×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Malowanie nowych ścian

Postawienie domu w stanie surowym lub zakup nowego, nieużywanego jeszcze mieszkania, jest dopiero początkiem długiej drogi, której końcem jest wprowadzenie się do urządzonego lokalu. Pierwszą, a zarazem jedną z najważniejszych czynności, jaką musimy wykonać przy urządzaniu nowego mieszkania lub domu, jest malowanie ścian. W przypadku, gdy są one pokrywane farbą po raz pierwszy, proces ten musi być odpowiednio wykonany, by emulsja dobrze pokryła całą powierzchnię, a także by pozostała na niej przez wiele lat.

Trwałość i efekt malowania nowych ścian zależą nie tylko od jakości farby, ale także od odpowiedniego przygotowania powierzchni. Rodzaj wykonywanych prac poprzedzających nakładanie farb zależy od tego, z jakim rodzajem ścian mamy do czynienia w pomieszczeniu.

Nowe mieszkania bardzo często posiadają ściany pokryte tynkiem gipsowym. Jeśli został on prawidłowo położony, oprócz gruntowania, nie wymaga wykonywania specjalnych zabiegów przed przystąpieniem do malowania. Jednak farbę można nakładać jedynie na całkowicie wyschnięty tynk. Do pracy można przystąpić wtedy, gdy przybiera on barwę jasno różową lub białą. Jeśli na tynkach wewnętrznych ścian i sufitów dostrzegamy drobne pęknięcia i ubytki, konieczne jest wypełnienie ich masą szpachlową. Po jej nałożeniu, pozostawiamy powierzchnię do wyschnięcia i w razie konieczności szlifujemy ją, aż będzie całkowicie gładka. Przygotowane w ten sposób ściany obowiązkowo wymagają gruntowania. Zabieg ten sprawia, że powierzchnia tynku przestaje pylić a zewnętrzna warstwa jest dobrze związana. Gruntowanie także w znacznym stopniu ułatwia samo malowanie. Po tak przygotowanej powierzchni farbę rozprowadza się równomiernie, w sposób właściwy, nie wsiąka nadmiernie w podłoże. Jeśli podczas pierwszego malowania ścian pokrytych tynkiem gipsowym występują problemy z rozprowadzaniem farby, oznacza to, iż ściana została nieprawidłowo zagruntowana, a powierzchnia jest zbyt chłonna i za słabo wzmocniona.

Równie często, jak tynki gipsowe, ściany w nowych pomieszczeniach wykańczane są płytami gipsowo-kartonowymi. Zanim przystąpimy do ich malowania, należy upewnić się, że płyty zostały prawidłowo położone. Najważniejszym elementem są spoiny między płytami. Powinny być one odpowiednio połączone, za pomocą siatki zbrojącej z włókna szklanego i gładzi szpachlowej.

W przypadku ścian pokrytych płytami gipsowo-kartonowymi, bardzo ważne jest także to, by ich powierzchnia była gładka i tworzyła jednolitą płaszczyznę. Wszelkie miejsca po wkrętach mocujących płyty muszą zostać równo zaszpachlowane.

Przystępując do malowania tego rodzaju nowych ścian, należy pamiętać także, iż podłoża gipsowe charakteryzują się silną nasiąkliwością i niestabilnością, dlatego też szpachlowane spoiny i miejsca po wkrętach mocujących wymagają zagruntowania. Pamiętajmy także o tym, że na tego rodzaju ścianach, po nałożeniu farby, widać będzie wszelkiego rodzaju nierówności.

Niezależnie od rodzaju tynku, każdą nową ścianę przed malowaniem należy zabezpieczyć farbą gruntującą. Jej zadaniem jest neutralizacja chłonności tynku, optymalizacja przepuszczalności pary wodnej, co pozwala ścianie oddychać, a także zabezpieczanie podłoża pylącego, dzięki czemu powierzchnie ściany staje się jednolita oraz uzyskuje dobrą przyczepność i trwałość świeżej farby wierzchniej.

Gruntowanie nowego tynku możemy przeprowadzić dopiero po upływie miesiąca od jego położenia. Okres ten nazywany jest okresem sezonowania. W tym czasie w tynkowanej powłoce zachodzą wszystkie procesy chemiczne, które są niezbędne do uzyskania pełnej odporności powierzchni.

W przypadku nowych ścian wykonanych z płyt kartonowo-gipsowych, oprócz gruntowania, specjaliści radzą także, by przed malowaniem pokryć powierzchnię warstwą rozcieńczonej białej emulsji, najlepiej farbą tego samego rodzaju, którym później będziemy malować. Farbę rozcieńcza się dodatkiem 20-25% czystej wody. Taki zabieg sprawia, że kolejna warstwa lub warstwy farby wystarczą do uzyskania trwałego i jednolitego koloru. Takie malowanie podkładowe jest szczególnie istotne wtedy, gdy mamy do czynienia ze ścianami wykonanymi z płyt kartonowo-gipsowych, gdzie powierzchnia płyty i spoina wyraźnie różnią się kolorem. Jednak podkładową warstwę emulsyjną stosuje się jedynie wtedy, gdy malujemy nowe, wcześniej nie malowane ściany.

Gdy zakończone zostały prace przygotowawcze, można przystąpić do malowania. Czynność ta wymaga odpowiedniej temperatury otoczenia, która nie powinna być niższa niż +10°C. Do malowania niezbędne są oczywiście wałek i pędzel.

Także sam proces malowania przebiega w określonym rytmie. Należy pamiętać przede wszystkim o tym, by kolejne warstwy emulsji aplikować na ścianę w odstępie 2-4 godzin od naniesienia poprzedniej. Ściany należy pokrywać farbą w jak możliwie jak najkrótszym czasie i zachowywać tzw. „mokre brzegi”, w przeciwnym razie, mogą się pojawić nieestetyczne plamy i zacieki. W trakcie malowania nie można dopuszczać do wyschnięcia brzegów uprzednio wymalowanego fragmentu ściany. W przypadku, gdy nałożymy kolejną warstwę farby na wcześniej wyschnięty fragment, miejsce to po wyschnięciu może być widoczne jako nieładnie wyglądające smugi.

Sufity pokryte tynkiem gipsowym i ściany wykonane z płyt kartonowo gipsowych należy malować wyłącznie farbami wodno-emulsyjnymi, których specjalnym przeznaczeniem jest pokrywanie powierzchni tego rodzaju. Ich konsystencja powinna być taka, by można je było łatwo rozprowadzać po powierzchni, jednak nie powinny one kapać z wałka.

Farby na nowe ściany możemy nakładać wałkiem lub pędzlem. Podstawowa różnica miedzy tymi dwoma narzędziami do malowania polega na tym, że wałek jest mniej precyzyjny, jednak wprawnie użyty maluje w sposób bardziej wydajny, rozprowadza się nim cieńszą warstwę farby, a także nie zostawia na ścianie śladów. Jednak wszelkiego rodzaju krawędzie w pomieszczeniu warto jest pomalować jako pierwsze za pomocą pędzla o średniej twardości włosia, nie przyciskając zbyt mocno. Natomiast na drobne detale najlepiej jest nanosić farbę pędzlem wąskim, z miękkim włosiem przyciętym w kształt stożka. Trzyma się go jak długopis, dzięki temu ruchy są precyzyjniejsze.

Na duże powierzchnie ścian i sufitu najlepiej jest nanosić farbę za pomocą wałka malarskiego. Malowanie zawsze zaczyna się od góry ściany. Po nabraniu farby i odsączeniu jej nadmiaru w rynience nakłada się emulsję na powierzchnię długimi, pionowymi ruchami. Jeśli ściany są gładkie, wystarczy użyć do ich malowania wałka z włosiem 10 mm. Natomiast chropowate powierzchnie wymagają malowania wałkiem posiadającym dłuższe włosie.

W przypadku, gdy duże przestrzenie maluje się pędzlem, używa się tych o twardym włosiu, z długim i grubym trzonkiem, by móc go stabilnie trzymać w jednej pozycji. Płaskie pędzle trzyma się równolegle do podłogi. Włosie zanurza się w farbie do połowy i przed wyjęciem z pojemnika pozwala farbie obciec. Malowanie rozpoczyna się od sufitu, następnie posuwa się od góry ku dołowi ściany długimi ruchami pędzla. Farbę nakłada się w taki sposób, by kolejne porcje nachodziły na siebie.

Wybierając pędzel zwraca się także uwagę na rodzaj włosia. Zależy ono od rodzaju farby, jaką będziemy malować ścianę. Jeśli używamy tych akrylowych i winylowych, stosujemy pędzle z włosiem syntetycznym: poliestrowym lub nylonowym. Naturalne włosie zwierzęce używa się jedynie do farb olejowych, które jednak bardzo rzadko używane są do malowania ścian w domu lub mieszkaniu.

Ilość warstw farby, którą trzeba nakładać na ścianę, by wyglądała efektownie, podana jest przez producenta na opakowaniu. Informacja producenta zawiera także dane dotyczące wydajności, dzięki czemu wiemy ile farby będziemy potrzebować na wymalowanie pomieszczenia, czas schnięcia, który określa po jakim czasie pomalowana ściana jest sucha i można nanosić kolejne warstwy. Im wyższa jest temperatura i niższa wilgotność w mieszkaniu, tym ten czas jest krótszy.

Wiadomości na opakowaniu farby dotyczą także rozcieńczalnika, czyli czym należy rozcieńczyć farbę, aby uzyskać odpowiednią konsystencję, a także atestów, czyli oceny higienicznej Państwowego Zakładu Higieny, który gwarantuje, że farba jest przyjazna dla zdrowia.

Odpowiednio przygotowane nowe ściany, farba, a także przestrzeganie wytycznych producenta sprawią, że powierzchnie przez nas pomalowane, będą wyglądać świeżo o elegancko przez lata.
autor: Joanna Zając

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Malowanie / Tapetowanie
Podobne: Tapetowanie nowych ścian, Naklejki na ścianę, Farby do wnętrz, Kolejność prac przy wykańczaniu wnętrz, Tynki dekoracyjne we wnętrzu
Słowa kluczowe: malowanie ścian, malowanie, remonty, tapetowanie, malarstwo, malarze, tapety, gruntowanie ścian, malowanie płyt g-k, świeży tynk, pierwsza warstwa, wybór pędzla, pędzel czy wałek, zacieki, plamy, jak malować