×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Kupujemy mieszkanie

naszmajster.plZdarza się, że kupując mieszkanie na rynku pierwotnym, pierwsze rozmowy z deweloperem zaczynamy w sytuacji, gdy naszego przyszłego mieszkania jeszcze nie ma fizycznie, a na placu budowy jest dopiero przysłowiowa dziura w ziemi. Dlatego też chcielibyśmy mieć pewność, że ono powstanie i że deweloper nie zaskoczy nas żadnymi przykrymi niespodziankami. Jak tego uniknąć?

Najprostszym sposobem jest zwrócenie się o poradę do biura doradcy ds. nieruchomości, które zazwyczaj oferty deweloperów poddają dokładnemu sprawdzeniu. Inny sposób to zwrócenie się z prośbą o rekomendację dewelopera do jednego ze stowarzyszeń przedsiębiorców mieszkaniowych, jak np. Stowarzyszenie Budowniczych Domów i Mieszkań lub Stowarzyszenie Deweloperów Polskich, które w jakiś sposób ponoszą odpowiedzialność za swych członków i jeśli już rekomendują, to takich, co do uczciwości których są pewni.

Oczywiście najpopularniejszym narzędziem poszukiwań jest Internet, w którym możemy znaleźć zarówno firmy aktualnie oferujące mieszkania już gotowe, dewelopera, który buduje w interesującej nas lokalizacji, a także dokładnie poznać jego ofertę, zarówno jeśli idzie o dokładną lokalizację, cenę metra kwadratowego, jak i układ pokoi w lokalu. Korzystając z Internetu mamy możliwość nie tylko zapoznania się z oficjalną ofertą danego dewelopera, ale także z mniej oficjalnymi wypowiedziami klientów na różnego rodzaju forach. Zapoznając się z takimi wypowiedziami warto pamiętać, że pisują na nich zazwyczaj ludzie z czegoś niezadowoleni. Osoby zadowolone rzadko dzielą się swą radością. Dlatego do wpisów należy podchodzić z pewną rezerwą, ale też uważać, gdy jest ich zbyt wiele. Dodatkowym źródłem wiedzy na temat dewelopera mogą być opinie znajomych, którzy już kupili mieszkania u tego przedsiębiorcy oraz opinie na łamach pism specjalistycznych, np. można zaufać przedsiębiorcy niedawno wyróżnionego lub nagrodzonego w różnego rodzaju konkursach i rankingach branżowych.

Kolejny krok, to sprawdzenie wypłacalności dewelopera, a przede wszystkim czy przedsiębiorstwo prowadzi odrębne rachunki dla każdej inwestycji, czyli czy z wpłacanych przez nas pieniędzy nie będzie kończył poprzedniej swojej inwestycji, gdyż wówczas powstanie naszego mieszkania może być zagrożone. Poza tym posługując się numerem KRS, który podawany jest na większości podstawowych dokumentów firmy, możemy sprawdzić w Wydziale Rejestrowym miejscowego Sądu Rejonowego, jego dokumenty rejestrowe, z których dowiemy się o tym czy nasza inwestycja nie jest obciążona zapisami hipotecznymi dotyczącymi kredytów podjętych na inną inwestycję (zapis hipoteczny kredytów wziętych na tę właśnie inwestycję jest powszechną praktyką i nie należy ich się obawiać – zazwyczaj banki udzielają kredytu dopiero, gdy deweloper wykaże się sprzedaniem co najmniej 20 % przyszłych mieszkań), czy wobec dewelopera nie toczy się postępowanie upadłościowe lub majątek firmy, udziały lub akcje nie zostały zajęte przez komornika. Dla większej pewności możemy też skontaktować się z Krajowym Rejestrem Długów, by dowiedzieć się czy dotychczas deweloper nie miał kłopotów w spłacaniu poprzednich kredytów.

Zawierając umowę
Zanim jednak podejmiemy ostateczną decyzje o zakupie mieszkania warto sprawdzić treść umowy przedwstępnej, dlatego należy poprosić dewelopera o wzór takiej umowy i dokładnie ją przeanalizować. Szczególną uwagę zwracamy na to, jak określone są kary umowne w przypadku niewywiązania się z zobowiązań obu stron oraz czy nie zawiera ona tzw. klauzul niedozwolonych, których wykaz możemy znaleźć na stronie internetowej Urzędu ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jeśli treść umowy wydaje się nam nie równoprawna możemy starać się wynegocjować jej zmianę. Jeśli sami nie mamy pewności, co do treści umowy warto poprosić o ocenę dokumentu prawnika. Oczywiście to dodatkowe koszty, ale w porównaniu z wartością mieszkania niewielkie.
Przy podpisywaniu umowy warto pamiętać, by załącznikiem do niej była kopia zezwolenia na budowę. Jeśli zezwolenia jeszcze nie ma, warto sprawdzić w Wydziale Architektury urzędu gminy, na jakim etapie załatwiania jest cała sprawa, czy nie istnieje zagrożenie, że wniosek może zostać odrzucony.
Warto też domagać się, by załącznikiem do umowy był aktualny wyciąg z księgi wieczystej, dzięki czemu będziemy mieli pewność, czy działka, na której ma powstać nasze mieszkanie, jest własnością dewelopera, czy jest to użytkowanie wieczyste, a także czy nieruchomość nie obciążona jest obcą hipoteką. Jeśli obciążenie dotyczy kredytu tylko na tę inwestycję, możemy być w zasadzie spokojni, ale informacja o tym powinna być wpisana do umowy.

Atrakcyjna lokalizacja
Decydując się na zakup mieszkania w konkretnej lokalizacji kierujemy się często atrakcyjnością terenu, rozległym widokiem z okien, ciszą w okolicy. Także deweloperzy reklamują tak swoje inwestycje, choć po jakimś czasie okazuje się, że tuż przed naszymi oknami powstaje kolejny wieżowiec, a w pobliżu powstaje droga szybkiego ruchu lub obwodnica. Dlatego przed zakupem warto zapoznać się w urzędzie gminnym z planami zagospodarowania terenu oraz dowiedzieć się, czy w okolicy nie planowane są jakieś duże inwestycje.
Jeśli sprawdziliśmy wszystko i zarówno wiarygodność dewelopera i treść umowy nie budzą żadnych zastrzeżeń, a w okolicy nie powstanie żadna uciążliwa inwestycja, możemy zdecydować się na kupno mieszkania.


autor: Adam Zyzman


Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Inne, Prawo i formalności
Podobne: Jak sprawdzić przed kupnem, czy na działce można wybudować dom, Obowiązki właściciela oraz zarządcy nieruchomości, Uprawnienia i czynności kontrolne nadzoru budowlanego, Procedura uzyskania pozwolenia na budowę, Kiedy można rozpocząć budowę
Słowa kluczowe: