×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Mini ogród na balkonie

naszmajster.plCzy pomysł stworzenia osobistego ogrodu na balkonie w bloku to kiepski pomysł z góry spisany na stratę? Niekoniecznie. Należy jednak zaplanować to przedsięwzięcie należycie i szczegółowo, aby niewielką zwykle przestrzeń na balkonie wykorzystać optymalnie.

Ze względu na potrzeby wynikające z rynku konsumenckiego powstaje coraz więcej firm świadczących usługi w zakresie profesjonalnego projektowania zielonej przestrzeni. Jeśli jednak balkon nie jest tarasem czy patio, można zamiast wsparcia architektów zieleni posłużyć się kilkoma wskazówkami z Internetu lub podręcznika dla ogrodników. Powierzchnia, którą dysponujemy na balkonie niezależnie od wielkości powinna być zagospodarowana tak, aby współgrała z resztą mieszkania. Stanowiła całość. Oczywiście nie dosłownie. Nie powinno być na balkonie kolejnej sofy czy telewizora, a jedynie kwiaty, krzewy, elementy dekoracyjne czy ładny fotel pochodzący z rodzaju ogrodowych. Najważniejszy warunek jednak jest taki, że musi być czysty i uporządkowany.


Rzeczywistość w naszym kraju wygląda tak, że wielkość balkonu w większości bloków kończy się na kilku metrach kwadratowych. Niestety często ściśle do siebie przylegają, sprawiając wrażenie totalnego braku prywatności. Aby mieć komfort posiadania tej niewielkiej przestrzeni tylko dla siebie, bez konieczności oglądania kilkadziesiąt centymetrów dalej roznegliżowanego sąsiada łapiącego ostatnie promienie letniego słońca, należy zainwestować kilka złotych w zmodernizowanie balkonu.

Pomijając nowinki z oferty centrów budowlanych, które oferują każdego sezonu nowe, nowsze i najnowsze kolekcje mebli ogrodowych, parasoli przeciwsłonecznych, czy innych kosztownych rzeczy, na pewno uda się znaleźć sadzonki, ziemię, doniczki czy konewkę do podlewania roślin w przystępnych cenach z dużym wyborem. Określając podstawową kwestię nasłonecznienia naszego balkonu uda się zrobić listę kwiatów, które przyjmą się i będą pięknie kwitły wiosną i latem na naszym balkonie.
Do stworzenia większej prywatności, osłony od wiatru lub zbytniego nagrzania słońcem balkonu, pomoże płot lub panel kratkowy, po którym można posadzić pnącza. Rośliny te nie są bardzo wymagające, zajmują niewiele miejsca i dają masę zieleni. Do najbardziej popularnych należą: bluszcz pospolity czy powojnik kwiecisty. To od nas zależy jaką odmianę pnącej rośliny wybierzemy. Pewne jest, że w 100% spełni nasze oczekiwania tworząc początek pięknej, mimo że niewielkiej przestrzeni naszego osobistego mini ogrodu.

Piękne mini ogródki na naszych balkonach powinny być przemyślane pod kątem ilości słońca w tym miejscu. Jeśli nasz balkon jest mocno nasłoneczniony to jest to zwykle sytuacja komfortowa, bo większość kwiatów lubi słońce i przy odpowiednim ich podlewaniu i nawożeniu będą pięknie kwitły w czasie wiosny i lata na naszym balkonie. Najpopularniejszą odmianą kwiatów wybieranych w naszym kraju to pelargonie, petunie czy surfinie. Pod wpływem koloru, zapachu i piękna kwiatów nasze otoczenie na balkonie zmieni się nie do poznania. Tam, gdzie jest mniejsza ilość słońca, wybrać te kwiaty, które lepiej się rozwijają i kwitną w lekkim zacienieniu, bądź będąc w cieniu jedną część dnia. Na takie balkony można wybrać Begonie czy Fuksje. Dopełnieniem całości będą umiejętnie dobrane doniczki, ceramiczne lub plastikowe z szerokiej gamy dostępnych wzorów i kolorów.

Innym ciekawym rozwiązaniem na wystrój naszego mini ogrodu mogą być lecznicze zioła typu lawenda, lubczyk czy koper. Nie potrzeba na nie dużo miejsca, a tak jak kwiaty dodadzą naszej niewielkiej ogrodowej przestrzeni, wyrafinowania i kolorytu. Czystą przyjemnością jest możliwość skorzystania ze swojego mini ogrodu, chociażby robiąc obiad. Świeża bazylia, tymianek czy zwykły szczypiorek smakuje o niebo lepiej wyhodowane przez nas samych, niż te zakupione w supermarkecie w doniczce czy co bardziej popularne w suszone w torebce. Warto jednak pamiętać, że w ich rozwoju nie należy stosować żadnych sztucznych, chemicznych środków. Do zainicjowania ziołowego ogródka należy zakupić sadzonki – efekt szybszy, ale bardziej kosztowny lub zakupić nasiona do wysiewu roślin– opcja zdecydowanie bardziej czasochłonna i tańsza. To od nas zależy co wybierzemy i jak finalnie balkon pełniący rolę mini ogrodu, będzie wyglądał i pachniał.

Jesienią lub wczesną zimą mini ogród pozostanie zielony dzięki iglakom, które swój piękny zielony kolor utrzymują cały rok. Warto wybrać takie odmiany, które się zbytnio nie rozrastają. Ich wielkość i mnogość powinna być dopasowana do wielkości balkonu – przy dużym warto zainwestować w większe iglaki, tak aby zdobiły dużą powierzchnię, a przy mniejszym, aby go nie przytłaczały skupmy się na jednym, dwu.

Pamiętajmy, że nawet najmniejszy balkon może stać się mini ogrodem, oazą spokoju wśród piękna kwiatów, zapleczem dla kuchni i domowej apteczki w postaci świeżych i zdrowych ziół.


autor: Anna Wołoszyńska

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Ogród, Projektowanie wnętrz / Dekoratorstwo, Projektowanie ogrodów
Podobne: Niebanalna ściana, Jak urządzić salon, Zaproszenie na pokoje, Wnętrza w stylu francuskim, Więcej zieleni, więcej zdrowia
Słowa kluczowe: ogrody, ogród, ogrodnik, ogrodnicy, projekty ogrodów, ogrody przydomowe, aranżacje wnętrz, projektowanie wnętrz, wystrój wnętrz, wnętrza, ogrody, ogród, projektowanie ogrodów, skalniaki, aranżacje ogrodów,