×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Montujemy videofon

naszmajster.plDomofony i bramofony stały się już standardem w naszym kraju w sposobach poprawy bezpieczeństwa naszego miejsca zamieszkania. Rozwój technologii elektronicznych, a przede wszystkim możliwość stosowania płaskich monitorów, sprawiły, że videofony stały się urządzeniami praktycznymi, nie zajmują dużo miejsca, znacznie tańszymi, a tym samym bardziej dostępnymi dla przeciętnego użytkownika i prostymi w montażu.

Rozbudowanie klasycznego domofonu poprzez zastosowanie kamery przed wejściem do budynku czy na posesję umożliwia sprawdzenie kto tak naprawdę stara się do nas dostać (znajomy czy obcy), czy jest sam i czy przedstawiając się mówi prawdę.
Oczywiście zawsze można założyć, że profesjonalni przestępcy mogą wiedzieć, jak stanąć, by być poza polem widzenia kamery, ale nawet w tym wypadku możemy jeszcze w trakcie otwierania furtki sprawdzać, kto przez nią wchodzi i nie otwierać następnych drzwi lub zdążyć je zamknąć.

Najprostsze urządzenie videofonu to stacja bazowa w budynku lub mieszkaniu w skład której wchodzi słuchawka telefoniczna (urządzenia nowszej generacji mają możliwość zastosowania urządzeń głośnomówiących), monitor i przycisk umożliwiający otwarcie drzwi lub furtki, a także stacja bramowa zawierająca głośnik, mikrofon i szerokokątną kamerę. Stacja ta poprzez przekaźnik steruje zamkiem elektromagnetycznym w bramie lub w drzwiach. Trzeba jednak pamiętać, że do zasilania zamka konieczne jest dodatkowe źródło zasilania. Dodatkowo nad stacją może być montowane dodatkowe oświetlenie, włączane w nocy, by oświetlić osoby stojące przed bramką. Bardziej nowoczesne i rozbudowane urządzenia wyposażone są w źródło promieni podczerwonych, które umożliwiają widzenie kamery bez dodatkowego oświetlenia w nocy.

Obecnie na rynku jest wiele modeli videofonów różnej jakości, różnej wielkości monitorami podglądowymi (kolorowymi lub czarnobiałymi) i z różnymi opcjami dodatkowymi. Wszystko zależy od naszych możliwości finansowych, gdyż ceny wahają się od 500 zł do kilku tysięcy złotych. Bardziej rozbudowane systemy umożliwiają stosowanie kilku stacji podglądowych sterujących działaniem stacji bramowej, np. gdy montujemy je w bloku z kilkoma mieszkaniami lub gdy nie chcemy biegać z pietra w domku jednorodzinnym, do stacji zamontowanej zwykle przy drzwiach. Oczywiście najbezpieczniej, szczególnie w przypadku bardziej skomplikowanych systemów, montaż ich warto powierzyć wyspecjalizowanym firmom. Ale gdy idzie tylko o zamontowanie samego, prostego urządzenia składającego sie z dwóch stacji i zamka, możemy zdecydować się na samodzielną instalację.

Zazwyczaj do połączenia między stacją monitorującą, a stacją bramową wystarcza przewód czterożyłowy (przy odległościach do 50 m) żyłowy przy większych odległościach (wówczas jeden sygnał przesyłany jest dwiema żyłami), którego różne kolory izolacji upraszczają sprawę połączeń (audio, video, zasilanie i GND, czyli masa). Połączeń przewodów z urządzeniami należy dokonać przy pomocy lutowania, a następnie je zaizolować, najlepiej przy użyciu koszulek termokurczliwych. Zazwyczaj przy kamerze znajdują się też zaciski łączące pośrednio stację z zamkiem elektromagnetycznym w drzwiach.

Nowoczesne urządzenia umożliwiają przekazywanie sygnału między stacjami droga radiową, co eliminuje co prawda kwestię ciągnięcia przewodów między oboma urządzeniami (wiercenie ścian, prowadzenie przewodów w tynku lub w kanale, prowadzenie przewodu w wykopie miedzy budynkiem, a furtką), ale nie zwalnia nas z konieczności zapewnienia zasilania każdemu urządzeniu osobno, a więc także temu zamontowanemu przy bramce.

Nowoczesne urządzenia umożliwiają też zapis obrazu wówczas, gdy nikogo nie ma w domu i urządzenie nie zostało włączone. Możemy wówczas sprawdzić, kto pojawia się przed naszą posesją w czasie naszej nieobecności.
Stację monitorującą instalujemy na wysokości ok. 150 cm nad podłogą w pobliżu źródła zasilania (gniazdko 230V). Kamerę montujemy również na tej samej wysokości, dbając, by nie ograniczyć zasięgu jej widzenia.


autor: Adam Zyzman

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Domofony / Alarmy / Anteny / Monitoring
Podobne: Zabezpieczenie domu przed włamaniem, Przygotowanie domku letniskowego do zimy cz. III, Alarm w domu, Dom inteligentny, czyli nowa technologia w zasięgu ręki.
Słowa kluczowe: alarmy, domofony, systemy alarmowe, monitoring,