×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Komunikacja dachowa

Komunikacja dachowaSystem komunikacji dachowej to nic innego jak zespół elementów służących bezpiecznej i wygodnej komunikacji na dachu.Niektórym wydawać by się mogło, że z dachu korzysta się tak rzadko ze taka komunikacja jest zbędna. Przecież te kilka razy to się „jakoś przeżyje” i coś wymyśli. Jednak jest to bardzo mylne mniemanie. Regularnie z dachu korzysta przecież kominiarz. Jeśli ogrzewamy dom paliwem stałym – węglem bądź drewnem – kominiarza będziemy zapraszać cztery razy do roku. Rzadziej należy sprawdzać przewody spalinowe dlatego właściciele budynków ogrzewanych gazem wykonują przeglądy dwa razy do roku. Nawet gdy do ogrzewania budynku i wody użytkowej używana jest energia elektryczna, to nie można zapominać wtedy o przewodach wentylacyjnych – ich drożność należy sprawdzać raz do roku.
Więc niezależnie od systemu ogrzewania – wizyty kominiarza są systematyczne.
Komunikacja na dachu służy jednak nie tylko kominiarzowi. Czasem trzeba naprawić pokrycie lub zainstalować antenę na dachu. W takich sytuacjach najlepiej jest wygodnie stanąć na dachu i bez obaw o upadek poruszać się po nim. Trzeba mieć też na uwadze pokrycie dachu – jeśli jest ono kruche – łatwo o jego uszkodzenie gdy będziemy poruszać się bezpośrednio po nim.
Warto więc, dbając o bezpieczeństwo, wygodę własną jak i obcych oraz o uniknięcie uszkodzenia pokrycia, przy projektowaniu i budowie przemyśleć kwestię montażu systemu komunikacji dachowej.


Co wchodzi w skład komunikacji dachowej?

System komunikacji to zespół akcesoriów służących do poruszania się po dachu.

naszmajster.plJednym z takich elementów są stopnie kominiarskie, po których użytkownik przemieszcza się pionowo po dachu.
Droga na dach prowadzi albo po zewnętrznej drabinie, albo poprzez wyłaz dachowy. Optymalnie jest umiejscowić wyjścia na dach jak najbliżej komina, jednak czasami jest to niemożliwe. Wówczas należy na dachu wykonać „ścieżkę” prowadzącą od wejścia na dach do komina, urządzeń technicznych czy anten. W tym celu stosuje się stopnie kominiarskie. Aby swobodnie się po nich poruszać, należy zamontować je tak, aby tworzyły „drabinkę” (co drugi stopień przesunięty w bok).

naszmajster.plKolejnym elementem komunikacji dachowej jest ława kominiarska.
Jest to pomost, na którym można bezpiecznie stać w czasie pracy. Umożliwia swobodny dostęp do kominów, wywietrzników, anten oraz innych urządzeń zamontowanych na dachu. Zarówno ława jak i stopnie wykonane są z materiałów odpornych an korozję - ocynkowanej stali bądź wysokogatunkowego aluminium. Elementy te często powlekane są warstwą farby, więc łatwo dobrać je pod kolor pokrycia dachowego. Zarówno powierzchnia ław jak i stopni jest ażurowa, zapobiega to powstawaniu oblodzeń na skutek zaleganiu śniegu.

naszmajster.plOstatnim elementem komunikacji dachowej są wsporniki. Służą do łączenia poprzednich elementów z dachem. Wsporniki takie mogą mieć regulowany kąt, dzięki czemu są uniwersalne i można je wypoziomować przy dowolnym nachyleniu dachu.

Jak zamontować?


Stopnie i ławy mocuje się bezpośrednio do elementów konstrukcyjnych dachu - poszycia lub do łat. Przykręcanie ich do pokrycia jest niedopuszczalne. Warto więc pomyśleć o montażu komunikacji w momencie krycia dachu. Wprawdzie na gotowym dachu, montaż stopni i ław jest możliwy, ale wymaga demontażu fragmentów poszycia. Sposób montażu uzależniony jest od rodzaju materiału pokrywającego dach. Na dachach krytych dachówką służy do tego specjalna profilowana dachówka wsporcza przykręcona do łat. Do dachówek wsporczych przykręcane są następnie stopnie lub wsporniki, do których montuje się ławy.
Na dachach krytych blachodachówką lub bitumiczną płytą falistą, nie używa się elementów pośrednich takich jak dachówka wsporcza. Stalowe wsporniki przykręca się bezpośrednio do łat.
Przy pokryciach z papy lub gontów bitumicznych stosuje się montaż bezpośredni – wsporniki przykręca się od razu do sztywnego poszycia.

Jeśli pokrycie dachu jest blaszane należy zastosować montaż pośredni za pomocą zacisków umiejscowionych na rąbkach (miejscach styków poszczególnych arkuszów blachy).

Odległości między poszczególnymi stopniami oraz między stopniem i ławą nie są przypadkowe. Powinny umożliwiać „normalne kroczenie”. Rozstaw elementów komunikacji zależy od stopnia nachylenia dachu. Jeśli przekracza on 30°, wtedy elementy te montuje się w co drugim rzędzie dachówek (lub co 70 cm, w przypadku innego rodzaju poszycia). Jeśli zaś nachylenie jest mniejsze od 30°, rozstaw równy jest długości jednej dachówki czyli 35 – 40 cm.


Kiedy komunikacja na dachu jest niezbędna?

Prawidłowa odpowiedź powinna brzmieć zawsze jeśli dach nie jest płaski.
Jednak Rozporządzenie Ministra Infrastruktury taki nakaz stawia tylko dla dachów o spadku ponad 25° oraz tych pokrytych łamliwym materiałem. Pomimo to, każdy inwestor mając na uwadze bezpieczeństwo swoje oraz osób przemieszczających się po jego dachu (kominiarz, montażysta itp.), powinien taki system na dachu zamontować. Tym bardziej, że koszty komunikacji dachowej są niewielkie.

Zakładając, że na dachu o nachyleniu 40° krytym dachówką, wyłaz jest umieszczony dwa metry poniżej komina – wtedy do wykonania systemu komunikacji dachowej potrzebujemy: trzy stopnie wraz ze wspornikami, ławę kominiarską ocynkowaną i malowaną o długości 80 cm z dwoma wspornikami oraz pięć dachówek wsporczych.
Średnie przyjęte ceny poszczególnych elementów to:
wspornik pod stopień lub ławę: 45 – 55 zł;
dachówka wsporcza: 30 – 45 zł;
stopień kominiarski: 25 – 70 zł;
ława 80 cm: 50 - 150 zł.
Dla takich założeń koszt systemu wynosi między 500 a 810 zł. Nie jest to koszt wygórowany mając na uwadze bezpieczeństwo oraz wygodę. Dlatego też warto system komunikacji dachowej uwzględnić w projekcie przyszłego domu.


autor: inż. Grzegorz Turmiński

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Dachy
Podobne: Czy warto i jak zainstalować piorunochron?, Obróbki blacharskie dachu, Dach nad poddaszem użytkowym, Zimowe odśnieżanie dachu, Stropodachy
Słowa kluczowe: dachy, dachów, dachowe,