×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Komfortowy układ pomieszczeń

Wybierając projekt domu kierujemy się różnymi kryteriami. Przede wszystkim zwracamy uwagę na wygląd zewnętrzny, jego powierzchnię użytkową, a także wielkość i układ pomieszczeń. Wbrew pozorom taka rzecz jak rozmieszczenie poszczególnych pokoi odgrywa bardzo istotną rolę i wpływa nie tylko na komfort mieszkania, ale także na jego energooszczędność.

Kwestia ta ma znaczny wpływ na ukształtowanie elewacji i linię zabudowy. Jednak wybierając plan, możemy, w porozumieniu z autorem projektu, trochę korygować jego zamierzenia. Oczywiście wprowadzenie takich poprawek wiąże się z dodatkowymi kosztami, których wysokość uzależniona jest od rodzaju zmian, ich wpływu na konstrukcję i wygląd zewnętrzny budynku. Zanim więc zdecydujemy się na korektę projektu, warto jest poszukać takiego, który w większym stopniu odpowiada naszym wymaganiom, potrzebom i planom.

Nie ma jednej, określonej koncepcji, według której stworzony by został idealny wariant i proporcje wnętrz. Optymalny rozkład pomieszczeń to taki, który w największym stopniu odpowiada trybowi życia, służy wygodzie i spełnia preferencje konkretniej rodziny, która ma zamieszkać w danym budynku. Jednak przy projektowaniu stosuje się kilka ogólnych zasad. Podstawą jest lokalizacja pomieszczeń, w zależności od funkcji użytkowej, według kierunków świata. Główną rolę odgrywa tu oświetlenie pomieszczeń światłem dziennym i ogrzewanie budynku promieniami słonecznymi.

Ogólnie przyjmuje się, że od południa i południowego zachodu powinny znajdować się pokój dzienny, tarasy, balkony loggie i wypoczynkowe strefy obejścia. Promienie słoneczne zapewniają zarówno światło, jak i ciepło w tych pokojach, które są najczęściej i najdłużej używane w ciągu dnia. Pozwala to na wprowadzenie pewnych oszczędności w zużyciu energii.

Podczas projektowania domów przestrzega się także zasady, by na parterze znajdowała się kuchnia, łazienka dla gości, gabinety, kotłownie i pomieszczenia gospodarcze. Przyjmuje się także, iż zarówno kuchnia, jak i gabinet powinny być wyposażone w okna, natomiast pozostałe pomieszczenia znajdujące się na tej kondygnacji nie musza być doświetlane światłem dziennym.

Piętro uważane jest przez architektów za strefę intymną. To właśnie tam lokalizuje się te pomieszczenia, których używają domownicy, a do których nie mają wstępu osoby z zewnątrz. Są to oczywiście sypialnie, a także łazienki dla mieszkańców. Pokoje do spania zwykło umieszczać się po wschodniej stronie budynku tak, by poranne słońce umilało pobudkę.

Na rozmieszczenie pomieszczeń w domu wpływ ma komunikacja, ale również panująca moda. Obecne trendy w budownictwie, które opierają się na kreowaniu przestrzeni otwartych, zwłaszcza na parterze, likwidują niemal całkowicie korytarze. Hol, czyli węzeł komunikacyjny między pomieszczeniami o różnym przeznaczeniu, spełnia swoją rolę w zasadzie tylko na piętrze. Korytarz oddziela poszczególne sypialnie między sobą, łazienki, wejścia na strych lub na poddasze, a klatka schodowa separuje poddasze lub piętro od parteru.

Jednak jeśli nie odpowiada nam taki rodzaj aranżacji wnętrza i jesteśmy przyzwyczajeni do zamykanych pomieszczeń, nie ma potrzeby ulegania modzie. W przypadku osób niezdecydowanych, dobrym rozwiązaniem jest projekt, w którym rozplanowanie pomieszczeń, a także układ ścian i elementów konstrukcji, sugeruje możliwość zamknięcia lub otwarcia pomieszczeń na wypadek, gdyby wybór jednego z tych rozwiązań okaże się nietrafiony.

Plan otwarty ma także swoje zalety. Pozwala na łatwą zmianę w rozkładzie pomieszczeń, optymalizuje oświetlenia mieszkania, gdyż umożliwia światłu penetrację pomieszczeń z różnych stron, sprzyja także integracji domowników.

W zasadzie nie stosuje się obecnie tzw. amfilady. Układ ten polegał na lokalizowaniu szeregu pomieszczeń i łączeniu ich między sobą przejściami w jednej prostej linii. Rozwiązanie to dawało bardzo ciekawy efekt. Oś widokowa przez poszczególne przejścia zbiegała się symetrycznie w jednym punkcie. Rozmieszczenie pomieszczeń było określane hierarchicznie. W bezpośredniej bliskości z holem znajdowały się najważniejsze funkcjonalnie pomieszczenia. Wszystkie ściany działowe wyposażone były w przynajmniej jedną parę drzwi do pomieszczeń znajdujących się obok.

Podczas rozmieszczania pomieszczeń w domu, architekci kierują się także zasadą funkcjonalności, dobrej komunikacji i przede wszystkim wygody. Odpowiednie ich rozmieszczenie wpływa na jakość życia i na komfort użytkowania.

Podstawową regułą jest umieszczanie jadalni oraz salonu w bezpośredniej bliskości z kuchnią, a sypialń jak najbliżej łazienki. Pokój sypialny, jako miejsce nocnego wypoczynku, powinien być szczególnie cichy, a co się z tym wiąże, najlepiej jest umiejscawiać go w oddali od innych pomieszczeń. W przypadku domów jednorodzinnych z poddaszem, gdzie na parterze znajdują się pomieszczenia użytkowe, a na górze usytuowana jest część nocna, stosuje się rozwiązania mające na celu odseparowanie tych dwóch stref domowych. Oddziela się je zazwyczaj za pomocą schodów prowadzących na poddasze.

W gorszej sytuacji znajdują się osoby posiadające małe mieszkania w bloku lub kamienicy. Na niewielkiej przestrzeni nie ma możliwości odizolowania sypialni od reszty pomieszczeń. W takim przypadku warto jest zainstalować dźwiękoszczelne drzwi, powiesić ciemne, pluszowe zasłony, które przyciemnią pomieszczenie, a także maksymalnie wytłumić ściany.

Planując rozkład pomieszczeń w domu, warto jest także zadbać, by znalazły się w nim pomieszczenia pomocnicze. Takie schowki na różnego rodzaju narzędzia, rzeczy i drobiazgi, które kiedyś mogą się przydać, mogą być zarówno oddzielnymi pomieszczeniami, jak i specjalnie zaaranżowanymi powierzchniami. Można je urządzić np. pod schodami, czy też na stryszku. Warto jest o to zadbać już na etapie wybierania planu domu, by mieszkanie w nim było komfortowe dla każdego.

Jednym z takich miejsc przeznaczonych na przechowywanie różnych rzeczy jest piwnica. Niestety, wysoki koszt prac ziemnych sprawia, że na takie rozwiązanie nie każdy może sobie pozwolić. Alternatywą jest wykonanie częściowego podpiwniczenia. Jednak w kwestii wykonania piwnic najważniejszym czynnikiem są wyniki badań geotechnicznych, gdyż wysoki poziom wód gruntowych może stanowić poważny problem. Jeśli działka na której planujemy postawić dom posiada wyraźne nachylenie, można wykorzystać ten fakt do wykonania podpiwniczenia bez konieczności prowadzenie dodatkowych prac.

Osobne zagadnienie stanowi garaż. Jeśli jest on nam niezbędny, może być wbudowany w bryłę domu: w piwnicy lub na parterze, dostawiony do ściany zewnętrznej części mieszkalnej lub też wolnostojący.

Jeśli planujemy ogrzewać to pomieszczenie, optymalnym rozwiązaniem jest zamknięcie całej inwestycji w jednej bryle. W takim przypadku przejście między garażem a mieszkaniem dobrze jest zaplanować w wentylowanym pomieszczeniu, takim jak przedsionek lub kotłownia, co pozwoli ograniczyć ucieczkę ciepła z mieszkania i przenikanie zapachu paliwa samochodowego. W przypadku garaży nieogrzewanego, dobrze jest dostawić go do jednej ze ścian domu.

Rozmieszczenie pomieszczeń ma szczególne znaczenie w przypadku domu energooszczędnego.

Najważniejszą kwestią są zyski ciepła, jakie można uzyskać dzięki dużym przeszkleniom w elewacjach nasłonecznionych, a także straty ciepła, jakich możemy uniknąć montując niewielkie okna w elewacji od strony północnej. Sugeruje to, by w tego rodzaju budynkach, salon, sypialnie, gabinety i inne pomieszczenia często użytkowane przez domowników, znajdowały się od strony południowej lub były do niej zbliżone. Natomiast takie pomieszczenia, jak pomieszczenia gospodarcze, spiżarnie, garaż, znajdowały się od strony północnej.

Wybierając układ pomieszczeń w domu, bierze się pod uwagę nie tylko stan obecny, ale także przyszłość. Oczywiście nie wszystko da się w życiu przewidzieć, jednak dobrze jest mieć na uwadze takie sytuacje, jak zamieszkanie z dziadkami, wyprowadzenie się dorosłych dzieci, czy wręcz przeciwnie, wprowadzenie się nowej rodziny potomka. Dlatego też wybierając projekt, warto jest zwrócić uwagę na te, które pozostawiają trochę wolnej, nie do końca zaaranżowanej przestrzeni lub przewidują dodatkowy pokój, który będzie można urządzić w zależności od potrzeb.
autor: Joanna Zając

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Projektowanie / Architekci, Projektowanie wnętrz / Dekoratorstwo
Podobne: Błędy popełniane przy urządzaniu własnego mieszkania, Obowiązkowe zmiany w projekcie gotowym, Obowiązki projektanta, Dom w stylu retro, Zdrowe domy drewniane
Słowa kluczowe: architekci, architektura, biuro architektoniczne, projekty domów, domy projekty, projekt domu, aranżacje wnętrz, projektowanie wnętrz, wystrój wnętrz, wnętrza, rozmieszczenie pomieszczeń, komunikacja, nasłonecznienie, oświetlenie