×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Kuchnia w stylu klasycznym

Styl klasyczny jest stylem wciąż często wybieranym do aranżacji wnętrz. Posiada on swoje określone reguły, dzięki którym możemy stworzyć komfortowe, eleganckie, wygodne wnętrze. Co naprawdę oznacza styl klasyczny? Jak można wykorzystać jego wnętrzarskie sztuczki, w tak ważnym pomieszczeniu, jakim jest kuchnia?. Piszemy o tym poniżej.

Pojęcie klasyczny najszybciej jest kojarzony ze starymi, ciężkimi meblami usadowionymi w ogromnych pomieszczeniach. Jednakże jest to tylko ogólne wyobrażenie. Styl klasyczny cechuje bowiem o wiele więcej ciekawych elementów, wysoka jakość materiałów wykończeniowych, dbałość o każdy, najmniejszy szczegół. Zabrania on wykorzystywania jakichkolwiek sztucznych materiałów, jak na przykład plastik. Pozwala on tylko na użycie naturalnych surowców, jak przede wszystkim drewno, czy też wiklina. Ważnym dopełnieniem klasycznej całości jest stonowana, spokojna kolorystyka dotycząca głównie mebli i ścian. Styl klasyczny jest mieszaniną cech aranżacji pochodzących z różnych wieków w architekturze. Śmiało nawiązuje do epoki starożytności, skąd przejął swoją harmonię, prostotę i umiar, gdzie symetria oraz równowaga stały się podstawą do tworzenia wnętrz. W tak zaprojektowanej przestrzeni - meble głównie były sytuowane pod ścianami. Klasycyzm w meblarstwie przejawia się zastąpieniem emocjonalnego stylu baroku i figlarnego rokoka elegancką formą przedmiotów. Podsumowując - styl klasyczny swoim zdobnictwem nawiązującym do kultury antycznej, jak i swoimi cechami czerpanymi z osiemnastowiecznych nurtów architektonicznych, jak angielskiego stylu regency, stylu federalnego z Ameryki, czy z niemieckiego nurtu biedermeieru jest niewątpliwie sposobem na ponadczasowy wystrój wnętrza. Wejdźmy teraz do kuchni, gdzie zapanowała klasyczna harmonia.

Pamiętajmy, że nie jesteśmy w stanie całkowicie idealnie odtworzyć atmosfery dawnych wnętrz. Współczesna kuchnia musi bowiem posiadać funkcjonalne, nowoczesne urządzenia by zaspokajały one nasze podstawowe potrzeby. Pomieszczenie w stylu klasycznym rozpoznamy bez wątpienia po masywnych segmentach wyposażenia kuchni, gdzie fronty mebli, głównie o kasetonowej formie, będą wykonane solidnie, z naturalnego drewna. Nie zapominajmy także o ciekawych urozmaiceniach, jak elegancko, przeszklonych witrynach lub o wolnostojącej, ślicznie oszklonej z trzech stron tzw. serwantki. Goście z pewnością będą podziwiać umieszczone tam dekoracje rodzinne, a dzięki punktowemu oświetleniu ozdobna zastawa będzie doskonale widoczna również wieczorem. Możemy także pomyśleć o wstawieniu do kuchni specjalnej komody np. na bielizną stołową, ale przy umiejscawianiu mebli w tym pomieszczeniu pamiętajmy, by wciąż panowała tam harmonia, a nie przepych i przytłoczenie masywnymi formami. Ważne jest by kuchnia była także odpowiednio oświetlona, co znacząco wpłynie na jej odpowiednie zagospodarowanie, wyeksponowanie odpowiednich elementów. Zwłaszcza, gdy użyjemy typowych dla stylu klasycznego stonowanych, ciemnawych barw dla mebli, czy też ścian, jak brązy, beże, szarości. Pamiętajmy również o detalach, jak obrusy, lampy, obrazy, czy też o naszej ulubionej porcelanie. Użyjmy tych szczegółów według naszego gustu, gdyż w końcu to my będziemy spędzać w klasycznej kuchni najwięcej czasu. Nadajmy jej nasz indywidualny charakter. Do stworzenia klimatu klasycystycznej epoki przysłużą się więc zarówno te duże elementy - jak wymienione, masywne meble oraz oczywiście miłe drobiazgi jak np.: odpowiednio stylizowane uchwyty do naszych drewnianych szafek, czy też stylizowane relingi w kolorze srebrnym lub złotawym.

Styl klasyczny, jak widać wciąż jest do odtworzenia we współczesnych wnętrzach. Niegdyś zarezerwowany dla wielkich rezydencji, pałaców, obecnie - również miło wkomponowuje się w mieszczańskie wnętrza. Jest doskonałą propozycją na wystrój pomieszczeń dla osób, które cenią sobie głównie tradycję i prostotę w stworzeniu bardzo eleganckiego pomieszczenia.


autor: Anna Kokesz

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Projektowanie wnętrz / Dekoratorstwo
Podobne: Jak wykorzystać przestrzeń pod skosami?, Wnętrza w stylu francuskim, Normowe doświetlenie pomieszczeń, Wygodny salon, Styl ekologiczny
Słowa kluczowe: aranżacje wnętrz, projektowanie wnętrz, wystrój wnętrz, wnętrza,