×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Mała łazienka może być funkcjonalna cz. II

Część II – Optyczne hokus-pokus

Najtrudniej jest urządzić małą łazienkę. Trzeba się dobrze zastanowić co jest w niej niezbędne, a z czego można ewentualnie zrezygnować oraz w jaki sposób można ją optycznie powiększyć. W tym artykule pokrótce zostały poruszone najważniejsze sprawy, które się z tymi zagadnieniami wiążą. W części pierwszej zatytułowanej „Co i jak można zmieścić w małej łazience” zostały omówione zagadnienia dotyczące właściwego doboru urządzeń sanitarnych, armatury i mebli oraz podane porady w jaki sposób najlepiej je sytuować tak, aby zabierały jak najmniej miejsca. Niniejsza część druga artykułu podpowiada jak powiększyć optycznie małą łazienkę.

Mała łazienka może się wydawać większą niż jest

Wprowadzenie kilku rozwiązań trickowych pozwoli uczynić ją nie tylko ładną, ale również optycznie większą. Sztuczki aranżacyjne uzupełnią właściwy dobór wyposażenia i odpowiednie rozmieszczenie sprzętów, czego owocem będzie wprawdzie mała, ale funkcjonalna łazienka.

Ergonomiczne i funkcjonalne urządzenie łazienki zlokalizowanej na małej powierzchni to jedno zadanie, natomiast drugą sprawą, równie ważną, jest jej optyczne powiększenie. Mała łazienka nie może wywoływać klaustrofobii u jej użytkowników (szczególnie dorosłych i wysokich). Aby tego uniknąć należy zadbać o to, aby kojarzyła się z małą urokliwą bombonierką, a nie z ciasną klitką. Im więcej będzie w niej blasku, tym większą będzie się wydawać. Zapewnią go połyskliwe kafelki, chromowana armatura, lśniące szkło, duże lustra, przeźroczyste szyby. Należy również pamiętać by na ścianach i podłodze lub suficie stosować takie same materiały oraz aby w jednym pomieszczeniu nie stosować więcej niż trzech kolorów.

W małej łazience lepiej zrezygnować z ciepłych, nasyconych i ciemnych barw ścian i urządzeń; farby, ceramika i glazura powinny być w jasnych kolorach – pastelowych, zimnych i rozbielonych (np. biele, ekri, błękity, róże, fiolety, zielenie, szarości, beże) i najlepiej w jednej tonacji (im mniej kolorów na małej przestrzeni, tym lepiej). Nie bez znaczenia jest też wielkość płytek ściennych i podłogowych. Idealnymi są prostokątne, gładkie (bez dużych wzorów i wyraźnych faktur), szkliwione (z połyskiem), niewielkich rozmiarów (max 20×25 cm). Duże płytki można stosować pod warunkiem, że będą położone z niewidoczną fugą, dzięki czemu na ścianie powstanie spójna błyszcząca tafla. Kafelki na ścianach łazienek małych i wysokich warto układać w pasy poziome (pomieszczenie się optycznie poszerzy), natomiast w łazienkach małych i niskich w pasy pionowe (zwiększy się optycznie wysokość pomieszczenia). Małą przestrzeń powiększy również drobny podział kafelek i ich różne odcienie, a płytki na podłodze ułożone w formie karo dodatkowo poszerzą optycznie pomieszczenie.

Lustro to nieodłączny element wyposażenia każdej łazienki. Zwyczajowo wiesza się je nad umywalką. W małym pomieszczeniu najlepiej aby było duże i zajmowało całą ścianę (gładka tafla bez ram). Przed jego założeniem warto zdecydować się na montaż instalacji podgrzewającej dzięki czemu uniknie się problemu jego zaparowywania. Zakładając szerokie tafle luster na równoległych dłuższych ścianach wąskiej łazienki uzyska się wrażenie jej poszerzenia.

Lustrzana ściana nie tylko powiększa przestrzeń łazienki optycznie, ale też poprawia samopoczucie jej użytkowników. Można wykorzystać w tym celu również drzwiczki szafek (najlepiej przesuwanych zajmujących mniej miejsca niż otwierane tradycyjnie) zamieniając ich okładzinę na lustra, a na przeciwległej lub prostopadłej ścianie do dużego lustra stworzyć kombinacje mozaikowe płytek glazurowanych i lustrzanych.

Właściwe oświetlenie to czynnik nie do przecenienia komfortu każdego pomieszczenia, tym bardziej i małej łazienki. Aby uniknąć dodatkowego jej spłaszczenia i zmniejszenia należy zrezygnować z centralnego górnego lub bocznego oświetlenia głównego. Duża ilość małych punktów świetlnych o zmiennym natężeniu (np. halogenowych lampek wmontowanych w ściany i sufit podwieszany), których blask zwielokrotnią szklane tafle, nie tylko dobrze doświetli każdy kąt, ale również zwiększy wrażenie przestronności. Można również zastosować lustra z wbudowanym oświetleniem. Szczególną uwagę należy poświęcić oświetleniu umywalki, które powinno być mocne i oświetlać twarz z trzech stron (z góry i z obu boków), ale równocześnie nie świecić prosto w oczy.

Jeżeli łazienka nie ma okna, to przynajmniej jedno ze źródeł światła powinno mieć barwę zbliżoną do światła dziennego. Ze względu na to, że łazienka jest pomieszczeniem o większej wilgotności niż pozostałe w mieszkaniu, dla zachowania bezpieczeństwa wymaga stosowania opraw hermetycznie zamykanych.

Na koniec rzecz prozaiczna, ale warta również uwagi. Dla uniknięcia zabałaganienia małej łazienki należy pochować w zamkniętych szafkach wszystkie kosmetyki i rzeczy związane z utrzymaniem czystości i pielęgnacją ciała. Ułatwi to również jej szybkie sprzątanie.

Apel do wszystkich użytkowników łazienek – tych dużych i małych też

Przy okazji omawiania tematu dotyczącego łazienki, chcę skierować do wszystkich właścicieli i użytkowników pokoi kąpielowych - małych i dużych - apel, który dotyczy wentylacji tych pomieszczeń:
W łazienkach nie wolno zamykać kratek wentylacyjnych pod żadnym pozorem. W łazienkach wyposażonych w piecyk gazowy nie należy też leżeć w wannie podczas naciągania do niej wody. Czad jest bezwonny i skrycie lubi polować na swoje ofiary w łazienkach. Każdego roku zbiera duże żniwo.

Może się niektórym wydawać, że powyższe pasuje do tego artykułu jak kwiatek do kożucha, ale uważam, że warto wykorzystać każdą okazję, aby przestrzec i ustrzec przed śmiertelnym niebezpieczeństwem.

A podsumowując obie części niniejszego artykułu dodam, co następuje:
Nawet w dużych domach, oprócz pokoju kąpielowego znajdują się także małe łazienki. Dzięki takiemu rozwiązaniu można rozładować poranny tłok rodzinny w pobliżu tego pomieszczenia, uniknąć niepotrzebnych nerwów, a gościom odwiedzającym dom zapewnić komfort niezależności. Problem jej urządzenia nie dotyczy więc wyłącznie mieszkańców bloków, czy starych kamienic. Warto o nią zadbać aby była pełnowartościowym i wygodnym pomieszczeniem, równie funkcjonalnym jak pokój kąpielowy.
autor: Elżbieta Teleśnicka

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Płytki / Glazura / Terakota, Projektowanie wnętrz / Dekoratorstwo
Podobne: Wygodny salon, Spiżarnia – zbytek czy wygoda?, Wykończenie ścian kuchennych cz. I, Przytulny salon, Tkanina w domu
Słowa kluczowe: płytki, opoczno, glazura, cersanit, aranżacje wnętrz, projektowanie wnętrz, wystrój wnętrz, wnętrza, optyczne powiększenie łazienki, poszerzenie łazienki, niska łazienka, wąska łazienka, przestrzeń w łazience, jaki kolor płytek