×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Konserwacja blaszanego pokrycia dachowego

naszmajster.plDach to jeden z najważniejszych elementów domu, zwany też piątą elewacją, a jednocześnie część najbardziej narażona na wszelkie uszkodzenia spowodowane warunkami atmosferycznymi, wiatrem, gradem, ulewnym deszczem, promieniowaniem UV. Zwłaszcza okres zimowy sprzyja wszelkim uszkodzeniom. Dlatego wymaga on szczególnie częstych przeglądów, by możliwie jak najszybciej wykryć pierwsze uszkodzenia, nim przerodzą się one w takie, które będą prowadziły do powstania dziur i zalewania budynku.


Jeśli pokryciem jest blacha trapezowa, blachodachówka lub inny rodzaj blachy, ocynkowanej lub miedzianej wymaga on częstego mycia i to mimo, że zmywane są przy każdej większej ulewie. Mycie przeprowadzamy spryskując połacie środkami z detergentem i spłukując. Wodę należy lać od kalenicy na boki, a nigdy z węża od dołu, gdyż woda wówczas może dostawać się pod arkusze blachy. Zabieg taki zapobiega nadmiernemu gromadzeniu się zabrudzeń z komina i mchu.
Powierzchni dachu, jeśli mamy do czynienia z blachami powlekanymi, nie należy szorować, by jej nie porysować. Znacznie częściej należy przeprowadzać przeglądy dachu, najlepiej po każdej zimie, by możliwie jak najszybciej wykryć wszelkie uszkodzenia, nawet najdrobniejsze. Sprawdzamy więc mocowania wkrętów na łączeniach i uzupełniamy ich braki, oczyszczamy kosze i rynny z liści i innych zabrudzeń i sprawdzamy ich szczelność, a jeżeli zauważymy uszkodzenia powierzchni połaci i początki rdzy dokładnie czyścimy te miejsca i pokrywamy farbą zaprawkową, która jest do kupienia w małych opakowaniach z odpowiednim pędzelkiem. Jeżeli zniszczenia są większe należy je po oczyszczeniu pomalować farba podkładową, a następnie nawierzchniową.

W przypadku gdy mamy do czynienia z blachą ocynkowaną należy sprawdzić dokładnie stan blachy. Jeśli ma perforację, czyli jest przerdzewiała na wylot, nadaje się tylko do wymiany (o możliwości innego rozwiązania tego problemu piszę dalej), natomiast jeśli rdza nie porobiła jeszcze tak dużych zniszczeń możemy zająć się renowacją blachy. Najprostszy sposób to mechaniczne czyszczenie miejsc dotkniętych rdzą, a następnie pokrycie ich warstwą farby podkładowej, a po jej wyschnięciu nawierzchniową.
Inny sposób polega na tym, że miejsca pokryte rdzą malujemy środkiem aktykorozyjnym, a na tę warstwę dowolną farbę powierzchniową. Jeśli dach był już wcześniej malowany może okazać się, że stara farba wchodzi w reakcję chemiczną z niektórymi środkami antykorozyjnymi, dlatego starą farbę należ opalić i dokładnie zeskrobać. Można też przy renowacji zastosować taka sama farbę, jaka jest już na dachu, trzeba jednak dokładnie znać rodzaj i typ zastosowanej farby.
Nowe powierzchnie ocynkowane można malować farbą podkładową zwiększającą przyczepność kolejnych warstw, a następnie farbą antykorozyjną.

W przypadku poszycia dachu wykonanego z blachy miedzianej usuwamy tylko z niej wszelkie zanieczyszczenia i uszkodzenia mechaniczne. Nie malujemy jej.

Na koniec kilka słów o renowacji blaszanego dachu, który jest na tyle już zniszczony, że praktycznie wymaga wymiany, ale jeszcze chcemy tego uniknąć. Możemy wówczas zastosować uszczelnienie dachu za pomocą dyspersji asfaltowo-gumowej z wkładkami zbrojącymi, co jednocześnie eliminuje wszelkie przeciekania dachu oraz zapobiega dalszej korozji. Najważniejsza zaleta tej technologii, to możliwość nakładania jej na istniejące podłoże. Dzięki zastosowaniu dyspersji i jej samowulkanizacji cały dach pokrywa się elastyczna powłoką o gumopodobnych właściwościach, bez spoin i łączeń, z gwarancja szczelności i przy krótkim okresie realizacji całego zadania. A wszystko przy konkurencyjnych kosztach w stosunku do wymiany całego poszycia blaszanego.


autor: Adam Zyzman

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Dachy, Blachy faliste
Podobne: Dach nad poddaszem użytkowym, Czy warto i jak zainstalować piorunochron?, Bitumiczne pokrycie dachu, Izolacja poddasza, Dachówka, blachodachówka czy papa – jakie poszycie dachu będzie najlepsze
Słowa kluczowe: dachy, dachów, dachowe, dach, blachodachówka,