×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Konserwacja tynków - malowanie

Malowanie to jeden ze sposobów konserwacji, a zarazem i przedłużania życia tynku. Należy je wykonywać co 5-10 lat, nawet gdy powłoka elewacji jest nieuszkodzona.

Wykonując ten zabieg należy zawsze pamiętać o odpowiednim dobraniu farby do rodzaju tynku. Farby akrylowe (mają największą paletę barw) można stosować wyłącznie na tynki akrylowe i mineralne, farby silikatowe na tynki silikatowe i mineralne, a silikonowe na wszystkie rodzaje tynków. Na jednokrotnym malowaniu farbą w odcieniu tynku szczególnie zyskają tynki mineralne i silikatowe, które dzięki temu utrzymają wyrazisty kolor. W pozostałych przypadkach kolorystykę powłok należy dobrać odpowiednio do rodzaju podłoża i charakteru budynku dbając równocześnie o zachowanie harmonii architektury z otoczeniem.

Podstawa dobrego wyglądu

O dobrym wyglądzie budynku, oprócz samej bryły architektonicznej, decyduje odpowiednie zestawienie barw elewacji i pokrycia dachu. Podstawowa zasada komponowania kolorystyki elewacji mówi, że dach powinien być wyraźnie ciemniejszy od ścian, a cokół podkreślony.

Uzupełnieniem każdej szaty są dodatki, a więc te elementy, które wpływają na wygląd całości. Dla budynku są nimi okna, drzwi i bramy garażowe oraz furtki ogrodowe, podesty, balkony, loggie, tarasy i werandy, cokoły, schody i podjazdy, rynny, a także ogrodzenia i w końcu ogród przydomowy. Należy unikać zbyt odważnych zestawień kolorów, aby budynek w efekcie końcowym nie przypominał barwnej papugi.

Nie wolno też zapomnieć o niebagatelnym oddziaływaniu światła na kolor, a tym samym o możliwości wykorzystania jego odmiennego załamywania się w różnych materiałach i ich fakturach. Dzięki temu ten sam kolor może mieć różne odcienie, a to z kolei pozwala na różnicowanie elewacji. Idealnie sprawdza się to przy zastosowaniu różnych struktur tynków.

Malowanie to sztuka

Barw i farb jest wiele, ale farba farbie nie jest równa. Sukces malowanej elewacji tkwi w odpowiednim zestawieniu dwóch czynników - użytego materiału i rodzaju zastosowanej farby. Wbrew pozorom, farba to nie tylko kolor. Ona może wiele, ale też ma swoje wymagania.

Każda farba wymaga odpowiedniego podłoża i atmosfery. Nowe elewacje są proste do malowania. Należy jedynie sprawdzić, czy podłoże jest nośne i nie pyli. Farbę można nakładać wyłącznie na suche, całkowicie utwardzone, czyste i odpylone podłoże. Zależnie od rodzaju tynku i nakładanej powłoki, czas dojrzewania podłoża może wynosić od 7 do 30 dni, a czasem i więcej. Są jednak wyjątki. Farby silikatowe można nanosić na wilgotne podłoża: na tynki cienkowarstwowe - już następnego dnia po ich ułożeniu, a na tradycyjne, cementowo-wapienne - po 7-10 dniach.

Większość farb, zwłaszcza stosowanych na surowe, wcześniej nie malowane podłoża, wymaga nałożenia warstwy gruntującej, którą może stanowić rozcieńczona farba lub specjalne gruntowniki. Zagruntowanie zapewnia z jednej strony lepsze przyleganie powłoki do podłoża, a z drugiej wyrównuje jego chłonność, co zapobiega powstawaniu różnic w zabarwieniu powierzchni malowanej.

W przypadku malowania starej elewacji, podłoże musi zostać wcześniej odpowiednio oczyszczone z zabrudzeń, porostów i nierówności oraz zreperowane (należy usunąć wszelkiego rodzaju wybrzuszenia lub pęknięcia). Szczególnej uwagi wymagają zwłaszcza elewacje pokryte wapnem (w starych budynkach) – potrzebują dokładnego i gruntownego czyszczenia. Najlepszym rozwiązaniem w takim przypadku będzie malowanie farbami wapiennymi lub farbą silikatową. Pomalowanie współczesnymi farbami niektórych starych murowanych domów może się nawet okazać niemożliwe. Stosowane dawniej materiały mogą nie utrzymać powłoki. Na większość pozostałych elewacji można nakładać inne powłoki malarskie.

Farbę elewacyjną należy nanieść przynajmniej w dwóch warstwach (zachowując zalecany przedział czasowy od gruntowania). Jedna warstwa nie zapewni odpowiedniej ochrony ściany, nie wypełni też wszystkich zagłębień powierzchni.

Farby elewacyjne przeznaczone są do malowania powierzchni pionowych; nie należy ich stosować na płaszczyznach poziomych, narażonych na długotrwałe działanie wilgoci i śniegu.

Prace malarskie najlepiej wykonywać przy pochmurnej, ale bezdeszczowej pogodzie, gdy temperatura powietrza i podłoża przekracza +15° (min +5oC – max +35oC), a wilgotność powietrza wynosi 50% (max 80%). Niedopuszczalne jest ich wykonywanie podczas mrozu. Niewskazane jest również bezpośrednie nasłonecznienie malowanej elewacji. Zbyt szybkie wysychanie farby komplikuje jej nakładanie, a szybko twardniejąca powłoka malarska narażona jest na powstanie trudnych do usunięcia pęcherzy. Świeżo pomalowana elewacja przez 1 – 2 doby nie powinna być narażona na bezpośrednie nasłonecznienie, opady i niską temperaturę.

Zużycie farby

Im grubsza faktura tynku, tym większe zużycie farby. Wiele zależy też od użytych narzędzi – zdecydowanie lepszy jest wałek niż pędzel. Najmniej farby zużyje się podczas nakładania powłoki pistoletem.

Prosty sposób wyliczenia ilości farby potrzebnej do pomalowania elewacji

 1. Najpierw należy obliczyć ilość farby potrzebnej do jednokrotnego pomalowania elewacji:
  X = P*F
  gdzie:
  • X – ilość farby potrzebna do jednokrotnego wymalowania elewacji [l]
  • P – powierzchnia elewacji [m²]
  • F – ilość farby potrzebnej do wymalowania 1 m² [l/m²]

  Jeżeli producent podaje na opakowaniu farby jaką powierzchnię można pomalować taką objętością farby, jaką zawiera opakowanie, należy obliczyć zużycie farby na 1 m² według wzoru:
  F = Y/Z
  gdzie:
  • F – ilość farby potrzebnej do wymalowania 1 m² [l/m²]
  • Y – ilość farby jaką zawiera opakowanie [l]
  • Z – powierzchnia jaką można pomalować farbą w danym opakowaniu [m²]

  Jeśli producent podaje dwie wartości zużycia farby, należy pamiętać, że mniej się jej zużywa na pomalowanie gładkiej powierzchni, a więcej – z wyraźną fakturą.
 2. Po obliczeniu, ile potrzeba farby do jednokrotnego pomalowania elewacji [X], otrzymany wynik należy pomnożyć przez liczbę krotności malowań – najczęściej elewacja powinna być dwukrotnie pokryta farbą, a więc:
  X2 = X*2
  gdzie:
  • X2 - ilość farby potrzebna do dwukrotnego wymalowania elewacji [l]
  • X – ilość farby potrzebna do jednokrotnego wymalowania elewacji [l]
 3. Wyliczoną ilość farby należy zwiększyć o zapas 10% (na ewentualne poprawki)
  XF = 1,1*X2

  gdzie:
  • XF – ilość farby potrzebna do dwukrotnego wymalowania całej elewacji (z zapasem)[l]
  • X2 - ilość farby potrzebna do dwukrotnego wymalowania elewacji [l]

Malowanie tynków elewacyjnych wymaga fachowej wiedzy, namysłu i rozwagi. Podejmując decyzję w tej sprawie należy pamiętać, że fasada budynku musi harmonizować z jednej strony z kolorystyką stolarki otworowej, pokrycia dachu i detali architektonicznych, a z drugiej – komponować się z otoczeniem bliższym (zabudowania siedliska, ogród) i dalszym (krajobraz, sąsiednie budowle). Nie można przy tym zapomnieć o ważnym czynniku jakim jest upływający czas. Wybierając kolor dla powłoki tynku warto się zastanowić, jak elewacja będzie się prezentować za „naście” lat, a nie tylko zaraz po demontażu rusztowania.
autor: Elżbieta Teleśnicka

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Tynkowanie / Prace elewacyjne
Podobne: Usuwanie zagrzybienia z elewacji, Gładzie gipsowe, Tynki ozdobne i farby dekoracyjne, Jak położyć kamień na ścianie, Tynki dekoracyjne we wnętrzu
Słowa kluczowe: praca tynkarz, tynki, tynki zewnętrzne, zlecenia budowlane, malowanie, farba do tynku, farba elewacyjna, malowanie tynku, malowanie elewacji, konserwacja elewacji