając kolor na elewację naszego domu, warto jest zastanowić się, jaki wpływ ma na wygląd obiektu. Do bardziej popularnych barw należy żółty. Ten ciepły i naturalny kolor rozświetla elewację. Często sięga się także po biel, którą łatwo zestawić z innymi barwami. Można wybierać różne jej odcienie, a wszystkie kojarzą się z czystością oraz ze spokojem. Jeśli zastosujemy jasne odcienie błękitu, uzyskamy efekt przestronności i lekkości, a użycie beżu wprowadzi powściągliwość i delikatność.

Jeśli decydujemy się na jasny kolor tynku, należy zastosować farby elewacyjne lub tynki mineralne w barwach pastelowych, o fakturze baranka lub kornika. Natomiast żywe i nasycone barwy służą podkreśleniu kształtu domu. Polecane są szczególnie do tych budynków, które posiadają prostą bryłę, bez wielu detali architektonicznych. Czerwień kojarzy się z elegancją i zamożnością właścicieli, a także z ich odwagą. Doskonale także komponuje się z otaczającą go zielenią. Natomiast właśnie zielona elewacja sprawia, że budynek wtapia się w otoczenie.

Jednak decydując się na fasadę w ciemnych barwach, szczególnie jeśli mamy duże powierzchnie, należy pamiętać o tym, że ciemne ściany absorbują dużą ilość energii słonecznej. Powoduje to nadmierne nagrzewanie się ich latem oraz większe wychłodzenie zimą. W efekcie, w warstwie tynku pojawiają się dodatkowe naprężenia termiczne, co automatycznie zwiększa ryzyko uszkodzenia elewacji. Dlatego też, jeśli koniecznie chcemy zastosować do tynkowania ciemne kolory, najlepiej jest barwić tylko niektóre elementy obiektu, takie jak portale, gzymsy, czy detale rzeźbiarskie. Taki zabieg podkreśli te elementy architektoniczne. Natomiast w zabudowie wykonanej systemem wielkopłytowym, ciemnych, intensywniejszych barw używa się do wydobywania takich elementów, jak loggie, balkony lub piony w ścianach poprzecznych.

Decydując się na zastosowanie kilku kolorów do barwienia elewacji, by nie oszpecić budynku, warto jest przestrzegać kilku zasad dotyczących sposobu łączenia barw. Planując wielobarwną fasadę należy stosować regułę, by nie używać więcej niż trzech kolorów. Barwę dominującą dostosowuje się do mniejszych elementów, takich jak ornamenty, kolory drzwi, parapety, czy ramy okienne.

Kolejna reguła głosi, że im mniejsza jest przeciwwaga kolorów, tym dom wygląda bardziej naturalnie i lżej. Pewne zasady obowiązują także przy zestawianiu kolorów. Żółcienie i zielenie łączą się zazwyczaj z odcieniami kolorów naturalnych, takich jak biel czy brąz, natomiast błękity – z szarością i z bielą. Zastosowanie czerni, w niewielkich ilościach, pomoże wydobyć urodę innego koloru, podkreślić nietypowy odcień, zaakcentować elementy konstrukcji, czy zwrócić uwagę na rysunek detalu.

Efekt różnorodnych odcieni można uzyskać także stosując odmienne struktury tynków. Za sprawą innego załamywania się światła w ich fakturach, ten sam kolor przybiera różne odcienie.

Wybierając kolor elewacji trzeba pamiętać także o innych, kolorowych elementach budynku, a zwłaszcza o barwie dachu. Nie bez wpływu na całościowy efektu, pozostają także barwy innych detali domu, takich jak stolarka okienna, cokoły, bramy garażowe, ogrodzenia, rynny, schody i podesty. Na szczęście, by uzyskać końcowy obraz, możemy posłużyć się wizualizacją w komputerze, co znacznie ułatwi na decyzje.

Zmiany koloru domu możemy dokonać na dwa sposoby. Pierwszym rozwiązaniem jest wykończenie domu od razu tynkiem kolorowym, natomiast drugim rozwiązaniem jest położenie najpierw tynku białego, który później malujemy farbę elewacyjną. Nie wszystkie rodzaje tynków są barwione w masie, dlatego też, jeśli nie chcemy, by budynek miał biały kolor, musimy później pomalować go farbą elewacyjną. Nie tylko zmienia ona kolorystykę elewacji, ale także zmniejsza nasiąkliwość tynku i zwiększa jego odporność na zabrudzenia.

Do malowania tynków używać można farb silikonowych, silikatowych lub akrylowych. Wybór zależy przede wszystkim od rodzaju użytego tynku. Jednak każda emulsja, którą chcemy użyć do malowania elewacji, powinna być odporna na wilgoć, słońce, związki chemiczne. Farbom elewacyjnym szkodzą opady i wilgoć przenikająca z wnętrza domu. Pod ich wpływem, z biegiem czasu zmniejszy się jej przyczepność do podłoża, co skutkować może pojawieniem się pęknięć. Natomiast działanie promieni ultrafioletowych i zmiana temperatur mogą powodować szybkie płowienie koloru, przy czym znacznie mniej odporne na działanie słońca są farby w ciemniejszych kolorach.

Negatywny wpływ na kolor elewacji mają także związki chemiczne znajdujące się w zanieczyszczonym powietrzu i w kwaśnych deszczach. Osłabiają one wiązania chemiczne wewnątrz struktury farby, przez co staje się ona bardziej podatna na działanie wilgoci.

Elewację na domu wykonuje się na wiele lat. Jest to nie tylko inwestycja pochłaniająca wiele środków finansowych i czasu, ale także taka, której skutki widoczne są przez długo czas. Dlatego też wybierając rodzaj fasady, a także jej kolor, dobrze jest skorzystać z porad fachowców oraz sięgnąć po programy komputerowe, dzięki którym będziemy mogli zobaczyć końcowy efekt.
autor: Joanna Zając

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Tynkowanie / Prace elewacyjne, Malowanie / Tapetowanie
Podobne: Elewacje klinkierowe, Tynk tynkowi nierówny, Tynki wewnętrzne cementowo - wapienne, Jak położyć kamień na ścianie, Jak zabezpieczyć elewację przed graficiarzami
Słowa kluczowe: praca tynkarz, tynki, tynki zewnętrzne, zlecenia budowlane, malowanie, malowanie ścian, malowanie, remonty, tapetowanie, malarstwo, malarze, tapety, malowanie elewacji, kolor elewacji, farba do elewacji, farba na elewację, malowanie tynku, farby do tynku, kolorystyka, farba elewacyjna, tynk kolorowy