×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Mała łazienka może być funkcjonalna

Część I – co i jak można zmieścić w małej łazience

Najtrudniej jest urządzić małą łazienkę. Trzeba się dobrze zastanowić co jest w niej niezbędne, a z czego można ewentualnie zrezygnować oraz w jaki sposób można ją optycznie powiększyć. W tym artykule pokrótce zostały poruszone najważniejsze sprawy, które się z tymi zagadnieniami wiążą. Część pierwsza naświetla najważniejsze rzeczy, które są istotne przy wybieraniu urządzeń sanitarnych, armatury i mebli, a także zawiera porady w jaki sposób najlepiej je sytuować tak, aby zabierały jak najmniej miejsca. Natomiast część druga w całości została poświęcona zagadnieniu optycznego powiększenia małej łazienki.

Małe jest piękne

Mała łazienka także może być naszą osobistą świątynią higieny, szybkiej porannej toalety i wieczornego relaksu pod warunkiem, że zostanie dobrze zaprojektowana.

Pierwszą czynnością jaką należy wykonać przed urządzaniem łazienki jest jej dokładne zmierzenie, a następnie wariantowe rozrysowanie w skali na papierze (najlepiej milimetrowym) rozmieszczenia wszystkich stref, urządzeń i sprzętów, które mają się w niej znaleźć. Należy przy tym pamiętać o trzech ważnych rzeczach:

  • uzależnieniu sytuowania urządzeń sanitarnych od położenia instalacji wodno-kanalizacyjnej (podejście do miski ustępowej – najlepiej osobne - może być oddalone od pionu maksymalnie o 1 m, a pozostałych, które muszą być ułożone ze spadkiem minimum 2%, nie powinny być zbyt oddalone od pionu aby poziomych przewodów kanalizacyjnych nie trzeba było prowadzić w stropie)
  • nie tylko o wymiarach całego umeblowania, ale także o tym, że wokół umywalki, wanny, kabiny prysznicowej, sedesu i bidetu trzeba zostawić wolną przestrzeń niezbędną do swobodnego korzystania z nich przez dorosłą osobę (potrzeba 60-80 cm wolnej przestrzeni wokół nich)
  • łazienka musi mieć dobrą wentylację; jeżeli jej kubatura jest mniejsza niż 6,5 m3, to musi mieć wentylację mechaniczną, natomiast przy kubaturze większej teoretycznie wystarcza wentylacja grawitacyjna, ale warto ją wspomóc małym wentylatorem łazienkowym.

Po pierwsze – okno i drzwi

W domach jednorodzinnych, jeżeli usytuowanie pomieszczenia na to pozwala, w pierwszym rzędzie warto łazienkę wyposażyć w okno. Jeżeli projekt budynku nie przewiduje otworu okiennego, należy uzyskać od autora architektury pozwolenie na jego wprowadzenie w ramach adaptacji. To samo dotyczy okien połaciowych jeżeli mini pokój kąpielowy jest zlokalizowany na poddaszu. Okno nie tylko powiększy optycznie łazienkę, ale też zapewni jej lepszą wentylację i doświetlenie światłem dziennym.

Modnym rozwiązaniem jest sytuowanie pod oknem umywalki lub wanny, ale nie jest to wygodne, ani użyteczne. Okno musi mieć zapewniony swobodny do niego dostęp (otwieranie i mycie), a umywalka nad którą nie ma lustra może być tylko w w.c. lub pisuarze.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, bez względu na wielkość pomieszczenia, drzwi każdej łazienki muszą mieć min. 80 cm szerokości, otwierać się na zewnątrz i mieć szczelinę wentylacyjną o powierzchni 220 cm², która umożliwia wymianę powietrza. W dolnej części stolarki można wykonać otwory lub umieścić kratkę albo drzwi podciąć na wysokość 2,5 cm.

Usytuowanie drzwi w łazience ma niebagatelne znaczenie dla jej funkcjonalności. Warto więc przeanalizować czy nie warto ich przenieść w inne miejsce dzięki czemu uzyska się więcej miejsca dla lepszego rozmieszczenia urządzeń.

Zawsze jest ważne pierwsze wrażenie. Warto o tym pamiętać także przy urządzaniu małej łazienki. Wzrok każdego otwierającego jej drzwi powinien spocząć na tym co w niej najładniejsze – najlepiej na dużym lustrze i umywalce. Należy unikać stawiania vis-a-vis drzwi największych elementów wyposażenia (wanny, kabiny prysznicowej), a już wręcz zakazanymi są ustęp, bidet i pralka.

Konieczność oczywista - ciepło

Łazienka musi być ciepła. Jeżeli jest to tylko możliwe warto zastosować rozwiązanie komfortowe czyli ogrzewanie podłogowe. Decyzję o jego montażu należy podjąć przed ułożeniem podłogi. Innym sposobem ogrzewania łazienki są drabinkowe grzejniki ścienne, które zajmują mało miejsca, są nie tylko dekoracyjne, ale też i dodatkowo użyteczne do suszenia ręczników. Najlepiej umieścić je w pobliżu wanny, prysznica lub umywalki, ale jeżeli grzejnik będzie miał grzałkę (grzejnik wodno-elektryczny), to jego odległość od tych urządzeń powinna wynosić 60 cm. Nie należy umieszczać grzejnika nad sedesem. Niewskazanym jest też stosowanie w łazienkach dużych płytowych grzejników – nie dość, że zajmują sporo miejsca to nie grzeszą urodą.

Pralka – wypad z łazienki

Łazienka, a tym bardziej mała, to nie miejsce dla pralki. Jeżeli w domu nie ma możliwości zorganizowania pralni z prawdziwego zdarzenia, to tę wprawdzie bardzo użyteczną, ale przeszkadzającą w relaksie maszynę należy przenieść do innego pomieszczenia – gospodarczego, kotłowni, schowka w holu lub ewentualnie do kuchni, w której można ją zabudować na podobieństwo całego wyposażenia. Jeżeli mimo wszystko okaże się, że pralka musi pozostać w łazience, to należy wybrać wąską ładowaną od góry; zajmuje mniej miejsca i jest łatwiejsza do ukrycia we wnęce lub za drzwiami.

Strefa sanitarna

Muszla ustępowa oraz bidet i mała umywalka należą do strefy sanitarnej łazienki, która kłóci się całkowicie z higieną i relaksem. Najlepiej aby była w osobnym pomieszczeniu z oddzielnymi drzwiami. Jest to rozwiązanie korzystne zarówno z punktu komfortu mieszkania jak i swobodnego oraz niezależnego dostępu do obydwu pomieszczeń w tym samym czasie. Moim zdaniem, lepiej mieć małą łazienkę i oddzielny mały w.c. niż większą łazienkę ze strefą sanitarną.

W małych pomieszczeniach warto zainstalować wiszące miski ustępowe, które są mocowane na stelażach ukrytych w ścianie (instalacja i zbiornik na wodę są niewidoczne); zajmują mniej miejsca, a podłoga jest łatwiejsza do utrzymania czystości. W przypadku, gdy ścianka instalacyjna nie zostanie zabudowana do samego sufitu, nad stelażem powstaje półka – dodatkowe miejsce na położenie np. papieru toaletowego lub kosmetyków do higieny intymnej. Innym rozwiązaniem może być kompakt umieszczony w narożniku łazienki, albo tradycyjny przystosowany do małych pomieszczeń z odpływem pionowym umożliwiającym przysunięcie go blisko ściany. Jest jeszcze rozwiązanie kompromisowe - kompakt wiszący albo stojąca miska ustępowa ze spłuczką chowaną w ścianie.

Jeżeli mała powierzchnia użytkowa zmusza do rezygnacji z bidetu można skorzystać z jednego zastępczych rozwiązań, które umożliwiają połączenie funkcji sedesu i bidetu w jednym urządzeniu (muszla ustępowa może pełnić także funkcję bidetu). W takim przypadku wystarczy zamontować miskę ustępową obok umywalki z baterią umywalkową z dodatkową wyciąganą rączką z minikońcówką prysznicową (zawiesza się ją na ścianie obok umywalki) sięgającą nad miskę.

Drugim rozwiązaniem jest założenie na miskę ustępową specjalnej deski sedesowo-bidetowej z wysuwanym kranikiem, małym podgrzewaczem wody i elektronicznym panelem sterowania. Deskę można zamontować na każdej misce ustępowej; wystarczy tylko doprowadzić do niej dodatkowy przewód z zimną wodą i podłączyć ją do gniazda elektrycznego.

Część kąpielowo-pielęgnacyjna

Centrum każdej łazienki to jej strefa mokra obejmująca umywalkę, wannę i kabinę prysznicową. Małe łazienki warto wyposażyć w urządzenia i ceramikę sanitarną podwieszaną albo przeznaczoną specjalnie do małych pomieszczeń (są takie umywalki i baterie, miski ustępowe, szafki). Wybierając je należy jednak pamiętać o różnicach wzrostu i wagi domowników. Należy też zwrócić uwagę na pół- lub pełną przeźroczystość sprzętów oraz przeźroczyste i podświetlone od wewnątrz szafki lub półki dzięki czemu wydadzą się lżejsze i mniejsze. I jeszcze jedna sprawa, ważna dla utrzymania czystości – szkło i ceramika powinny być pokryte powłoką odporną na zabrudzenia.

Jedną z podstawowych zasad urządzania małej łazienki jest sytuowanie największych elementów jej wyposażenia w narożnikach pomieszczenia oraz ograniczanie elementów łączących, profili, zawiasów; im ich mniej tym wrażenie przestrzeni większe. Duża asymetria, intrygujące schowki lub skrajnie geometryczne kształty to właściwe rozwiązania do małych przestrzeni.

Jeżeli w małej łazience ma się znajdować ubikacja, to warto zastanowić się czy nie zrezygnować z wanny na rzecz kabiny prysznicowej z głębokim brodzikiem, w którym można usiąść. Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest narożna bezramowa kabina półokrągła lub owalna, bez brodzika, z przeźroczystego materiału, z odpływem w podłodze, dzięki któremu pomieszczenie będzie przestronne.

Jeśli jednak nawet panel z hydromasażem nie zastąpi długiej kąpieli w pianie, to dobrym rozwiązaniem jest asymetryczna wanna narożna; pomimo, że jest mniejsza od tradycyjnej nie umniejsza komfortu kąpieli z bąbelkami. Można dodatkowo zainstalować na niej przeźroczysty szklany parawan nawannowy który pozwoli połączyć w jednym miejscu wannę z kabiną prysznicową.

Umywalka w łazience służy nie tylko do mycia rąk, ale również do innych czynności – robienia makijażu, golenia, czesania, prania ręcznego. Dlatego nie powinna być ani za mała ani za duża (minimalna szerokość 45-50 cm i głębokość 40 cm). W małej łazience można zamontować umywalkę narożną, ale jeszcze lepszą i wygodniejszą jest narożna umywalka asymetryczna. Do niej lepiej też wybrać baterię naścienną, niż sztorcową. Dobrze jest też zakupić umywalkę wraz z obudową w postaci szafki.

Odpowiedni dobór wszystkich sprzętów, które mają się znaleźć w małej łazience to połowa sukcesu. Druga zależy od zastosowanych materiałów, ich rodzajów, barw, oświetlenia, a także małych tricków, które ją optycznie powiększą, a tym samym dopełnią dzieła, aby mała łazienka była funkcjonalna. O tym mówi część druga niniejszego artykułu zatytułowana „Optyczne hokus-pokus”.
autor: Elżbieta Teleśnicka

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Urządzenia sanitarne / Armatura, Inne
Podobne: Wyposażenie nowoczesnej łazienki, Garderoba, Wyspa kuchenna, Biały montaż – jakie sprzęty powinny znaleźć się w łazience, Pomysły na komfort w małym mieszkaniu
Słowa kluczowe: roca, cersanit, ferro, armatura, instalator, hydraulik, urządzenie małej łazienki, rozwiązania, wybór sprzętów, pralka w łazience, brodzik czy wanna, muszla podwieszana, spłuczka w ścianie, deska bidetowa