×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Kosiarki

Największym marzeniem każdego posiadacza własnego ogrodu jest piękny i zielony trawnik. Bez względu na to, jaką zajmuje on powierzchnię, czy jest duży czy niezbyt wielki staje się on prawdziwą wizytówką ogrodu. Piękny i zdrowy trawnik wymaga naszej uwagi. Wiąże się to z jego regularnym koszeniem oraz nawożeniem i odpowiednią pielęgnacją. Zatem jednym z niezbędnych i podstawowych urządzeń w naszym gospodarstwie domowym powinna być kosiarka. Jej zakup jest niezależny od tego czy mamy trawnik wielkości boiska piłkarskiego, czy jest to jedynie malutki, zielony dywanik. Warto zaopatrzyć się również w urządzenie o nazwie podkaszarka. Jest ona tym bardziej pomocna im więcej w naszym ogrodzie niedostępnych miejsc i wolno rosnących roślin. W miejsce, gdzie kosiarka nie będzie mieć dostępu pomoże nam użycie podkaszarki.

Do wyboru mamy dwa rodzaje kosiarek. Pierwszym z nich są kosiarki elektryczne, a kolejne to grupa kosiarek spalinowych. Jest to podział urządzeń według ich napędu. Trzecią grupą są kosiarki z własnym napędem, takie jak na przykład kosiarki samobieżne. Większość z dostępnych modeli oferowana jest w dwóch wersjach. Jedne są z koszem na ściętą trawę, a drugie bez.

W jaki sposób, zatem wybrać najodpowiedniejszą do naszych potrzeb kosiarkę? Przede wszystkim zależeć będzie to od wielkości trawnika w ogrodzie. Nie warto inwestować w ogromne traktory koszące, jeśli nie będziemy mieli tak naprawdę okazji do ich użycia. Jeśli dysponujemy jedynie małą przestrzenią może być dla nas pomocna kosiarka elektryczna. Tania, łatwa w utrzymaniu, bez silnika spalinowego itd. Jej wadą jest cały czas obecny kabel, który często wymaga zastosowania odpowiednio długiego przedłużacza.

Najważniejszą częścią w kosiarce elektrycznej jest jej silnik (elektryczny). W zależności od jego mocy można określić efektywność całej kosiarki. Największą zaletą kosiarki elektrycznej, w porównaniu z modelem spalinowym jest jej niższa cena eksploatacji oraz mniejsza waga i hałas, który wydają podczas pracy. W przypadku, kiedy mamy już zagospodarowany ogród i znajduje się w nim mnóstwo pojedynczych roślin, koszenie trawy kosiarką z kablem może okazać się zajęciem na całą wolną sobotę. Rozwiązaniem problemu z kłopotliwym przedłużaczem może być kosiarka akumulatorowa. Jest ona bardziej ekologiczna niż spalinowa, nie ma przewodu i jest wygodna w użyciu. Problemem może okazać się jednak sam akumulator, którego żywotność jest ściśle ograniczona. Kiedy dojdzie do jego rozładowania może się okazać, że następne koszenie będzie możliwe dopiero kolejnego dnia.

Drugą grupę pod względem rodzaju napędu stanowią kosiarki spalinowe. Są one jednymi z najpopularniejszych urządzeń służących do pielęgnacji trawnika. Wygodniejsze w użyciu, bez kabla. Cechują się większą wytrzymałością niż kosiarki elektryczne. Mogą okazać się pomocne w przypadku dużych obszarów zielonych oraz trawników mniej wypielęgnowanych. Niestety przez zastosowanie silników cztero lub dwusuwowych są one dość ciężkie i hałaśliwe. Do grupy tej należą również kosiarki samojezdne. Nie wymagają one wysiłku i są bardzo efektywne na pustych i dużych obszarach.

Jeśli czekają na nas duże połacie trawy powinniśmy zaopatrzyć się w kosiarkę z napędem kół. Ułatwi on koszenie i obniży nasz wysiłek. Są to udogodnienia idealne dla kosiarek, które najczęściej będą kosić w linii prostej. Liczne zakamarki i zakręty mogą wpłynąć na pogorszenie komfortu koszenia. Warto, więc przemyśleć, czy w naszym przypadku nie będzie to zbędny wydatek.

Kolejnym aspektem jest wybór urządzenia z koszem lub bez kosza. Jest to dość istotne, jeśli chodzi o czas naszej pracy. Kosiarki posiadające w zestawie kosz pozwalają na zbieranie ściętej trawy od razu przy jej koszeniu. Natomiast praca bez kosza powoduje, że zbyt duża trawa musi zostać zebrana przez nas własnoręcznie.

Trwałość każdej kosiarki zależna jest przede wszystkim od materiałów, z jakich została ona wykonana. Ich rodzaj jest również ważny przy utrzymywaniu czystości danego urządzenia. Jeśli chcemy, aby kosiarka była trwała i służyła nam przez lata powinniśmy zdecydować się na taką, która będzie mieć aluminiowy korpus. Innymi materiałami wykorzystywanymi do produkcji kosiarek jest tworzywo sztuczne, czy też stal. Niestety są to materiały mniej trwałe. Oczywiście cena kosiarki jest zależna od materiału, z jakiego zostało wykonane urządzenie. Co za tym się kryje? Im trwalsze, im bardziej wytrzymałe tym droższe. Kolejną sprawą, którą należy wziąć pod uwagę jest regulacja wysokości cięcia. Nie zawsze będziemy kosić trawę równej długości i w równych odstępach czasu, dlatego regulacja jest niezbędna. Najwygodniejszym rozwiązaniem będzie jedna dźwignia za pomocą, której można ustawiać wysokość wszystkich kół kosiarki. Jeśli o kołach mowa to są one również bardzo ważne. Najlepiej, jeśli będą one znajdować się na łożyskach kulkowych. Ułatwi to znacznie prowadzenie całej kosiarki. Same koła najczęściej wykonane są z tworzywa sztucznego wraz z gumowym bieżnikiem.

W miejscach trudnodostępnych dla zwykłej kosiarki z pomocą przyjdą nam podkaszarki żyłkowe, czyli nowoczesne kosy. Urządzenia te występują również w dwóch odmianach – elektryczne jak i spalinowe. Są one niezastąpione w przypadku trawy rosnącej obok pni drzew, niedaleko murów, czy ogrodzeń. W podkaszarkach systemem tnącym jest nylonowa żyłka, która jest zamontowana do obrotowej części urządzenia. Kręci się ona z prędkością pozwalającą na swobodne ścięcie trawy.

Idealnym momentem wyboru odpowiedniej kosiarki jest czas, kiedy dopiero co zakładamy trawnik. Wtedy też możemy zaplanować zielone przestrzenie w taki sposób, aby nie sprawiały one żadnych trudności podczas koszenia. Zbyt duża ilość zakamarków oraz miejsc trudnodostępnych będzie niekorzystnie wpływać na komfort oraz czas naszego koszenia. Częściej jednak zakup kosiarki nie wiąże się z zakładaniem trawnika. Wtedy musimy dopasować nasze upodobania, co do samego urządzenia do potrzeb i wielkości obszaru, który będziemy kosić.
autor: Dorota Polak

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Utrzymanie ogrodów
Podobne: Jedzenie z własnego ogródka – czy jest zdrowe?, Naturalne ogrodzenie, czyli zakładamy żywopłot, Pielęgnacja trawnika, Krzewy owocowe w ogrodzie, Wiosenny ogród
Słowa kluczowe: ogrodnictwo, ogrodnik, utrzymanie, firma ogrodnicza, wybór kosiarki, jaka kosiarka, kosiarka elektryczna, kosiarka spalinowa, kosa elektryczna, kosa spalinowa, podkaszarka, kosiarka z napędem, trawnik, koszenie