×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Meble kolonialne

Styl kolonialny to styl, którego powstanie określa się na przełom XVIII i XIX wieku. Można uznać, że pojawił się on dość przypadkowo i niezamierzenie. Wspomniane lata to czas, kiedy Brytyjczycy, Hiszpanie, Francuzi, Portugalczycy rozszerzali granice swoich państw o coraz nowsze i dalsze kolonie. Czarny ląd, czy orientalna Azja to kontynenty, w których zadomowili się na dłużej. Niestety warunki tam panujące daleko odbiegały od tych, do których oprawcy byli przyzwyczajeni. Z tego powodu początkowo przywozili oni ze sobą meble i różnego rodzaju inne dobra luksusowe, bez których nie mogli się obejść. Na szczęście - dla stylu kolonialnego, akcesoria przywożone z Europy zupełnie nie sprawdzały się w nowych miejscach.

Tropikalny klimat, upały, wilgoć, szkodniki i wiele innych przeszkód sprawiało, że meble niszczały w zastraszającym tempie. Lekarstwem na to miały stać się elementy wyposażenia wnętrz ręcznie robione na miejscu, przez egzotycznych mieszkańców ziem podbitych. Meble miały być wykonane według mody panującej w Europie, z tą różnicą, że drewno, którego używano pochodziło z drzew rosnących tuż obok. Akacja azjatycka, mahoń, teak, palisander, czy mango zastąpiły europejskie orzechy i dęby.

Styl wiktoriański przypłynął wraz z kolonizatorami w najodleglejsze miejsca na świecie. Miejscowi rzemieślnicy nie tylko kopiowali europejski styl, ale uzupełniali jego braki, tak aby meble nadawały się do użytku w nowym klimacie. Dzięki zastosowaniu ażurowych szaf można było bezpiecznie przechowywać ubrania, zapewniając im odpowiednią cyrkulację powietrza. Nocną ochronę przed insektami miały stworzyć moskitiery mocowane w łóżkach. Zapewnienie odpowiedniego komfortu było podstawą w projektowaniu i wykonywaniu ówczesnych mebli. Orient zmieszał się z brytyjskim designem i dzięki tej wybuchowej mieszance powstał eklektyczny styl kolonialny, który swoich zwolenników, ma aż do dzisiaj.

Meble w stylu kolonialnym to przede wszystkim ciemne i egzotyczne gatunki drewna. Przede wszystkim, ale nie tylko! Dodatki wykonywane z wikliny, rattanu, czy drzewa bambusowego to kolejne wskazówki, którymi powinniśmy się kierować przy wyborze mebla jak i próbie urządzenia wnętrza w stylu kolonialnym. Większość z elementów jest masywna, ciężka, dlatego meble takie wyglądają o wiele lepiej w przestronnych pomieszczeniach. Mogą stać się pięknym akcentem dekoracyjnym. Ich niezwykłe kształty, czy zdobienia pozwolą na uzyskanie naprawdę ciekawych wnętrz.

Warto zwrócić uwagę, czy mebel którym jesteśmy zainteresowani jest tak stary na ile został określony przez samego sprzedawcę. Stosuje się bowiem wiele technik, które postarzają mebel, tak aby wyglądał na oryginał. Nie jest to nic złego w przypadku, gdy chcielibyśmy tchnąć nieco orientu we własny dom i nie tracić przy tym przy tym fortuny.

Łączenie mebli kolonialnych z prostymi elementami wnętrz nowoczesnych jest ciekawym i efektownym pomysłem. Niezależnie jaki styl wybierzemy na dominujący i czy będziemy bawić się w mieszanie stylów warto uważniej przyjrzeć się kolorom ścian, które będą otaczać na przykład palisandrową komodę. W takich wnętrzach, gdzie dominuje ciemny kolor mebla dobrze prezentują się nie tylko jasne i ciepłe kolory. Decyzja jaką podejmiemy powinna być uzależniona również od koloru podłogi jaka jest w danym pomieszczeniu. Najkorzystniej będzie jest ona w barwach palisandru. Wtedy kolor purpury, zieleni, pomarańczy, czerwieni, piasku, ziemi, żółci, granatu podkreśli urok niezwykłych mebli. Wszystko zależeć powinno od tego, które barwy są nam bliższe i jaki efekt chcielibyśmy osiągnąć. Widoczne purpury, róże, butelkowa zieleń, czy szafiry będą bliskie dla mebli indyjskich. Feeria barw, kolorowe dywany, wielobarwne zasłony, obicia mebli, poduchy to pozwoli przybliżyć nam dalekie Indie. Dla osób wolących stonowane kolory i mniej dynamiczne wnętrza poleca się kolory ziemi, wanilii, piasku. Do tego dodatki z rattanu, plecione sznurkowe dywany, papirus…wszystko co kojarzy się z Czarnym Lądem.

Oprócz samych mebli powinniśmy uwzględnić również przydatne na owe czasy akcesoria. Dziś spełniające jedynie funkcje dekoracyjną, ale w tamtym okresie przede wszystkich cechujące się praktycznością. Skórzane skrzynie podróżne, świeczniki, zastawa stołowa, lornety i wiele innych cennych drobiazgów, które wprowadzić mogą odpowiedni klimat w naszym domu. Warto jednak uważać, aby nie „przedobrzyć”. Nieumiejętne przeniesienie stylu kolonialnego do naszych zimnych, europejskich warunków spowoduje, że będzie on wyglądać nienaturalnie i sztucznie. Nie wystarczy bowiem umieścić kilku figurek i obrazków z supermarketu, aby salon zamienił się w pamiątkę z prawdziwe afrykańskiego safari.
autor: Dorota Polak

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Meble: montaż / na zamówienie
Podobne: Miejsce do nauki w pokoju dziecięcym, Garderoba - zbytek czy luksus?, Stoły do jadalni, Ergonomia w kuchni - kształt zabudowy kuchennej, Ergonomiczne meble w pokoju dziecięcym
Słowa kluczowe: stolarz, meble, meble kuchenne, kuchnie, drewno egzotyczne, palisander, styl wiktoriański, styl eklektyczny, styl kolonialny