×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Lato w domu, czyli dlaczego warto budować oranżerię

Polski klimat i deszczowa pogoda często psują nasze plany obcowania z naturą. Wydawać by się mogło, że w lecie nie będziemy mieć z tym problemów. Jednak, kto z nas nie doznał uczucia zawodu w momencie, kiedy planował miłe chwile we własnym ogródku, które pokrzyżował niezapowiedziany deszcz. A czy zimą oglądając foldery reklamowe tzw. „ciepłych krajów” nie tęsknimy za własnym zielonym kątem? Wydawać by się mogło, że nie ma na to lekarstwa, po prostu trzeba się przyzwyczaić do korzystania z uroków natury jedynie kilka miesięcy w roku. Nic bardziej mylnego! I nic prostszego…Wystarczy wybudować własną, domową oranżerię, która będzie pełnić rolę ogrodu zimowego. Czasami nie tylko zimowego. Stanie się ona miejscem połączenia domu z ogrodem, gdzie przez cały rok, o dowolnej porze będziemy mogli cieszyć się urokami natury.

Sama oranżeria ma również pozytywny wpływ na wygląd zewnętrzny budynku. Firmy zajmujące się projektowaniem i montażem tego rodzaju zleceń, idealnie dopasują jej kształt i gabaryty do całego domu. Wpłynie ona na estetykę ogrodu i pozwoli nadać ciekawą formę budynku mieszkalnego.

Nowa oranżeria może zostać wybudowana całkowicie od podstaw lub na bazie istniejącego tarasu. Budowa na tarasie pozwoli nam zaoszczędzić szukania nowego miejsca i zastanawiania się gdzie warto byłoby założyć ogród zimowy. Jeśli jednak zdecydowaliśmy na umieszczenie oranżerii zupełnie gdzie indziej niż znajduje się przydomowy taras, warto posłuchać specjalisty i za jego radą wybrać miejsce.

Ogólnie rzecz ujmując odradza się budowę oranżerii na północnej lub południowej stronie budynku. Strona południowa będzie w lecie nie do wytrzymania, pełne nasłonecznienie i temperatura mogą spowodować, że nasza oranżeria zamieni się w najprawdziwszą szklarnię. Natomiast strona północą będzie zbyt ciemna i mroczna do tego celu. To może spowodować późniejsze problemy w hodowli roślin. Z tych względów najlepszym rozwiązaniem będzie budowa ogrodu zimowego po stronie wschodniej lub zachodniej.

Momentem idealnym jest czas, kiedy dopiero zaczynamy projektować bryłę budynku. Wtedy też jesteśmy w stanie uzyskać idealnie spójną formę całego domu wraz z oranżerią. Nie będziemy narażeni na koszty związane z przebudową już istniejących ścian. Dodatkowo koncepcja samej oranżerii pozwoli wzbogacić estetykę budynku i nada mu niepowtarzalny charakter. Niestety w momencie, kiedy staramy się dobudowywać ogród zimowy już do istniejącego budynku musimy liczyć się z pewnymi ograniczeniami, nie zawsze jedynie natury finansowej. Jeśli chcemy, aby obok naszego domu pojawiła się oranżeria wolnostojąca, warto sprawdzić wcześniej, czy nie będziemy musieli postarać się o pozwolenie na jej budowę.

W ubiegłym stuleciu oranżeria dostępna była jedynie dla osób z tzw. wyższych sfer. Dzisiaj każdy zainteresowany ma szansę posiadać ją we własnym domu. Wykorzystywana była przede wszystkim podczas hodowli egzotycznych roślin, stąd jej obecna nazwa. W czasach dzisiejszych pełni wiele niezależnych od siebie funkcji. Jest ona przede wszystkim przedłużeniem lub dodatkowym, oszklonym salonem. Po wstawieniu stołu i krzeseł może spełniać funkcje jadalni. Spożywanie posiłków w zielonym otoczeniu pozwala na pełny relaks każdego dnia. Jeśli jesteśmy ulubieńcami zwierząt możemy pokusić się o założenie własnej hodowli np. papug. Będą one wspaniałą ozdobą dla egzotycznej szaty roślinnej, ale również miłym kompanem do romantycznych wieczorów przy lampce wina. Innym pomysłem będzie urządzenie bawialni dla dzieci. Poczują się one jak w prawdziwej dżungli. Wszystko zależy od nas i od naszych pomysłów jak i również potrzeb. Jeśli lubimy światło i bujną roślinność możemy przenieść swoje biuro do oranżerii. Kolor zielony jak i klimat w niej panujący będzie idealny na ukojenie naszych nerwów. Tak, więc pomysłów jest wiele.

Aby cieszyć się urokami oranżerii powinniśmy zwrócić uwagę na jej prawidłowe zaplanowanie i materiały, z jakich ma zostać wykonana. Im bardziej nowoczesne i ekologiczne materiały tym mniejsze zużycie energii. Dlatego warto zwrócić uwagę, na jakość oszklenia i profili, z których zamierzamy budować oranżerię.

Ważny jest również wybór ogrzewania oraz wentylacji. Jedno z bardziej ekonomicznych rozwiązań zakłada wodne ogrzewanie podłogowe lub niskie grzejniki konektorowe. Co do sposobów odpowiedniej wentylacji powinniśmy zadbać o okna otwierane. Tak, aby możliwe było jego wietrzenie. Oprócz tego muszą zostać zastosowane nad podłogą kraty wentylacyjne jak i nawiewniki. To pozwoli odpowiednio wentylować pomieszczenie również w zimie.

Projekt dopasowany jest bezpośrednio do bryły całego budynku. Konstrukcja jej ścian oraz powierzchni dachu jest odpowiedzialna za jej szczelność. Pamiętajmy, że warunki panujące w oranżerii powinny być nie tylko odpowiednie dla roślin, ale również i dla nas. Dlatego ogród zimowy musi być ciepły w najzimniejszych miesiącach roku. Dodatkowo oranżeria powinna być wytrzymała, szklana konstrukcja musi udźwignąć ciężar śniegu, deszczu czy porywistych wiatrów.

Szyby, jakie zamierzamy wykorzystać podczas tworzenia zielonego salonu muszą spełniać kilka warunków. Przede wszystkim powinny zapewniać termoizolacyjność zarówno w lecie jak i w zimie. Muszą spełniać warunki bezpieczeństwa, tak aby podczas niekorzystnych działań atmosferycznych nie być zagrożeniem dla mieszkańców. Często szklany dach wykonywany jest ze szkła pakietowego, czyli szyby hartowanej oraz klejonej. Dzięki temu w przypadku rozbicia utrzymuje się ono w swojej ramie.

Co do podłoża znajdującego się w oranżerii najlepiej sprawdzają się płyty tarasowe, które stylizowane są na kamień lub płytki kamienne albo ceramiczne. Najlepiej sprawdza się kamień naturalny, który idealnie odzwierciedla środowisko zewnętrzne. Niestety materiał ten zazwyczaj bywa najdroższy.

Kiedy oranżeria jest już gotowa nie pozostaje nic innego jak wybrać odpowiednie rośliny, które będą jej ozdobą. Na samym początku powinniśmy zwrócić uwagę na to jaką ilością wolnego czasu dysponujemy, który możemy poświęcić na pielęgnację roślin. Rośliny doniczkowe są dobrym rozwiązaniem, pozwalają na tworzenie dowolnych kompozycji i w przypadku kiedy jedna roślina zachoruje, nie ma ona wpływu na rośliny znajdujące się obok. Innym sposobem jest sadzenie roślin bezpośrednio do gruntu. Ich wzrost jest znacznie szybszy niż w przypadku roślin doniczkowych. Dzięki temu możemy stworzyć prawdziwy rajski ogród.

Wybór gatunków roślin nie powinien być przypadkowy. Powinniśmy zadbać o to aby oranżeria była zielona przez cały rok, a nie tylko w porze wiosenno-letniej. Warto zatem posadzić rośliny, które będą charakterystyczne dla każdej z pór roku. Jeśli nie mamy odpowiedniej wiedzy na ten temat możemy skorzystać z porady doświadczonego ogrodnika lub architekta krajobrazu. Pomoże nam urządzić ogród zimowy w taki sposób, aby zachwycał nas o każdej porze roku.

Dodatkowo pokusić możemy się o prywatny, mały zbiornik z wodą. Szum pluskającej fontanny ukoi nawet największego nerwusa. Oprócz doznań akustycznych będziemy również mieli okazję podziwiać piękno roślin typowo wodnych. Nie powinno być ich zbyt dużo ponieważ przysłoną wtedy taflę wody. Projekt fontanny, czy oczka wodnego możemy również zlecić fachowcom. Pomogą oni dobrać odpowiednie pompy czyszczące, rośliny itp.

Oranżeria, czyli inaczej mówiąc ogród zimowy to doskonałe miejsce na spędzanie wolnego czasu bez względu na warunki atmosferyczne. Rośliny, woda, przeszklone powierzchnie to wszystko stworzy niepowtarzalny klimat w naszym domu. Warto zatem przenieść choć mały kawałek rajdu tuż za próg własnego mieszkania.
autor: Dorota Polak

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Inne, Inne
Podobne: Oświetlenie działki, Zastosowanie geosyntetyków przy urządzaniu terenu, Rysy i spękania na stropie, Przegląd dachu, Remont dachu z prawnego punktu widzenia
Słowa kluczowe: ogród zimowy, oranżeria, ogród całoroczny