×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Lukarny

naszmajster.plLukarny (podobnie jak okna dachowe) służą do doświetlenia pomieszczeń znajdujących się na poddaszu. Okna te po raz pierwszy zastosowano we Francji, w architekturze gotyku. Natomiast rozkwit pod względem pomysłów zdobniczych obramowania okien przypadł na okres baroku. Od XIX wieku zaczęto stopniowo odchodzić od detali architektonicznych, zwracając większą uwagę na ich praktyczne zastosowanie. Obecnie, pomimo swojej wysokiej ceny, są chętnie stosowane ze względu na wysoki walor ozdobny. Oprócz dostarczania światła na poddasze, mogą służyć do dekoracji fasady, wpływając tym samym na całościową architekturę budynku. Lukarny zaprojektowane z dobrym smakiem i wykonane bardzo precyzyjnie, mogą dodać budynkowi pewnego czaru, uroku i atrakcyjności.


Lukarny składają się ze ścianki frontowej z otworem okiennym, osłonowych ścianek bocznych oraz zadaszenia. Cała konstrukcja wspiera się na więźbie dachowej. W przypadku gdy szerokość lukarny nie przekracza 2 m, ściankę frontową, będącą jednocześnie oparciem dla daszka, wykonuje się z drewna. Natomiast jeśli szerokość lukarny przekracza 2 m, wówczas bezpieczniej wykonać ściankę z żelbetu.

Konstrukcja:
 • drewniana:
  • składa się z drewnianych belek, tworzących szkielet ramy, zamocowany do murłaty (bądź do osadzonych w wieńcu kotew) oraz krokwi
  • kiedy lukarna jest wysoko osadzona nad podłogą, a jej rozmiary są niewielkie, wówczas można ją zamocować bezpośrednio do krokwi.
 • żelbetowa:
  • stosuje się ją, gdy ścianka frontowa stanowi przedłużenie ściany zewnętrznej obiektu;
  • elementy nośne pionowej, żelbetowej ramy muszą być zakotwione w wieńcu ściany zewnętrznej
  • cały ciężar lukarny przypada na strop, a nie na więźbę dachową
  • niezbędne jest ocieplenie konstrukcji, np. styropianem, który następnie należy pokryć tynkiem cienkowarstwowym, bądź okładziną elewacyjną.

Ścianki boczne lukarny tworzą drewniany szkielet, który wypełniony jest wełną mineralną i osłonięty płytami OSB. Od strony zewnętrznej najczęściej wykończone są warstwą elewacyjną, zwykle z impregnowanego drewna, ale także mogą to być panele PVC, bądź ten sam materiał, którym pokryty został dach. Czasami dodatkowo, na siatce z włókna szklanego, nakłada się na ścianki tynk cienkowarstwowy oraz warstwę dodatkowego ocieplenia w formie ryflowanych płyt styropianowych, które są mocowane kołkami do poszycia. Na dole powinny się one opierać o perforowaną listwę startową, aby woda pochodząca z ewentualnych przecieków z pod warstwy ociepleniowej miała łatwiejszy odpływ.
Jeśli chodzi o zadaszenie to może ono przyjąć formę daszku jedno-, dwu- lub czterospadowego, czy też łuku. Najczęściej daszki pokrywa się tym samym materiałem co dach domu, dlatego należy zwrócić na to szczególną uwagę przy wykonywaniu konstrukcji i zachować minimalne, dopuszczalne nachylenie dla wybranego pokrycia. Na większych daszkach zaleca się zamontowanie dodatkowych rynienek, które będą zabezpieczać przed rozpryskującą wodą, a także odprowadzą jej nadmiar na główną połać dachową. Wskazane jest również, aby zadaszenie tworzyło okap jak najdalej wysunięty, co będzie zapobiegać zalewaniu szyb wodą spływającą z dachu.

Przy montażu lukarn istotne jest również prawidłowe uszczelnienie połączenia ścianek bocznych z połacią dachową. Ponieważ woda opadowa oraz pochodząca z topniejącego śniegu gromadzi się właśnie w tym miejscu w znacznych ilościach, dlatego montuje się dość szerokie blachy koszowe i zakłada dodatkowe uszczelki, aby zabezpieczyć przenikaniem wody pod pokrycie.

Umieszczone okno w lukarnie zależy od kształtu całej konstrukcji i może przybierać różne formy, od prostych, po owalne, trójkątne, trapezowate, aż po tzw. wole oko. Dlatego najczęściej zamawia się je pod odpowiedni wymiar.
Wewnątrz lukarnę wykańcza się płytami gipsowo-kartonowymi, listwami boazeryjnymi lub panelami, zamocowanymi do konstrukcji ścianek bocznych i zadaszenia. Należy pamiętać, aby pod wykończeniem ułożyć folię paraizolacyjną, która będzie chronić izolację z wełny mineralnej przed zawilgoceniem parą wodną pochodzącą z wnętrza budynku.
Ponieważ budowa lukarny jest dość skomplikowana, w związku z tym powinno się ją wznosić łącznie z powstawaniem więźby dachowej. Późniejsze wprowadzanie modyfikacji, których nie było początkowo w planie jest o wiele trudniejsze i bardziej pracochłonne, jak również wymaga postarania się o uzyskanie nowego pozwolenia na budowę.

Na kształt lukarn oraz ich rozmieszczenie wpływ mają przede wszystkim następujące czynniki:
 • symetria dachu
 • kąt nachylenia dachu.

Lukarny najlepiej spełnią swoją funkcję, czyli dostarczą jak największą ilość światła, kiedy zastosujemy je na dachach o kącie nachylenia powyżej 45o, posadowionych na wysokich ścianach kolankowych – powyżej 1 m. Lukarny tworzą pewnego rodzaju wnęki w pomieszczeniu, w związku z czym najwięcej światła jest przy samym oknie. Miejsca oddalone o 4–5 m, mogą być już nie doświetlone. Dlatego dobrze jest zamontować kilka lukarn rozmieszczonych w niewielkich odległościach. Należy jednak wziąć pod uwagę, iż może to wpłynąć na konstrukcję dachu, a także przysporzy więcej powierzchni do ocieplania, obrabiania i odprowadzania wody, a co za tym idzie zwiększą się koszty montażu kilku lukarn. Tak więc, jeśli nie chcemy zbyt wielu komplikacji, ani dużych kosztów to wówczas można wybrać jedno duże okno. Najlepiej gdy jego szerokość przekroczy o połowę szerokości pomieszczenia, wówczas doświetli znaczną część poddasza.

Uwaga: Jedną dużą lukarnę powinno się także zastosować, kiedy mamy do czynienia z bardzo niskim poddaszem.

Rozmieszczenie lukarn odbywa się dokładnie na tej samej zasadzie co zwykłych okien, zamontowanych w pomieszczeniach bez skosów; a więc:
 • wysokość od podłogi powinna oscylować w granicach 85 – 100 cm
 • dolna krawędź okna nie może znajdować się powyżej wzroku człowieka; lukarna powinna zapewnić kontakt wzrokowy z otoczeniem tak samo jak zwykłe okno
 • górna krawędź okna jest wyznaczona poprzez kształt lukarny
 • klamki powinny być zamieszczone w połowie wysokości okna, co ułatwi jego otwieranie i zamykanie.

autor: mgr inż. Małgorzata Krach - Muroń

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Inne, Stolarka
Podobne: Nowy balkon w istniejącym budynku, Okna połaciowe, Usytuowanie domu na działce, Dobór i montaż stolarki drzwiowej, Brak wody na budowie – jak ją zapewnić, jak oszczędzić
Słowa kluczowe: okna, drzwi, drzwi wewnętrzne, drzwi wewnętrzne,