×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Meble i światło w pokoju dziecka

Pokój dziecka to jego małe królestwo, w którym wszystko jest mu podporządkowane i oddane do wyłącznego władania. Temu musi sprostać nie tylko wystrój pomieszczenia, o którym można przeczytać w artykule zatytułowanym „Urządzamy pokój dziecka” ale też wszystkie sprzęty tworzące jego umeblowanie i oświetlenie, którego zadaniem jest nie tylko współtworzenie architektury wnętrza, ale przede wszystkim budowa klimatu sprzyjającego zabawie, nauce i wypoczynkowi.

Meble

Umeblowanie pokoju dziecka powinna cechować: naturalność i ekologia materiału (drewno pomalowane atestowanymi farbami wodnymi), prostota, funkcjonalność oraz ergonomia i elastyczność aranżacji umożliwiające łatwe przekształcanie mebli do bieżących potrzeb. Krótko mówiąc – dobre meble to takie, które są bezpieczne i rosną razem z dzieckiem; zawsze muszą być odpowiednio dobrane do wzrostu dziecka. W tej materii najlepiej sprawdzają się meble drewniane (uniwersalne i trwałe), modułowe i nieskomplikowane bryły geometryczne o minimalnych akcentach zdobniczych. Wybierając je należy pamiętać, że im mniej miejsca będą zajmowały w pokoju, tym lepiej, bo pozostanie go więcej do zabawy; dziecko lubi rozstawiać w pokoju namioty, domki, zamki tekturowe, które z racji małych wymiarów są jego wyłącznym azylem.

W pokoju bobaska obowiązkowo musi znaleźć się kołyska i łóżeczko (najlepiej dwa w jednym – łóżeczko ze zdejmowanymi biegunami oraz z szufladą na poście) z tiulowym baldachimem nad nim, duża komoda z wieloma szufladami i zamontowanym przewijakiem, kojec oraz wygodny fotel do karmienia. Z czasem umeblowanie powinno wzbogacić się o bujak, huśtawkę, stolik z krzesełkiem, szafki z plastikowymi szufladami, składane kosze i pudełka na kółkach dla zabawek, a także pufy, które układają się same pod wpływem ciała oraz miękkie poduchy.

W pokoju ucznia musi się znaleźć miejsce na: biurko (najlepiej z regulowanym blatem w matowym kolorze), z dużymi i lekko się wysuwającymi szufladami oraz miejscem na komputer), które powinno być tak ustawione aby dziecko widziało cały pokój, a przynajmniej drzwi wejściowe, krzesło obrotowe (z możliwością regulacji wysokości i wysunięcia siedziska), korkowa tablica, półki lub jeszcze lepiej regał na książki, pojemna szafa i komoda na ubrania, skrzynia na zabawki, która może być równocześnie dodatkowym siedziskiem, kosz oraz łóżko (często piętrowe; pod nim można zlokalizować biurko, zakątek do zabawy lub schowek na zabawki) z szufladą na pościel.

Oświetlenie

Światło naturalne to podstawa, ale każde wnętrze trzeba jeszcze doświetlić światłem sztucznym o różnym natężeniu. W pokoju dziecka powinno mieć ono trzy źródła – górne, boczne i przy łóżku, a później i na biurku. Interesującym ich uzupełnieniem rozjaśniającym mrok są diody LED, mieniące się kontakty, świecące klamki, naklejki fluorescencyjne oraz kolorowe węże świetlne (trwałe, elastyczne i energooszczędne), które maluchowi dają poczucie bezpieczeństwa, a większemu dziecku pozwalają stworzyć oryginalny klimat. W pokoju dziecka warto też zamontować wyłącznik z regulatorem natężenia oświetlenia na wysokości przyjaznej maluchowi, tj. 110-130 cm.

Biurko (a nie twarz) ucznia powinno być oświetlone lampką na giętkim i elastycznym wysięgniku umożliwiającym łatwą jej regulację; źródło światła (naturalnego lub sztucznego) powinno zawsze znajdować się po przeciwnej stronie do sprawniejszej ręki.

Bezpieczeństwo

Dziecko jest ciekawe świata, ale nie zdaje sobie sprawy, że czasami jego poznawanie jest bardzo niebezpieczne. Rodzice muszą więc zadbać o to, aby nauka była przyjemna i bezbolesna. W tym celu należy mieć na uwadze:

  • stabilność mebli (niektóre trzeba przymocować do ściany);
  • wyposażenie szuflad w blokady zapobiegające ich wypadaniu, a szafek w zamki uniemożliwiające samoistne otwieranie;
  • zabezpieczenie wszelkich kantów specjalnymi osłonkam silikonowymi, gumowymi lub metalowymi lub kupno mebli o zaokrąglonych krawędziach i starannie wyszlifowanych rogach;
  • zabezpieczenie narożników ścian np. gumową taśmą;
  • usunięcie wszelkich kluczy, gałek i uchwytów mebli;
  • ukrycie wszystkich kabli, zainstalowanie gniazd elektrycznych z przesłonami torów prądowych lub zasłonięcie kontaktów specjalnymi zatyczkami;
  • ustawienie poza zasięgiem rąk dziecka wszelkiego rodzaju rzeczy, których stłuczenie grozi skaleczeniem, w tym i doniczek z kwiatami, które dodatkowo mogą nieść niebezpieczeństwo zatrucia;
  • zasłonięcie kaloryferów;
  • zapewnienie dostępności wszystkich przedmiotów w pokoju, z których dziecko korzysta w sposób nie wymuszający wspinania się po nie; a’propos wspinania - przy ustawianiu mebli należy zwrócić uwagę aby nie ułatwiały dziecku wspinaczki na parapet; pod oknem nie należy stawiać krzeseł, foteli, skrzyń itp. wyposażenia;
  • czystość pokoju dziecka, w tym i zabawek, które - w zależności od materiału z jakiego są wykonane - należy regularnie myć w wodzie z mydłem, prać (pluszaki) lub ewentualnie przecierać wilgotną szmatką zmoczoną wodą z płynem do prania ręcznego lub płatkami mydlanymi.

 

Przedstawione powyżej uwagi, to tylko część spraw związanych z organizowaniem otoczenia małego członka rodziny. Dziecko to skarb i pociecha rodziców. Wymaga więc troski i szczególnego traktowania. Bazą jest miłość i dobra opieka rodzicielska, z którą nic nie morze się równać. Reszta to tylko nadbudowa, której częścią jest dobrze urządzony pokój dziecka.
autor: Elżbieta Teleśnicka

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Projektowanie wnętrz / Dekoratorstwo
Podobne: Dom w stylu retro, Lustro w łazience, Wnętrza według Feng Shui, Biuro w domu, Wygodny salon
Słowa kluczowe: aranżacje wnętrz, projektowanie wnętrz, wystrój wnętrz, wnętrza,