×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Kominek w ogrodzie

Kominek jest marzeniem wielu z nas. Niestety niezaplanowany na etapie projektowania domu, może być niemożliwy do wykonania w późniejszym czasie. Dla osób, które cenią sobie jego funkcjonalność lub które nie mają możliwości posiadania kominka we wnętrzach własnego domu, jest mała podpowiedź. Ogród i kominek pasują do siebie idealnie.

Ogrodowe kominki to jedne z ciekawszych elementów architektury wokół domu. Poza podstawowymi funkcjami jakim jest grillowanie, mogą służyć również do suszenia, wędzenia, a także pieczenia na ruszcie mięs, ryb, czy nawet warzyw.

Miejsce

Kominek nie jest wymagający, odnajdzie swoje miejsce w każdym zakątku ogrodu. Jest wiele możliwości jego aranżacji. Może zostać wbudowany w ścianę domu, zainstalowany na tarasie lub po prostu umieszczony jako element wolnostojący pośród ogrodowej roślinności. Wszystko zależeć będzie od naszych możliwości finansowych jak i przestrzeni, którą dysponujemy. Warto uwzględnić, że obok kominka powinno znaleźć się miejsce na wypoczynek oraz choćby niewielkich rozmiarów meble ogrodowe. Jeśli nie mamy pomysłu lub nie jesteśmy pewni co do jego trafności, powinniśmy skorzystać z usług profesjonalisty. Architekt krajobrazu na pewno doradzi nam i zaprojektuje odpowiednią przestrzeń dla wymarzonego kominka ogrodowego. Jest to bardzo ważne dla naszego późniejszego komfortu związanego z jego użytkowaniem.

Wygląd

Kominek ogrodowy powinien swoim wyglądem nawiązywać do stylu w jakim jest wykonana cała zabudowa. Mamy tutaj na myśli nie tylko dom, ale również inne obiekty znajdujące się na terenie ogrodu, czyli na przykład altany, garaże. Dobrze jest, gdy jego wygląd zewnętrzny nawiązuje również do całości ogrodu, do roślin jakie się w nim znajdują i do jego aranżacji. Jeśli dom jak i ogród urządzone są w stylu nowoczesnym, obowiązują w nich proste kształty, minimalistyczne dekoracje warto wziąć to pod uwagę przy wyborze kominka.

Funkcjonalność

Dzięki odpowiedniej aranżacji tarasu lub wydzielonej części w ogrodzie, mamy szansę na stworzenie ciekawej dodatkowej przestrzeni własnego domu i to na wolnym powietrzu. Przy odpowiednim zadaszeniu miejsca, w którym znajdzie się kominek może on pełnić swoje zadanie również w czasie deszczowej pogody. Oprócz typowej funkcji jaką jest ogrzewanie, przy odpowiednim wyposażeniu możemy również przygotowywać w nim potrawy. Dzięki możliwości gotowania na zewnątrz mamy okazję przenieść całą swoją kuchnię wraz z jadalnią do ogrodu.

Warto jest umieścić kominek ogrodowy blisko domu, tak aby transport produktów znajdujących się w domu nie był zbyt uciążliwy. Daleka odległość kominka od kuchni spowoduje jego mniejszą eksploatację. Żadnemu z domowników nie będzie chciało się pokonywać trasy na koniec ogrodu, tylko po to aby zjeść w miłej atmosferze kolację.

Budowa

Kominek jest jednym z cięższych elementów znajdujących się w naszym ogrodowym otoczeniu. Ze względu na to powinien zostać osadzony na fundamencie, który będzie sięgać poniżej poziomu zamarzania gruntu. W przypadku, gdy chcielibyśmy umieścić go na tarasie warto skonsultować się ze specjalistą co do możliwości jego wykonania. Jest to ważne w przypadku, gdy taras jest również stropem jakiegoś pomieszczenia.

Jeżeli interesuje nas indywidualny kominek dokładnie dostosowany do stylu jaki panuje wokół całego domu powinniśmy zlecić projekt i wykonanie jednej z firm, działających na rynku. W przypadku, gdy zależy nam na cenie, zakup gotowego kominka jest możliwy już od kilkuset złotych. Montaż wykonujemy sami.

Pozwolenia

Na szczęście ten typ zabudowy uznawany jest za element małej architektury. Znaczy to tyle, że budowa kominka ogrodowego nie wymaga starania się o odpowiednie zezwolenia budowlane.

W czasie letnich wieczorów nie ma nic przyjemniejszego od spędzania czasu na zewnątrz. Jeśli połączymy przyjemne z ... jeszcze przyjemniejszym to otrzymamy kolację we własnym ogrodzie. Nie ma nic milszego od grillowania z rodziną na domowym tarasie. Jest to tym ważniejsze im rzadziej mamy okazję do wyjazdów i spędzania czasu poza domem. Własny ogrodowy kominek to nie tylko przydatny element tarasu, ale miejsce, które na pewno będzie jednoczyć wszystkich domowników.
autor: Dorota Polak

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Projektowanie ogrodów, Inne
Podobne: Ogród japoński, Mała architektura w ogrodzie, Jedzenie z własnego ogródka – czy jest zdrowe?, Jak wyposażyć ogród zimowy, Eko uprawa: ogród warzywny
Słowa kluczowe: ogrody, ogród, projektowanie ogrodów, skalniaki, aranżacje ogrodów,