×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Krzewy owocowe w ogrodzie

Ogród przydomowy kojarzy nam się przede wszystkim z rabatami pełnymi kolorowych kwiatów, równo przystrzyżonym trawnikiem, altankami, miejscem do grillowania, przyjemnymi popołudniami, spędzanymi w cieniu pnących róż i zielonych ogrodowych tui. Jednak ogródek taki może cieszyć nie tylko oko czy ucho, ale także … nasz żołądek. A wszystko dzięki różnego rodzaju krzewom owocowym, które, bez większych przeszkód możemy sadzić właśnie w takich miejscach. Owoce wyhodowane własnoręcznie, w bardziej naturalnych warunkach, samodzielnie pielęgnowane, a co najważniejsze, spożywane niemal prosto z krzaka, posiadają swój niepowtarzalny smak i zapach, którego nie znajdziemy w żadnym, nawet najlepszym „zieleniaku”.

Jeśli dysponujemy kawałkiem ziemi i oczywiście chęciami możemy w naszym ogrodzie posadzić kilka rodzajów krzewów owocowych, które będą owocować od późnej wiosny do jesieni. Są to: porzeczki, jeżyny, maliny, agrest, borówki i aronia, ale możemy hodować także inne gatunki, takie jak żurawina, dereń, pigwa czy nawet jadalna róża.

Jednak zanim będziemy mogli cieszyć się wspaniałym smakiem naszych własnych owoców, trzeba zadbać o odpowiednie warunki wzrostu danego krzewu, by w odpowiednim momencie wydało piękne, smaczne owoce. Tego rodzaju rośliny owocowe najlepiej jest zakupić w szkółkach, ale bez problemu dostaniemy je także w sklepach ogrodniczych, a nawet w centrach handlowych. Według wszelkich zaleceń, najbardziej odpowiednią porą do sadzenie krzewów owocowych jest jesień – począwszy od początku października aż po okres wystąpienia pierwszych przymrozków. Jeśli rośliny posadzimy właśnie w tym terminie, zdążą zregenerować system korzeniowy przed nastaniem zimy, a na wiosnę będą przygotowane do rozpoczęcia procesu wzrostu. Sadzić możemy je także wiosną, jednak musimy to uczynić zanim rozpocznie się rozwój pąków, ponieważ wtedy istnieje duże ryzyko, że roślina uschnie.

Krzewy owocowe sprzedawane są także w pojemnikach. W takim przypadku można je przesadzać do gruntu przez sezon: od wiosny do jesieni, gdyż posiadają one silniejszy system korzeniowy i łatwiej się przyjmują. Wybierając roślinę do ogrodu, najlepiej jest zakupić egzemplarze młode, które łatwiej przystosują się do nowych warunków.

Zakupione sadzonki najlepiej jest posadzić od razu. Jeśli nie mamy takiej możliwości, koniecznie musimy zapewnić im odpowiednie warunki przechowywania. Najlepsze będzie miejsce zacienione (może to być np. w cieniu dużego drzewa lub przy ścianie od strony północnej). Sadzonkę koniecznie trzeba podlewać, by nie dopuścić do przeschnięcia korzeni. W przypadku krzewów kupowanych w pojemniku, można je w nich przechowywać nawet kilka tygodni.

Wybierając krzewy owocowe do przydomowego ogrodu, warto jest kierować się przede wszystkim rozsądkiem. Nie każdy bowiem jej rodzaj nadaje się do uprawy w takich warunkach.

Krzewy umieszcza się w dołkach wypełnionych żyznym podłożem, najczęściej ziemią ogrodową wymieszaną pół na pół z kompostem. Głębokość dołka, odległość między poszczególnymi sadzonkami i rodzaj stanowiska zależy od tego, jaki krzew mamy zamiar posadzić.

Maliny

Jednym z gatunków krzewów owocowych, które doskonale nadają się do posadzenia w przydomowym ogrodzie, są maliny. Są to bardzo smaczne i słodkie owoce, z których można przyrządzić doskonałe soki, niezastąpione w leczeniu przeziębienia. Ale najlepiej smakują zerwane prosto z krzaka, a niestety nie nadają się do dłuższego przechowywania. Krzewy malin są samopylne, pnące, a owoce osiągają wielkość nawet około trzech centymetrów. W naszym klimacie uprawia się najczęściej maliny czerwone, ale znane są także gatunki o owocach żółtych i czarnych. Krzewy te osiągają wysokość do trzech metrów i mają ostre kolce, co nieco utrudnia zbiór słodkich owoców.

Maliny mogą rosnąć na stanowiskach północnych, jednak wolą, gdy posadzi się je przy słonecznych ogrodzeniach, na których będą mogły się oprzeć. Nie przeszkadza im chłodny klimat. W zasadzie ich uprawa nie sprawia większych trudności, a krzaki rosną bardzo szybko, dlatego też powinno się je sadzić w odległości około 50 cm od siebie w dołkach o głębokości około piętnastu centymetrów. Posadzone sadzonki przycinamy tuż nad ziemią. Maliny powinno się sadzić na przełomie października i listopada. Taka pora sprawia, że korzenie krzewów mogą się wzmocnić i rozrosnąć zanim nadejdzie zima.

Krzewy malin preferują glebę lekko kwaśną i wilgotną, nie służy im w zupełności gleba zasadowa. Teren w najbliższym otoczeniu powinien być odchwaszczony, a by móc liczyć na lepsze i słodsze plony, warto jest glebę wzbogacić obornikiem lub kompostem. Jeśli chcemy rozmnożyć jeden krzew, wystarczy tylko obciąć sadzonki, które mają około czterech centymetrów długości i posadzić je w ziemi. Pierwsze owoce pojawią się na nich po dwóch latach.

Największym zagrożeniem dla malin są mszyce, które roznoszą po krzewach wiele groźnych chorób. Może także zaatakować je wirus objawiający się mniejsza ilością zbieranych owoców i cętkami na liściach oraz ich kruchością. W takim przypadku należy wszystkie krzewy wykopać i spalić.

Malinami możemy cieszyć się na początku lata. A jeśli wolimy, za pomocą ich smaku przedłużyć wakacje, możemy obciąć pędy, które mają zakwitnąć tuż przy ziemi. Dzięki temu maliny będą owocować dopiero pod koniec letnich miesięcy.

Porzeczki

Bardzo dobrym krzewem owocowym, który sprawdza się w przydomowych ogródkach, jest porzeczka. Znane są trzy jej odmiany: czarna, czerwona i biała. Ich krzewy mają małe wymagania glebowe i klimatyczne, dlatego też można je uprawiać na terenie praktycznie całej Polski. Jednak by cieszyć się pysznymi owocami, najlepiej jest posadzić je na glebie lekko kwaśnej o odczynie 6,2 – 6,7, wilgotnej i próchniczej. W przypadku czarnej porzeczki dobrze jest także użyźnić podłoże nawozami organicznymi. Dla tej odmiany najlepsze będą gleby gliniaste lub piaszczysto-gliniaste.

Sadzonki porzeczek sadzimy na głębokości nieco większej niż ta, na jakiej były posadzone w szkółce. By dobrze się rozkrzewiały, należy zachować między rozsadami odległość 1 – 1,5 m. Porzeczki czarne sadzi się wiosną lub jesienią, a po umieszczeniu w ziemi przycina się ją w pierwszym roku na trzy, cztery oczka. Pozwoli to na odpowiednie rozkrzewienie krzewu. Trzeba jednak pamiętać, by regularnie je prześwietlać, by nie dopuścić do nadmiernego zagęszczenia. Należy też obcinać suche pędy, a co 5 lat odmłodzić krzew, obcinając wszystkie pędy na jednej wysokości. Natomiast sadzonki porzeczki czerwonej i białej przycina się na dwa, trzy oczka. Natomiast przed zimą należy wyciąć wszystkie uszkodzone lub obumarłe pędy, a przewodniki przyciąć do połowy. Latem natomiast przycina się boczne pędy do połowy.

Agrest

Do przydomowego ogrodu doskonale nadaje się także agrest. Wymaga on słonecznego stanowiska, żyznej i przepuszczalnej gleby. Owoce dojrzewają w lipcu i sierpniu i doskonale smakują na surowo. Gałązki agrestu są grube i posiadają ostre kolce, dlatego też kłopotliwe jest zarówno pielęgnowanie krzaków, jak i zbiór owoców. Krzew ten należy przycinać w taki sposób, jak czerwoną porzeczkę.

Jerzyny

Jeśli w ogrodzie mamy dobrze nasłonecznione i osłonięte od wiatru miejsce, możemy w nim posadzić jeżyny. Najodpowiedniejsza dla nich jest wilgotna gleba próchnicza. Młode sadzonki sadzi się w okresie wiosennym, obsypując je kilkucentymetrową warstwą gleby, w odległości półtora metra od siebie. Przez kilka pierwszych tygodni należy delikatnie nawadniać ziemię, co wpłynie korzystnie na system korzeniowy. Dorosłe jeżyny nie wymagają już podlewania, jednak raz do roku należy je nawozić, najlepiej wieloskładnikowymi nawozami. Nie należy zapominać także o przycinaniu niechcianych przyrostów oraz o usuwaniu pędów, które zakończyły swoje owocowanie. Krzew kończy swoje owocowanie w sierpniu i właśnie w tym miesiącu można rozpocząć prace pielęgnacyjne.

Aronia

Jednym z najłatwiejszych w uprawie krzewów owocowych jest aronia. I choć surowe owoce są cierpkie, to jednak niezwykle smaczne są zrobione z nich przetwory. Jest krzewem niezwykle dekoracyjnym, bardzo odpornym na niskie temperatury, a także na choroby i szkodniki. Może rosnąć praktycznie w każdej glebie, nawet na nieużytkach, w słońcu i w cieniu, choć wtedy mniej owocuje. Poza pierwszymi dwoma latami po posadzeniu, nie wymaga nawożenia, przycinania, a także, poza okresami intensywnej suszy, podlewania. Rozsady sadzi się w odległości 1,5 – 2 na 3,5 m. Pierwsze owoce pojawią się po dwóch-trzech latach. Krzewy można rozmnażać za pomocą odkładów ziemnych – wiosną przysypuje się poziomo pęd krzewu ziemią, a jesienią wyrośnie z niego kilka ukorzenionych sadzonek, które po odcięciu, można bezpośrednio sadzić na wyznaczone stanowisko.

Borówki

Coraz bardziej popularna staje się także uprawa borówek. Ten rodzaj krzewu owocowego można z powodzeniem sadzić w każdym przydomowym ogrodzie. Najczęściej i najchętniej uprawia się borówkę wysoką, zwaną też borówką amerykańską. W zależności od odmiany, mogą osiągać nawet 3 metry wysokości. Krzewy wymagają gleb lekkich, próchniczych, łatwo nagrzewających się oraz przepuszczalnych. Stanowisko powinno być też dostatecznie nasłonecznione i osłonięte od wiatru.

Borówka, z racji płytko osadzonych korzeni, wymaga regularnego nawadniania, a także utrzymania odpowiedniej kwaśności gleby. By uzyskać pH w granicach 3,5 do 4,5 najlepiej jest przed posadzeniem wymieszać glebę z torfem, a w późniejszych latach nawożenie specjalnymi nawozami przeznaczonymi do uprawy borówek.

Żurawina

W naszych przydomowych ogrodach możemy posadzić także żurawinę. Krzew ten preferuje stanowiska jasne z dużą ilością światła słonecznego. Wymaga ona kwaśnej, najlepiej próchniczej gleby z dużą ilością wilgoci. Podobnie jak w przypadku borówki, wymaga systematycznego nawadniania i podlewania, najlepiej miękką wodą deszczową. Rośliny sadzi się w rozstawie 30x30 cm oraz ściółkuje korą z domieszką trocin, które, rozkładając się, zakwaszają glebę. Dodatkowo w okresie wiosennym powinno się nawozić żurawinę nawozami lekko zakwaszającymi glebę.
autor: Joanna Zając

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Utrzymanie ogrodów
Podobne: Jedzenie z własnego ogródka – czy jest zdrowe?, Kosiarki, Pielęgnacja trawnika, Wiosenny ogród, Szczepienie drzew
Słowa kluczowe: ogrodnictwo, ogrodnik, utrzymanie, firma ogrodnicza, Krzewy owocowe, wymagania glebowe, kiedy sadzić, podlewanie, sadzenie, pielęgnacja, przycinanie, uprawa borówki, uprawa porzeczek, uprawa agerstu, uprawa malin, kiedy owocują, nawożenie