×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Modernizacja centralnego ogrzewania

Gdy przeprowadziliśmy już ocieplanie naszego domu z zewnątrz, dokonaliśmy wymiany stolarki okiennej warto jest podążać dalej tą drogą by zmniejszyć nasze rachunki za ogrzewanie. Z tego też powodu kolejnym etapem poprawienia bilansu energetycznego naszego domu jest modernizacja przestarzałego, a czasami zużytego centralnego ogrzewania.

Na początek zastanówmy się jak działa instalacja centralnego ogrzewania w domu. Otóż jej zadaniem jest rozdzielenie gorącej wody do grzejników. Grzejniki z kolei mają za zadanie oddać ciepło do pomieszczeń, a schłodzona woda - powrócić do ponownego ogrzania. W przypadku, gdy przepływ wody z jakichś powodów zostanie zakłócony instalacja nie będzie poprawnie działać. Trzeba, więc zastanowić się jak przywrócić jej prawidłowe funkcjonowanie. Aby to zrobić należy określić przyczyny zakłóceń w pracy instalacji.

Bardzo ważne jest postawienie prawidłowej diagnozy. Ocenę stanu centralnego ogrzewania należy zacząć od tego, co można zobaczyć gołym okiem. Czy grzejniki, albo rury są skorodowane możemy stwierdzić w bardzo prosty sposób. Wystarczy tylko w miejscach krytycznych usunąć powłokę farby i już mamy faktyczny obraz naszych rur.

Po ocenie stanu zewnętrznego instalacji c. o. należy sprawdzić, co się dzieje wewnątrz rur. Jest to trochę trudniejsze niż ocena stanu rur na zewnątrz. Trzeba, bowiem sprawdzić czy rury mają zwężone przekroje i w jakim stopniu możliwe jest ich udrożnienie metodą chemiczną. W przypadku, gdy stwierdzimy, iż nasze stare rury nadają się tylko do wymiany zazwyczaj stajemy przed dylematem, z jakiego materiału wybrać te nowe.

Na rynku najpopularniejsze są rury miedziane i rury z tworzywa sztucznego. Wydawałoby się, że to tylko dwa rodzaje materiału, ale wybór nie jest łatwy. Dostępne są też rury stalowe, ale ten rodzaj materiału jest już coraz rzadziej wykorzystywany.

RURY Z TWORZYWA SZTUCZNEGO – mimo pozornej kruchości, przeznaczone do instalacji wodnych lub grzewczych wytrzymują ciśnienie przynajmniej 1 MPa (10 barów) a więc znacznie wyższa od panującego w domowych instalacjach (maksymalnie 0,6 MPa). Trwałość instalacji z tworzywa sztucznego szacuje się na około 50 lat.

RURY MIEDZIANE – są odporne na korozyjne działanie zimnej i ciepłej wody oraz nieutleniających kwasów. Dobrze znoszą zmiany temperatury a także promieniowanie UV. Kwaśna woda występująca na terenach górzystych może jednak powodować rozpuszczanie się jonów miedzi. W prawdzie nie ma to dużego wpływu na trwałość rur, ale w instalacjach wodociągowych jest szkodliwe ze względów higienicznych. Rury miedziane są najczęściej stosowane w instalacjach centralnego ogrzewania.

Dokonując wyboru rur powinniśmy się zastanowić nad pewnymi czynnikami, które mają potem dość znaczący wpływ na pracę centralnego ogrzewania.

Rodzaj instalacji, która ma być wykonana często sugeruje nam wybór materiału. Najważniejszym kryterium przy wyborze rodzaju rur jest maksymalna temperatura, jaką może osiągnąć płynąca nimi woda. Dlatego wszędzie tam gdzie występuje duże ryzyko przekroczenia temperatury 90°C nie powinno się stosować rur z tworzywa sztucznego. Dotyczy to przede wszystkim kotłowni z kotłami na paliwo stałe i instalacji zasilanej przez kominek z płaszczem wodnym, w których nie można wykluczyć okresowego przekroczenia dopuszczalnej temperatury. W przypadku, gdy projektant instalacji grzewczej przewidział, że temperatura wody na zasilaniu będzie wynosiła 90°C to w całej instalacji lepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie rur miedzianych. Gdy jednak zależy nam by instalacja z kotłem na paliwo stałe była z tworzywa powinniśmy wybrać rury wielowarstwowe.

Rury wielowarstwowe składają się zwykle z dwóch warstw PE-X przedzielonych warstwą aluminium (PE-X/AI/PE-X). Rury tego typu łączą w sobie cechy rur metalowych i rur z tworzywa sztucznego. Stosuje się je do instalacji zimnej i cieplej wody oraz centralnego ogrzewania. Przeznaczone są do pracy w temperaturze 95°C.

Czasami możemy ewentualnie zastosować rury z polibutylenu (PB). Rury tego typu są odporne na działanie wielu kwasów i zasad a nawet rozpuszczalników o słabym stężeniu. Wytrzymują temperaturę do 90°C, a krótkotrwale do 100°C. Charakteryzują się dużą elastycznością, dzięki czemu się je łatwo montuje. Warto jednak wtedy tuż za kotłem zastosować krótkie odcinki rur miedzianych lub stalowych.

Wybierając rury z tworzywa do instalacji typu zamkniętego należy zwrócić uwagę, aby miały one tak zwana barierę antydyfuzyjną, czyli warstwę zabezpieczającą przed przenikaniem tlenu do wnętrza instalacji.

W przypadku napraw starych instalacji z rur stalowych stosuję się zwykle rury miedziane. Dość łatwo nimi jest zastąpić piony oraz gałązki stalowe. Rury miedziane warto też wybrać, gdy chcemy by instalacja była estetyczna. Oczywiście wygląd nie jest ważny, gdy rury są prowadzone w wylewce lub pod tynkiem. Bardzo ważna zaletą rur miedzianych jest większa odporność na uszkodzenia mechaniczne.

Modernizując instalację centralnego ogrzewania możemy skorzystać z proponowanych na rynku gotowych rozwiązań w postaci systemów prowadzenia rurociągów. I tu pojawia się kolejne pytanie: czy wybrać system trójnikowy, rozdzielaczowy a może system jednorurowy.

Instalacja c. o. z rur miedzianych, jak i sztucznych może być wykonana zarówno w systemie trójnikowym lub rozdzielaczowym. System trójnikowy polega na wykonaniu połączenia grzejników najkrótszą drogą za pomocą połączeń nierozłącznych gdyż tylko takie mogą być potem zalane i ukryte w wylewce betonowej. Układ trójnikowy można nazwać tradycyjnym gdyż jeszcze do niedawna tylko w ten sposób rozprowadzano rury. W tym rozwiązaniu w instalacji znajduje się jeden lub kilka przewodów głównych, od których prowadzi się odgałęzienia do poszczególnych odbiorników. Układanie odbywa się zawsze wzdłuż ścian.

System rozdzielaczowy – to nowoczesne rozwiązanie, które stosowane jest podczas remontu domu. Głównym elementem tego układu jest rozdzielacz (rozdzielacze) umieszczony w miejscu mniej więcej równo odległym od zasilanych grzejników. Od rozdzielacza do każdego odbiornika z reguły najkrótszą drogą prowadzony jest osobny przewód wykonany z jednego odcinka rury. Wyeliminowane są kształtki, trójniki i połączenia w podłodze bądź w ścianie – wszystkie znajdują się w specjalnej wnęce z rozdzielaczem. Wybierając takie rozwiązanie eliminujemy ryzyko powstania nieszczelności na połączeniach ukrytych zwykle pod okładzinami. Zapewnia również stabilne ciśnienie w całej instalacji.

System jednorurowy - w tym systemie podłączamy kolejne grzejniki za pomocą pojedynczej rury. Należy mieć na uwadze, że rurociąg powrotny grzejnika poprzedzającego jest jednocześnie zasilaniem dla kolejnego grzejnika. Dzieje się tak, dlatego, że czynnik grzewczy doprowadzany do grzejnika przewodem zasilającym przepływa przez niego i jest dalej z niego odprowadzany odcinkiem rurociągu, który jest zasilaniem dla następnego z kolei grzejnika. Średnia temperatura grzejników, według której realizowany jest dobór grzejników do potrzeb ogrzewanych pomieszczeń spada wraz z oddalaniem się od punktu zasilania.

Wadą tego rozwiązania jest brak możliwości miejscowej regulacji wydajności poszczególnych grzejników. W większych domach można zastosować ten rodzaj ogrzewania, ale z kilkoma obwodami grzejnymi, gdzie każdy obwód – sterowany termostatem – zasila jedną część domu.

 

Należy również pamiętać o izolacji rur. Właściwa izolacja rur to ważny element modernizacji instalacji. Wydawać by się mogło, że nie ma sensu izolowania rur w pomieszczeniach ogrzewanych. Trzeba jednak zwrócić uwagę, że przepływ wody w rurach nie jest regulowany zaworami termostatycznymi zamontowanymi przy grzejnikach. Zatem jeśli w pomieszczeniu jest ciepło nie ma potrzeby ogrzewania zawór termostatyczny zamknie dopływ wody do grzejnika, ale i tak ciepło z instalacji będzie przenikać do pomieszczenia przez ścianki niezaizolowanych rur, a to oznacza straty energii. Należy pamiętać, aby zaizolować na całej długości rury z ciepła wodą użytkową, a rury centralnego ogrzewania przynajmniej w miejscu, w którym przechodzą przez nieogrzewane pomieszczenia.

Podczas modernizacji c. o. często oprócz rur musimy również wymienić grzejniki a także piec grzewczy. Gdy obliczymy straty ciepła i ustalimy pracę instalacji, możemy przystąpić do wymiany grzejników.

Najpopularniejsze obecnie na rynku są grzejniki stalowe płytowe, które są znacznie lżejsze od stosowanych żeliwnych. Wewnętrzne ożebrowanie sprawiło zwiększenie mocy cieplnej tych grzejników, a specjalna armatura pozwala na podłączenie ich do instalacji w sposób nie widoczny z zewnątrz.

Właściwy dobór źródła ogrzewania nie jest zagadnieniem prostym. Zasadniczo dobór właściwego ogrzewania zależy od naszych oczekiwań. Aby zapewnić odpowiednią ilość ciepła piec (kocioł) powinien wytworzyć tyle energii w jednostce czasu, aby umożliwiła ona podgrzanie pomieszczeń do żądanej temperatury - niezależnie od temperatury zewnętrznej. Oznacza to podgrzanie wnętrza pomieszczeń, pokrycie strat związanych z ucieczką ciepła przez ściany, okna, itp. Niezwykle istotnym elementem jest podgrzanie powietrza wewnątrz budynku z uwzględnieniem strat związanych z wentylacją, ( bo ta musi być zapewniona!).
autor: Katarzyna Kafel

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Centralnego ogrzewania
Podobne: Ogrzewanie w łazience, Kiedy montaż kolektorów słonecznych jest opłacalny, Ogrzewanie kominkowe - jak to działa?, Przyczyna zimnych grzejników, Kable grzejne
Słowa kluczowe: centralne ogrzewanie, piece co, ogrzewanie podłogowe, kotły co, rury, grzejniki, kaloryfery, izolacja rur