×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Mieszkamy z psem

Projektując lub modernizując nasze domostwa pragniemy sprawić, aby stały się piękne i wygodne dla całej naszej rodziny. Jeśli jej członkiem – jak często bywa - jest pies, warto przemyśleć i ukierunkować nasze działania tak, aby uwzględnić psie potrzeby, charakter i bezpieczeństwo oraz harmonię jego relacji z nami. Osiągnięcie udanego kompromisu między funkcjonalnością a estetyką urządzenia nie jest szczególnie trudne, a wykreowany w ten sposób, obejmujący wszystkich, komfort wspólnego mieszkania, będzie cieszyć i ułatwiać codzienność przez lata.

ŚCIANY

Chcemy, aby jak najdłużej były czyste i estetyczne a jednocześnie mierzymy się z pupilową śliną, pazurami, ze strząsanymi z sierści kroplami błota po deszczowym spacerze, czy szarawymi plamami powstającymi z czasem w miejscu ułożenia legowiska.

Najlepiej jest zapomnieć o tapetach i zwykłych emulsjach. Jeśli decydujemy się na ściany malowane, warto zwrócić uwagę na te do zadań specjalnych. Dobrze sprawdzą się produkty polecane do dziecięcych pokoi lub placówek dydaktyczno – wychowawczych. Rynkowa oferta produktów wodoodpornych i zmywalnych jest bardzo bogata. Przodują farby ceramiczne i lateksowe. Można zmywać je wodą, w niektórych przypadkach szorować nawet szczotką, bez ryzyka wytarcia czy utraty koloru. Ci, którzy mają złe skojarzenia z błyskiem archaicznych lamperii, mogą wybrać wersje matowe lub półmatowe.

Znaczenie ma również wybór barwy. Na ścianie jednolitej brud najbardziej eksponuje biel, za to dobrze sprawdzają się kolory typu cafe latte i pokrewne oraz ciemne. Właściwości maskujące mają kolorystyczne melanże osiągalne technikami gąbkowania czy przecierek. Dobry efekt osiągniemy tworząc proste wzory geometryczne (łatwo je wykonać techniką maskowania przy pomocy taśmy malarskiej). Ciemniejsze w strategicznych miejscach i naprzemienne z jaśniejszymi przykładowe pasy dobrze się sprawdzą.

Z dużą dozą nieufności podchodzimy zazwyczaj do pomysłu ściennych płytek ceramicznych. Mimo ich doskonałej funkcjonalności, zniechęcają nas niemiłe skojarzenia z masarnią czy szpitalem. Obecny wybór jest jednak tak duży, że z odrobiną inwencji można wykreować efekt naprawdę cieszący oko. Okładziny tego rodzaju doskonale imitują drewno, marmur i inne ciekawe materiały. Można ułożyć je wybiórczo na jednej lub tylko kilku ścianach, lub fragmentarycznie – w najbardziej narażonych na zabrudzenia, miejscach.

Materiałem, który bardzo łatwo utrzymać w czystości jest także tworzywo, dlatego ciekawym i sprawdzonym pomysłem jest ściana z płyty fornirowej lub meblowej. Dowolny wybór wybarwienia – od kolorów drewna po zupełnie gładkie - ułatwi aranżację. Jeśli zdecydujemy się wykonać taką ścianę z zachowaniem podziałów, uzyskamy dodatkowy, nietuzinkowy efekt dekoracyjny.

PODŁOGI

Przy psim członku rodziny nie sprawdzą się zimne, śliskie płytki, drogie parkiety drewniane czy zwykłe, nieodporne na wodę, panele. Nieporozumieniem będą również wykładziny tekstylne.

Gres czy terakota to często stosowane rozwiązanie. Podłoże takie jest odporne na wodę, brud i psie pomysły. Jeśli zatem marzymy o płytkach, wybierzmy wersje antypoślizgowe – dzięki temu poprawimy psu ( i nie tylko jemu) komfort przemieszczania się. Wyższa klasa ścieralności uchroni podłogę przed działaniem pazurów. Pamiętajmy też, że tego rodzaju okładziny są zimne. Latem zwierzęta lubią wypoczywać na nich dla ochłody. Gorzej zimą. Długotrwałe przebywanie na takim podłożu stanowi zagrożenie dla zdrowia, powoduje przeziębienia, choroby stawów i inne, jest nieprzyjemne. Dlatego, jeśli decydujemy się na płytki, warto przemyśleć instalację mat grzewczych.

Z punktu widzenia relacji z psem najlepiej sprawdzają się okładziny pvc. Są ciepłe, łatwe w czyszczeniu, odporne na działanie wody i innych substancji. Na takim podłożu pies nie ślizga się i przemieszcza wygodnie. Smutne skojarzenia z PRL - owskim linoleum dawno już odeszły do lamusa. Dzisiejsze wykładziny tego rodzaju oszałamiają bardzo dobrą jakością, różnorodnością wzorów i barw. Od imitacji drewna i kamiennych posadzek począwszy na najbardziej modernistycznych wzorach skończywszy. Metal, geometria, kwiecista łąka – mnogość aranżacji jest nieograniczona.

Jeśli marzymy o parkiecie lub panelach, doskonałym rozwiązaniem są panele pvc, składające się z modułów analogicznych do tradycyjnych. Doskonałe imitacje różnych gatunków drewna sprawiają, że wizualnie naprawdę ciężko odróżnić je od wersji z materiałów naturalnych. Świetnie łączą w sobie urok i piękno tradycji z nowoczesną funkcjonalnością.

Ciepłe i miękkie wykładziny tekstylne, czy dywany, są bardzo lubiane przez zwierzaki. Jednak utrzymanie czystości, higieny i trwałej estetyki takiego podłoża jest trudne a często wręcz niemożliwe. Dlatego dobrze zrezygnować z nich lub zastąpić niedużymi, nadającymi się do prania w pralce chodnikami. Doskonale sprawdzają się tu np. tkaniny typu „dry bed”. „Włochate” i miękkie jak dywany, w pewnym stopniu mogą je zastąpić. Świetnie izolują od podłoża, absorbują wilgoć z zewnątrz i zatrzymują w środku, można je prać zwykłymi metodami.

DRZWI

To jedno z miejsc najbardziej narażonych na psie pazury. Tak jak w przypadku podłóg i tutaj drewno nie jest najlepszym rozwiązaniem. Dużo lepiej sprawdza się aluminium, metal i pvc.

Biorąc pod uwagę charakter naszego pupila, warto przemyśleć zakup drzwi o podwyższonej odporności na włamanie lub stricte antywłamaniowych. Warto zwrócić uwagę na modele posiadające też specjalną zewnętrzną powłokę zabezpieczającą przed zarysowaniami.

Ciekawym rozwiązaniem mogącym częściowo lub całkowicie zniwelować problem psich „ataków” na drzwi a jednocześnie ułatwiającym nasze i zwierzaka funkcjonowanie w domostwie, jest instalacja specjalnych drzwiczek dla psa. Dzięki nim nasz pupil będzie mógł swobodnie wchodzić do domu i wychodzić na zewnątrz. Producenci drzwi często oferują przemyślane rozwiązania systemowe, dlatego dobór - tak pod względem funkcjonalnym jak i stylistycznym - nie musi musi być trudny. Tego rodzaju akcesoria powinny mieć zabezpieczenia antywłamaniowe, możliwość regulacji wejścia – w obie strony, tylko do wewnątrz, tylko na zewnątrz lub całkowitego zamknięcia – w zależności od sytuacji oraz naszych i pupila potrzeb. Jeśli zamek wyposażony jest w elektroniczny system automatycznie regulujący otwieranie i zamykanie, a nasz zwierzak ma, dopasowaną do niego, specjalną obrożę, zyskujemy pewność, że z drzwiczek nie skorzysta nikt inny.

DOBÓR MEBLI

Bardzo często psy wspólnie z nami korzystają z kanap, foteli i krzeseł. I choć trudno omówić im tej frajdy, ciężko czasem znieść brud, sierść i uszkodzenia w tych miejscach.

Wybrane przez nas powłoki obiciowe powinny być zatem solidne i odporne. Warto zainwestować np. w nowoczesne materiały pokrywane specjalnymi powłokami umożliwiającymi czyszczenie wodą. Opcje stanowią pokrowce zdejmowane, które łatwo wyprać i wymienić. Nie warto decydować się na meble skórzane – są bardzo podatne na zarysowania a wielu przypadkach na rozdarcia.

Istotny jest również oczywiście kolor. Tak jak w przypadku ścian i tutaj najlepiej zapomnieć o śnieżnej bieli. Ciemne kolory to dobre rozwiązanie, po warunkiem, ze nasz pupil nie ma jasnej sierści. Ślady psiej działalności dobrze zamaskują melanże i wzory.

Unikajmy mebli delikatnych, filigranowych, z bardzo miękkich gatunków drewna, takich jak olcha czy teak. Nawet przy najgrzeczniejszym psie tego rodzaju sprzęty łatwo się niszczą poprzez wgniecenia i zarysowania.

Sprzęty szklane, kruche i chybotliwe również nie są dobrym pomysłem ze względu na łatwość stłuczenia, osunięcia, czy przewrócenia.

Jeśli nasz podopieczny ma skłonności do niszczenia i gryzienia, inwestycja w trwałe meble nie pomoże. Lepiej zainwestować w czas i zajęcia dla psa, odpowiednie zabawki i poradę behawiorysty.

UWAGA! PAMIĘTAJMY O BEZPIECZEŃSTWIE

Przy urządzaniu domu, którego mieszkańcem ma być pies, trzeba przemyśleć wszystkie szczegóły i niuanse pod kątem bezpieczeństwa.

Stosowane przez nas materiały, szczególnie te narażone na realny kontakt z psimi zębami, muszą być bezpieczne i nietoksyczne. Odsłonięte instalacje i gniazdka, łatwo dostępne pojemniki z detergentami, doniczki z roślinami (często trującymi dla zwierzaka), kruche i ostre przedmioty – wszystko to stanowi potencjalne zagrożenie dla naszego pupila. Dlatego projektując lub remontując nasz dom warto zawczasu przemyśleć ich ułożenie i zabezpieczenie w taki sposób, aby nawet najbardziej pomysłowy pies nie miał do nich dostępu. Zasady urządzania wnętrza są tu analogiczne do tych, którymi kierujemy się dostosowując dom do obecności małego dziecka. Jeśli, z jakichś względów, nie jesteśmy w stanie wyeliminować wszystkich tego rodzaju stref niebezpiecznych, odizolujmy od nich psa.

Sprawdzoną metodę stanowi wykorzystanie bramek ochronnych. Dzięki nim możemy łatwo w razie potrzeby wydzielić dla pupila strefę bezpieczną, jednocześnie nie izolując go od życia domu. Bramki takie są łatwe w montażu, można je składać, łączyć moduły i regulować. Dostępne są też wersje do nietypowych przejść.
autor: Anna Simla

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Inne
Podobne: Wnętrza według Feng Shui, Garderoba, Sprzęt kuchenny, Wykładzina czy dywan, Jak wyposażyć ogród zimowy
Słowa kluczowe: pies w domu, zabezpieczenia, przystosowanie, pies