×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Mech na dachu

Mech jest jedną z tych roślin, które mogą rosnąć niemal na każdym podłożu. Mogą pojawić się nawet na szkle, a wszystko zależy od ilości zarodników w okolicy. Porastają zarówno dachy nowe, jak i te bardziej wiekowe. Dla jednych są ozdobą, a dla innych ogromnym problemem, z którym trudno sobie poradzić.

Na pojawienie się tego rodzaju porostów najbardziej narażone są powierzchnie zacienione i te, które znajdują się pod drzewami, a także w niedużej odległości od lasu. W takich przypadkach znajdują one na powierzchni odpowiednią ilość wody, która jest im niezbędna do przetrwania. Niemal pewne jest pojawienie się zielonego nalotu na dachach wykonanych w układzie północ-południe, które od północnej strony dodatkowo osłonięte są drzewami. Spowodowane jest to brakiem nasłonecznienia i wystarczającego osuszania powierzchni pokrycia. W takich warunkach biologiczne naloty pojawią się nie tylko na powierzchni dachu, ale także na elewacji, a nawet na oknach. Ich rozwojowi sprzyja także wilgotny klimat z częstymi opadami.

Flora szybciej rozwija się na dachach wykonanych z materiałów porowatych, takich jak zwykłe dachówki ceramiczne, cementowe i bitumiczne, pokrycia blaszane z posypką. Tego rodzaju naloty są wskaźnikami zawilgocenia powierzchni, dlatego też szybkie zazielenienie pokrycia dachowego bardzo często jest także oznaką źle wykonanej wentylacji dachu. By zapobiec występowaniu tego rodzaju zjawiska, najlepiej jest dbać o pokrycie dachowe już od nowości.

By przeciwdziałać porastaniu dachu mchem, już na nowej powierzchni można stosować pewne zabiegi. Na nowe dachy używa się specjalnych środków chemicznych, którymi pokrywa się powierzchnię. Taki zabieg jest niezbędny zwłaszcza przy dachówkach niemalowanych i glazurowanych, gdyż to właśnie na nich pojawia się najszybciej. W przypadku dachów malowanych nie ma gwarancji, że mech się nie pojawi. Tego rodzaju pokrycia dachowe porastają w sytuacjach, gdy dach jest zacieniony lub znajduje się blisko lasu.

Przed położeniem tego środka, powierzchnię dachu należy umyć. Dopiero wtedy nanosi się impregnat silikonowy, który chroni przed wilgocią, warunkami atmosferycznymi, promieniowaniem UV, a także osłania kolorową dachówkę przed wyblaknięciem.

Innym sposobem na zapobiegnięcie pojawiania się zielonego nalotu, jest montowanie na dachu miedzianych kształtek. Dzięki wejściu w reakcję z wilgocią hamują one rozwój mchów, porostów oraz traw, usuwają także zanieczyszczenia z powierzchni dachowej oraz chronią przed ponownym zabrudzeniem. Kształtki posiadają specjalnie uformowane otwory, które zwiększają powierzchnię reakcji miedzi z wilgocią i jednocześnie równomiernie rozprowadzają ją na dachu. Pod wpływem wilgoci z miedzianych kształtek wytrącają się rozpuszczalne w wodzie jony miedzi, które spływają po dachu razem z wodą i rozpoczynają trwały proces jego oczyszczania. Montaż takiego systemu zapobiegającego występowaniu mchu, można przeprowadzić zarówno przy renowacji, jak i przy układaniu nowego dachu. Sam proces instalowania jest bardzo prosty i nie wymaga wcześniejszego czyszczenia powierzchni dachu, co redukuje koszty związane z pracami prowadzonymi na dachu.

Innym sposobem na pojawianie się mchu na dachu, jest montowanie taśm miedzianych. Taka taśma składa się z wielowarstwowej tkaniny miedzianej, która wyplata się z drutów o grubości 0,1 mm. Posiada ona także warstwę wodochłonną, która zwielokrotnia efektywność korozji, która zachodzi nie tylko w momencie opadu deszczu lecz także po nim i przy np. porannej mgle. Gwarantuje to dużą koncentrację oddziaływujących jonów, które zostaną zgromadzone w warstwie wodochłonnej i wypłukane przy następnym opadzie. W zależności od wielkości połaci dachowej, stosuje się taśmy o proporcjonalnie większej liczbie warstw tkaniny miedziowej, natomiast szerokość taśmy pozostaje niezmienna. Tego rodzaju rozwiązania zabezpieczają nowe dachy, ale także usuwają już istniejące zanieczyszczania organiczne. Taśma, dzięki zintegrowanej warstwie klejącej, jest niezwykle prosta w montażu. Dzięki dużej elastyczności można ją stosować niezależnie od kształtu dachówek lub innych elementów pokrywających dach.

Kolejnym rodzajem zabezpieczenia dachu przed pojawieniem się mchu jest impregnacja. Zanim jednak przystąpimy do nakładania odpowiedniego preparatu, należy go dokładnie oczyścić. Powierzchnię, która pokryta jest mchem w niewielkim stopniu, wystarczy tylko zmyć kilkukrotnie wodą z dodatkiem detergentu, którym może być nawet zwykły płyn do mycia naczyń. Następnie pokrywa się dach preparatem biobójczym, którego zadaniem jest zniszczenie resztek zazielenienia i zaimpregnowanie pokrycia. Wybór wśród preparatów jest duży, a różnią się one intensywnością działania i rodzajem pokryć dachowych, na jaki mogą być nanoszone. Niektóre z nich mogą być także stosowane na inne powierzchnie narażone na działanie mchów, takie jak cegły, chodniki, ściany, tarasy czy balkony. Preparaty te najczęściej nanosi się na dach za pomocą pistoletu lub szczotki. Przed rozpoczęciem prac konserwatorskich należy także zapoznać się z wymogami dotyczącymi warunków atmosferycznych, w jakich można nakładać preparat na dach. Mogą one dotyczyć temperatury powietrza i opadów.

Jeśli jednak już na dachu pojawił się zielony nalot, można go także usunąć. Zabieg taki wymagany jest także przed nałożeniem impregnatu. Najlepszym i najprostszym rozwiązaniem jest zlecenia oczyszczenia dachu z mchu specjalistycznej ekipie, która, używając profesjonalnego sprzętu myjącego, usunie niechcianą patynę. Woda z dodatkiem detergentu, dozowana pod wysokim ciśnieniem, usuwa nalot, a także zabrudzenia innego rodzaju. Jeśli jednak na dachu zalega gruba warstwa mchu, konieczne może okazać się mechaniczne jej usunięcie. Podczas skrobania należy zachować szczególną ostrożność, by nie tylko nie uszkodzić poszycia dachowego, ale także nie spaść z dachu, gdyż, pokryty mchem czy glonami, jest bardzo śliski.

W przypadku dachu pokrytego niemalowanymi dachówkami cementowymi, powierzchnię czyści się wodą z detergentem, szorując je drucianą szczotką. W taki sposób nie można czyścić dachówek malowanych, angobowanych i glazurowanych, gdyż ich powłoka mogłaby ulec zarysowaniu.

Jednak samo mycie dachu nie wystarcza, a raz usunięta narośl powraca. W niemalowane dachówki grzyby, glony i mchy wrastają bowiem bardzo głęboko. Mycie usuwa tylko ich zewnętrzną warstwę, na dachu natomiast pozostanie grzybnia lub korzenie, które wcześniej czy później dadzą o sobie znać i problem powróci. By zapobiegać nawrotom, należy dach pomalować preparatem biobójczym, używając do tego pędzla wałka lub tamponu. Taki środek zniszczy resztki organizmów, które porastają dach, a dodatkowo zaimpregnuje powierzchnię.

Zaleca się, by glony, mchy i pleśnie z dachówek ceramicznych naturalnych usuwać po około 7 latach, z ceramicznych angobowanych po około 10 latach, z ceramicznych glazurowanych po około 15 latach, cementowych malowanych po upływie około 10 lat, natomiast z dachówek cementowych malowanych i lakierowanych zabieg taki należy wykonać po upływie około 15 lat od momentu pokrycia dachu.

Podczas samodzielnego usuwania mchu z dachu, należy pamiętać, że substancje do tego używane, czyli różnego rodzaju środki grzybo- i glonobójcze są silnymi chemikaliami. Dlatego też podczas ich nakładania należy zachować szczególną ostrożność. Konieczne są okulary ochronne i gumowe rękawice. Przed przystąpieniem do czyszczenia, należy także zabezpieczyć wyloty rur spustowych, by woda z chemikaliami nie spływała prosto do gleby lub na kwiaty w ogrodzie. Pod rury można postawić plastikowe beczki, w których będzie gromadzić się skażona woda spływająca z dachu.
autor: Joanna Zając

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Prace porządkowe, Inne pokrycia dachowe
Podobne: Obróbka komina, Remontujesz? Zrób przy okazji gruntowne porządki!, Przygotowanie domku letniskowego do zimy cz. I, Trudne zanieczyszczenia – jak sobie z nimi radzić?, Sprzątanie po remoncie
Słowa kluczowe: sprzątanie, gont, papy, budowlane, mech, wilgoć, taśma miedziana, kształtki miedziane, detergent, usuwwanie mchu, porośnięty dach, nalot