×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Miejsce do nauki w pokoju dziecięcym

Najczęściej miejsce do nauki dla dziecka organizujemy w jego własnym pokoju. W miarę upływu lat i przybywaniu szkolnych obowiązków kącik do nauki staje się najważniejszą częścią całego wnętrza. Im mniej elementów, które mogą rozpraszać nasze dziecko, tym lepsza koncentracja na szkolnych zadaniach. Zdarza się również, że kącik do nauki musi zostać zorganizowany w jakimś ogólnoużytkowym pokoju. Jest ku temu wiele powodów, z jednej strony brak wolnego miejsca i mała przestrzeń całego mieszkania, a z drugiej sytuacja kiedy chcemy nadzorować naukę młodego ucznia, a nie mamy czasu na kilkugodzinne siedzenie z nim w jego pokoju. Bez względu na to gdzie umieścimy osobne miejsce do nauki musimy pamiętać o jego najważniejszych częściach składowych. Podstawowe wyposażenie tej sfery to odpowiednie biurko, krzesło, mebel na przechowywanie książek oraz przede wszystkim dobre oświetlenie. Bez tego nici z porządnie odrobionych lekcji.

Biurko oraz krzesło

Biurko i krzesło idą razem w parze i powinny zostać odpowiednio do siebie dopasowane. Nie liczą się tutaj jedynie względy kolorystyczne i estetycznie skomponowane, ale przede wszystkim funkcjonalność obu mebli. Niewygodne krzesło jak i źle dobrane biurko mogą stać się przyczyną poważnych wad postawy naszego dziecka. Wysokość krzesła oraz blatu biurka powinny być regulowane. Pamiętajmy, że młody uczeń będzie ciągle rosnąć, więc tylko w taki sposób zapewnimy mu odpowiedni komfort przez cały okres nauki w szkole. Krzesło znajdujące się przy biurku powinno mieć podłokietniki, możliwość regulacji oparcia oraz wysokości siedziska. Dla odciążenia kręgosłupa można zakupić podnóżek, który pozwoli na oparcie całych stóp. Biurko natomiast oprócz odpowiedniej regulacji dobrze jest jeśli ma kilka szuflad. To pozwoli na utrzymanie porządku w strefie pokoju, która jest przeznaczona do nauki. Jeśli wybieramy stół zamiast tradycyjnego biurka warto zakupić do niego kilka szafek, które będzie można pod nim umieścić. Tym sposobem wszystkie niezbędne przybory szkolne jak i książki wraz z zeszytami zawsze będą pod ręką.

Jeżeli dwoje lub kilka dzieci dzieli ze sobą pokój warto zastanowić się nad ograniczeniem ilości biurek na rzecz jednego stołu z długim blatem. Pozwoli to zaoszczędzić trochę miejsca i wydzielić strefę do nauki tylko w jednej części pomieszczenia.

Przechowywanie rzeczy

Szafki, regały na książki, małe komody na kółkach itd. Taki typ mebli, które używamy do przechowywania rzeczy okaże się niezbędny w urządzaniu praktycznego kącika do nauki. Wygodne, duże szuflady będą bardziej funkcjonalne niż głębokie szafki. Im więcej mebli zorganizowanych zostanie na kółkach tym łatwiej będzie nam przemeblowywać pokój w czasie późniejszym. Jak wiadomo niektóre meble będą rosły razem z naszym dzieckiem, ale niektóre będą musiały zostać wymienione na większe. Im więcej szafek, półek i schowków tym mniej rzeczy będzie zalegać na domowym biurku. A odpowiednia ilość przestrzeni jest niezbędna do prawidłowego rozwoju dziecka. Pamiętajmy, że nie każdy maluch jest pedantem tak więc bałagan na blacie może być nieunikniony. Jeśli blat jest odpowiednio duży pomieści on zarówno bałagan, jak i miejsce do pracy. Jeśli miejsce w pokoju jest ograniczone, zastanówmy się czy nie warto byłoby wykorzystać istniejących już elementów wnętrza. Czasami wystarczy naprawdę niewiele – na przykład powiększenie parapetu okiennego, na którym już można postawić kilka rzeczy.

Światło dzienne

Praworęczne dzieci powinny mieć zapewnione światło z lewej strony. Natomiast jeśli nasza pociecha jest leworęczna powinniśmy zapewnić jej odpowiednią ilość światła ze strony prawej. Wszystko po to, aby ręka pisząca nie zasłaniała tekstu. Pamiętajmy, że nadmiar światła i promieni słonecznych nie jest wskazany. Dziecko nie będzie mogło się skupić, a kartki w zeszycie będą je najzwyczajniej w świecie razić w oczy. Warto zastanowić się nad odpowiednimi roletami, albo żaluzjami przyciemniającymi okna. Dodatkowo zasłona, czy firana może stać się ciekawą dekoracją całego wnętrza.

Oświetlenie sztuczne

Tak jak w przypadku oświetlenia naturalnego tak i w tym należy dobrze rozplanować oświetlenie w całym pokoju. Niestety jedna lampka na biurku nie załatwi całej sprawy. Niewielki oświetlony fragment blatu będzie razić w oczy, a reszta pokoju pozostanie w mroku. Warto zatem w takim przypadku umieścić kolejne źródło światła, które będzie rozproszone na drugą część pokoju.

Ładnie wyglądające meble w pokoju dziecinnym to nie wszystko. Pamiętajmy, że odpowiednie miejsce do nauki to nie tylko biurko pod komputer. Im bardziej zwrócimy uwagę na ergonomię urządzanego przez nas kącika do odrabiania zadań domowych tym mniej będzie kłopotów z wadą postawy, a nawet wzrokiem naszej dorastającej latorośli.
autor: Dorota Polak

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Projektowanie wnętrz / Dekoratorstwo, Meble: montaż / na zamówienie
Podobne: Aranżacja wnętrza ze słupami, Sztuka aranżacji małego mieszkania, Wygodny salon, Kamienne blaty kuchenne, Wyspa kuchenna
Słowa kluczowe: aranżacje wnętrz, projektowanie wnętrz, wystrój wnętrz, wnętrza, stolarz, meble, meble kuchenne, kuchnie, biurko dzięcięce, biurko dla dziecka, kąt do nauki, oświetlenie miejsca pracy