×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Kolorowa ściana

Remont lub wykończanie domu lub mieszkania stawia nas zawsze przed dylematem wyboru koloru ścian. W zależności od naszych upodobań możemy dowolnie wybierać w kolorach i intensywności barw. Już dawno naukowcy dowiedli, że kolory mają znaczący wpływ na nasze samopoczucie, stan psychiczny i nastawianie do życia. Dlatego też coraz chętniej i coraz częściej rezygnuje się ze stonowanych barw w domach, na rzecz tych intensywnych i pobudzających. Kolorowe ściany nadają pomieszczeniom życia, charakteru, pobudzają lub wręcz przeciwnie, tworzą kojący nastrój. Ich dobór uzależniony jest także od rodzaju pomieszczenia oraz dodatków, jakie się w nim znajdują.

Producenci farb oferują produkty niemal we wszystkich kolorach i odcieniach, a także podpowiadają w jaki sposób łączyć ze sobą barwy, by tworzyć ciekawe i oryginalne, albo wręcz przeciwnie, stonowane i klasyczne wnętrza. Coraz więcej osób decyduje się jednak na malowanie ścian w kolorach wyraźnych, przyciągających uwagę, zarówno jasnych, jak i ciemnych. Zdarza się, że osoby decydują się na zastosowanie nawet czarnej farby w pomieszczeniu.

Jeśli jednak chcemy wprowadzić do pomieszczenia intensywne barwy, należy pamiętać o tym, że pomalowanie wszystkich ścian w takich barwach, może optycznie je zmniejszyć. Dodatkowo, może zaistnieć taka sytuacja, że przy dobrym nasłonecznieniu kolory będziemy odbierać bardziej intensywnie, jako zbyt jaskrawe i męczące dla wzroku. Sprawdzonym sposobem na ożywienie wnętrza jest wprowadzenie jednej ściany o intensywniejszej barwie lub też wyeksponowanie istniejących słupków, wnęk czy też kominka.

Intensywność barw uzależniona jest przede wszystkim od rodzaju pomieszczenia. Ostre, kontrastowe zestawienia można zastosować w pokojach dziecięcych oraz w gabinetach. Odważne kolory stymulują do działania i myślenia, korzystnie wpływa także na samopoczucie. Neutralne, uspokajające odcienie doskonale nadają się do sypialni, a łazienkę warto jest pomalować na jasne i odświeżające kolory.

Ci, którzy lubią nowoczesne aranżacje, mogą pokusić się o niebanalne rozwiązanie, jakim jest pomalowanie jednej ściany ciemnym kolorem. Takie posunięcie nada całemu wnętrzu nowoczesny charakter, odmieni go nie do poznania.

Taki sposób malowania stosują przede wszystkim ci, którzy chcą zmienić całkowicie wygląd pomieszczenia. Takie zróżnicowanie można zastosować praktycznie na każdej, wybranej przez nas powierzchni.

Bez problemu także możemy zakupić farby w intensywnych kolorach, które stosuje się do takiego malowania. Specjalne serie emulsji o różnym natężeniu barw, przeznaczonych do malowania wnętrz znajduje się w ofercie większości producentów.

Oczywiście nie w każdym pomieszczeniu możemy zastosować takie rozwiązanie. Pojedynczą kolorową, ścianę maluje się zazwyczaj w pokoju dziecięcym lub młodzieżowym, sypialni, salonie, jadalni, a także w przedpokoju lub holu.

Wybierając kolor dla jednej ściany, kierujemy się różnymi kryteriami. Zazwyczaj są to nasze upodobania, możliwości finansowe, gdyż wiadomo, że im intensywniejszy, ciemniejszy kolor, a także im większa powierzchnia, tym większy wydatek nas czeka i ogólny wystrój pomieszczenia. Jednak należy pamiętać, że barwa wpływa na nasze samopoczucie. A jedna ściana pomalowana w bardziej jaskrawych, jaśniejszych, czy intensywniejszych barwach wywierać będzie największy wpływ na wygląd pomieszczenia.

Zastanawiając się nad wyborem farby, warto wiedzieć, który kolor wnosi do wnętrza jakie nastroje. Najbardziej radosnym kolorem jest oczywiście żółcień, który wprowadza słoneczny pogodny nastrój. Czerwień działa pobudzająco, a brązy i beże wprowadzają ciepło i przytulność. Zielenie wnoszą świeży i odżywczy nastrój, a błękity nas uspokajają. Wybór koloru zależy więc przede wszystkim od naszego temperamentu i charakteru.

Wybierając farbę o intensywnym kolorze dla jednej ściany, należy także zwrócić uwagę na inne elementy pomieszczenia, takie jak meble, dodatki, firanki, podłogę, ewentualnie schody. Wszystkie te elementy powinny ze sobą jednak współgrać, by tworzyć całość, która, mimo pewnej oryginalności i charakteru, nie może jednak być chaotyczna.

Jeśli jednak nie chcemy zmieniać koloru całej ściany, możemy na powierzchni pomalowanej stonowanymi barwami nakleić specjalne wzory w intensywnych kolorach, które ożywią pomieszczenie i wprowadzą do niego niepowtarzalną atmosferę. Takie naklejki wykonane z matowej folii samoprzylepnej, dostępne są w różnych wzorach i kolorach, także tych bardzo intensywnych. Jednak warto uważać, by nie wprowadzić zbyt wielu elementów do pomieszczenia, tworząc w ten sposób wrażenie przesytu i bałaganu.

Decydując się na malowanie jednej ściany w intensywnym, żywym kolorze, warto jest zaczerpnąć porady fachowca, który pomoże nam dobrać intensywność i rodzaj barw. Jest to o tyle łatwe, że producenci farb sami podsuwają nam pewne rozwiązania i inspiracje. Jednak to, jakich barw użyjemy w pomieszczeniach zależy wyłącznie od nas, od naszych upodobań i charakteru. Takie rozwiązanie na pewno wprowadzi inny nastrój do wnętrza, optycznie go powiększy, a także całkowicie odmieni jego wygląd.
autor: Joanna Zając

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Malowanie / Tapetowanie, Projektowanie wnętrz / Dekoratorstwo
Podobne: Czym wykończyć ścianę w łazience cz. I, Wnętrza w stylu francuskim, Jak szybko pozbyć się zapachu świeżej farby?, Ergonomia w kuchni - kształt zabudowy kuchennej, Mała łazienka może być funkcjonalna cz. II
Słowa kluczowe: malowanie ścian, malowanie, remonty, tapetowanie, malarstwo, malarze, tapety, aranżacje wnętrz, projektowanie wnętrz, wystrój wnętrz, wnętrza, kolor ściany, żywe kolory, ożywienie ścian, kolor do sypialni, optyczne powiększenie, wybór farby