×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Materiały z rozbiórki

Dzięki wyburzeniu nieruchomości często uzyskuje się atrakcyjną działkę budowlaną. Niejednokrotnie dochodzi do rozbiórki w momencie, gdy dom został wybudowany z naruszeniem przepisów prawa. Dzieje się tak np. w sytuacji, kiedy sąsiad zaskarży wydane pozwolenie na budowę. Jeśli złożona skarga zostanie podtrzymana przez sąd administracyjny, wówczas inwestor będzie zmuszony rozebrać wybudowany obiekt. Innym powodem demontażu budynku jest jego zły stan techniczny.

Zanim przystąpimy do procesu rozbiórki musimy postarać się, aby cały teren był zagrodzony i zabezpieczony. Przed przystąpieniem do wyburzania należy postarać się o Środowiskowy Audyt Budynku, który jest informacją o niebezpiecznych materiałach dla środowiska zastosowanych w nieruchomości. Określa się go czasami mianem mappingu środowiskowego. Dzięki niemu można przeprowadzić rozbiórkę w sposób jak najbardziej oszczędny dla naturalnego otoczenia oraz dla inwestora. Pozwala on także na uzyskanie wysokiego poziomu recyclingu odpadów i – co za tym idzie – zmniejszenie ilości materiałów, które potem już nie nadają się do wykorzystania. Dzięki niemu uzyskujemy także informację, czy dany materiał, który uzyskamy z rozbiórki może być ponownie wykorzystywany jako surowiec wtórny.

Rozbiórka budynku może się odbywać przy pomocy urządzeń mechanicznych, bądź też przy wykorzystaniu materiałów wybuchowych. Niejednokrotnie obydwie metody łączy się ze sobą. Ręczne rozbieranie budynku jest bardziej czasochłonne, ale pozwala odzyskać znacznie więcej materiałów aniżeli w przypadku burzenia przy zastosowaniu specjalistycznego sprzętu. Tyle tylko, że wykorzystanie go wymaga znacznie większych nakładów finansowych. Często zdarza się też tak, że jest to nieopłacalne, bo np. wymaga sprowadzenia takich urządzeń z odległych obszarów.

W przypadku rozbiórki ręcznej mnóstwo materiałów można dalej wykorzystać. Cały proces rozpoczyna się od demontażu urządzeń i instalacji sanitarnych, a także elektrycznych. Zanim to się rozpocznie należy odłączyć je od instalacji zewnętrznych, do czego niezbędne są ekipy odpowiednich instytucji. Muszą to być uprawnieni fachowcy z wodociągów i kanalizacji, z przedsiębiorstwa gazowniczego, a także energetycznego. Rozbiórkę ręczną rozpoczyna się od demontażu białej armatury. Następnie usuwa się elementy instalacji, które wycina się palnikiem acetylenowym, gdyż tylko taka forma odzyskiwania materiałów budowlanych jest opłacalna.

W przypadku budynków wielkopłytowych konieczne jest zastosowanie dźwigów, a także żurawi wieżowych, które umożliwiają opuszczanie płyt na obszar rozbiórki. Do rozdzielenia połączeń płyt stosuje się palniki acetylenowe oraz plazmowe. Do wyburzania takich dużych budynków wykorzystuje się także liny mocowane do ściany. Przy nieruchomościach parterowych wystarczy zastosować spycharkę, czy chociażby łyżkę koparki. Podczas burzenia należy zadbać o to, by ściany przewracały się do środka, a nie na zewnętrzną stronę.

Przy rozbiórce ścian murowanych należy postarać się o to, by odzyskany materiał spuszczać stopniowo na jej teren specjalnymi rynnami. Dużo problemów jest przy demontażu ścian nośnych. Podczas wyburzania ich należy dodatkowo wzmocnić otwór podciągiem. Stanowi go belka, która składa się z wielu przęseł i oparta jest na słupach, filarach, czy też ścianach. Ścianę działową możemy rozpoznać po grubości – jest ona zdecydowanie cieńsza niż ściana nośna. Przy takich, które mają grubość około 25 cm trzeba wziąć pod uwagę fakt, że może to być ściana nośna. Jeśli nieruchomość, którą rozbieramy ma stropy krzyżowo zbrojone to trzeba mieć na uwadze to, że wszystkie jej wewnętrzne ściany mogą być ścianami nośnymi. Ściany rozbiera się ściągając elementy, z których są wykonane, począwszy od góry aż do poziomu podłogi.

Przy demontażu schodów trzeba początkowo ściągnąć biegi, potem spoczniki. Wycięte elementy należy spuścić na dół za pomocą bloczka.

Stropy rozbiera się począwszy od skucia tynku ze spodu stropu. Dopiero po podstemplowaniu go można przystąpić do rozbierania podłogi. Należy zacząć od zdjęcia podłogi i wypełnienia między belkami, a następnie belek konstrukcyjnych. Przy stropach gęstożebrowych trzeba użyć narzędzi pneumatycznych. Wszelkie otwory w stropach muszą być szczelnie zakryte w trakcie rozbiórki deskami. Na jego elementach nośnych należy ułożyć pomosty robocze, z których usuwa się wypełnienie między belkami.

Demontaż stolarki okiennej trzeba rozpocząć od zdjęcia skrzydeł i ościeżnic. Należy je zabezpieczyć przed uszkodzeniem i tak oznaczyć, by w nowym miejscu można je było łatwo skompletować i ponownie wykorzystać.

Jak rozebrać dach? Najpierw trzeba zdemontować rury spustowe oraz rynny. Ściąga się z początku wszelkie murki, wywiewki kanalizacyjne, oraz kominy. Z dachu możemy odzyskać wiele materiału budowlanego w momencie kiedy jest on pokryty np. dachówką. Odrywa się ją pojedynczo oraz transportuje na dół w pojemnikach.

Przed zdjęciem drewnianej konstrukcji zadaszenia należy oderwać deskowanie lub łacenie. Odzyskane drewno naturalne jest najczęściej mielone i wykorzystywane jako materiał opałowy. Można z niego uzyskać także trociny, które znajdują zastosowanie przy produkcji ceramiki ściennej. Wpływają one na poprawę izolacyjności cieplnej wznoszonych z nich ścian, a także obniżają ciężar właściwy cegieł. Jeśli dach jest pokryty blachą tnie się go specjalnymi nożycami i w postaci arkuszy zsuwa na ziemię.

Jakie materiały zostają po wyburzeniu budynków? Są to zarówno gruz jak i ziemia bez śmieci. Tworzą je również zmieszane materiały pobudowlane oraz odpady zielone. Jedną z form wykorzystania materiału budowlanego jest powtórne użycie gruzu. Dlatego dużą popularnością cieszą się firmy zajmujące się rozbiórkami i wyburzeniami za pomocą ciężkiego sprzętu. Beton i żelbeton jest kruszony specjalistycznym sprzętem tj. koparkami wyposażonymi w nożyce kruszące. Gruzu nie wolno gromadzić na balkonach oraz na schodach, czy też stropach. Zarówno rozdrabnianie, jak i rozdzielanie oraz kruszenie całego materiału jest pierwszym krokiem służącym do uzyskania „nowego surowca”. Utrzymuje się w ten sposób kruszywa betonowe, które są następnie wykorzystywane do wzmacniania gruntu oraz do budowy obiektów sportowych. Oczyszczony z zanieczyszczeń gruz może być także wykorzystany - zamiast tłucznia – do budowy dróg nie utwardzonych oraz na podsypkę w robotach brukarskich. Jest znakomitym elementem składowym także do budowy betonu, gdzie świetnie zastępuje kruszywa naturalne, oczywiście pod warunkiem, że jest stosownie posegregowany i przygotowany. Gruz używany do tego celu winien być wcześniej znacznie nawilżony, tak by dobrze wchłaniał znaczne ilości wody zarobowej. Otrzymamy w ten sposób beton gorszej jakości (tzw. chudy beton), ale pozwoli on na znaczne obniżenie kosztów inwestycji. Ponadto przy każdej budowie są takie miejsca, w których można spokojnie zastosować taki gorszej jakości materiał, bez żadnego większego uszczerbku dla inwestycji. Muszą to być przede wszystkim te miejsca w budynku, które nie są narażone na działanie czynników atmosferycznych.

Gruz stanowi również świetny dodatek do zapraw oraz cegieł. Znajduje on też zastosowanie jako materiał, który służy do budowy warstw drenujących na wysypiskach śmieci. Gruz można także wykorzystać do zasypania niechcianych rozlewisk wodnych w otoczeniu domostwa.

Ziemię spod rozebranego budynku warto wykorzystać do budowy wałów przeciwpowodziowych. Jeśli rozburzony budynek znajduje się na terenie nowej budowy dobrze zbudować z niej wał chroniący przed hałasem – może on zastąpić ekrany akustyczne. W ten sposób obniża się znacznie koszty transportu. Trzeba tylko zadbać, by ziemia ta nie była zbytnio zanieczyszczona.

Co jeszcze można wykorzystać z rozbiórki domu? Jeśli natrafimy na dom, w którym zamieszkiwał miłośnik prasy, czy książek, które nadają się jedynie na makulaturę mamy odzyskany następny surowiec. Celuloza znajduje zastosowanie jako materiał, który służy do izolacji cieplnej. Jest ona mieszana ze związkami bromu, które występują w roli konserwantów.

Z powodzeniem można wykorzystać również odpady styropianu, które też służą do produkcji ceramiki budowlanej. Jeśli podczas rozbiórki domu uzyskaliśmy stłuczkę szklaną warto ją zastosować przy produkcji płyt elewacyjnych. Często materiałem pochodzącym z rozbiórki domu są odpady gumowe. Znajdują one zastosowanie jako budulec posadzki w obiektach sportowych, który sprawia, że łagodniejsze są skutki upadków.

Najłatwiej można odzyskać materiały budowlane w momencie, kiedy mamy do czynienia z technologią nie wymagającą trwałych połączeń różnych materiałów. Ważne jest też, w jaki sposób są ułożone materiały wymagające częstej wymiany, np. instalacje.

Rozbiórka domu może dać początek nowym budowlom. Chodzi o to, by jak najlepiej wykorzystywać odzyskane materiały. W ten sposób chronimy środowisko i tworzymy zabudowania, których koszt można znacznie zmniejszyć, właśnie dzięki powtórnemu wykorzystaniu surowców. Na świecie powstają już domy z recyklingowanych desek, uszczelnianych makulaturą. Oszczędzają bogaci to i nam się opłaci…
autor: Małgorzata Żmudzka - Kosała

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Rozbiórka, Materiały budowlane
Podobne: Zaprawy odporne na mróz i wodę, Ochrona konstrukcji stalowych przed związkami szkodliwymi, Rodzaje i zastosowanie betonu, Silikaty, Wełna czy styropian
Słowa kluczowe: rozbiórki, rozbiórka domu, materiały z rozbiórki, odzysk materiałów budowlanych