×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Na co wymienić stary kocioł węglowy?

Przeprowadziliśmy już wymianę starych zużytych rur, dokonaliśmy wymiany starych zużytych grzejników możemy powiedzieć, że dokonaliśmy liftingu centralnego ogrzewania. Ale czy to już koniec naszych wydatków? No nie do końca, często bywa tak, że w naszej kotłowni znajduję się stary wysłużony lub uszkodzony kocioł węglowy. Na wymianę kotła węglowego warto zdecydować się również w sytuacji, jeżeli chcemy zwiększyć efektywność spalania i ułatwić sobie regulację temperatury w pomieszczeniach.

Wymiana starego kotła na nowy nie zawsze jest łatwa. Gdy stajemy przed decyzją o zakupie, zawsze pojawia się problem: jaki powinniśmy wybrać? A ponieważ o kotłach wiemy zazwyczaj bardzo mało, dlatego o wyborze najczęściej decyduje cena - jedni kupują te tańsze, drudzy - droższe i wierzą, że drogie musi być dobre. Tymczasem cena, choć bez wątpienia bardzo ważna, nie może być podstawowym kryterium wyboru. Dlatego, aby dokonać właściwego wyboru, wcześniej trzeba wiedzieć, jakie są rodzaje kotłów i czym się od siebie różnią. Bo im więcej się o nich wie, tym wybór jest łatwiejszy. Obecnie rynek proponuje nam kilka rodzajów kotłów.

Najpopularniejsze są te na paliwo stałe. Z przykrością musimy stwierdzić, iż kotły tego typu obnażają nasz niechlubny nawyk palenia wszystkiego, co tylko da się spalić. Należy jednak podkreślić, iż kocioł swoją optymalną temperaturę osiąga paląc dostosowane do tego rodzaju kotła paliwo. Stosowanie innego paliwa powoduje zmniejszenie sprawności nawet o kilkanaście procent oraz zwiększenie emisji szkodliwych związków do atmosfery.

Na rynku dostępne są także kotły zasilane gazem ziemnym. Tego typu kotły są przede wszystkim praktycznie bezobsługowe, a do tego przyjazne dla środowiska, bo spalają czyste paliwo. Mniej popularnymi rozwiązaniami są kotły olejowe i elektryczne.

By dobrać prawidłowy kocioł musimy odpowiedzieć na kolejne pytanie: czym będziemy opalać?

Drewno

Drewno jest paliwem stałym, ekologicznym i odnawialnym. Jednym ze sposobów wykorzystania drewna do celów grzewczych jest spalanie go w kotłach zgazowujących. Nowoczesne kotły zgazowujące pozwalają na spalanie drewna w sposób kontrolowany, ograniczający emisję substancji szkodliwych do atmosfery. Warunkiem, aby proces ten przebiegał prawidłowo jest stosowanie odpowiednio wysuszonego (wilgotność ok.25%), naturalnego drewna. Stosowanie drewna złej jakości skutkuje obniżeniem sprawności kotła oraz ma negatywny wpływ na jego stan techniczny. Jednorazowy załadunek drewna wystarcza na 8-12 godzin pracy ze średnią wydajnością, a w kotłach o rozbudowanej komorze spalania - nawet na całą dobę. Należy pamiętać, że temperatura w kotle powinna wynosić 70-85°C, co gwarantuje prawidłowy przebieg procesu zgazowania drewna. Woda powracająca do kotła powinna mieć minimum 60°C.

Pellet

Kotły przystosowane są do spalania pelletu, czyli granulatu produkowanego z odpadów drzewnych sprasowanych pod wysokim ciśnieniem. Piece te są w pełni zautomatyzowane i za pomocą specjalnych podajników same pobierają paliwo bądź z dużego zbiornika, który może być od nich oddalony nawet na 50 m, bądź ze zbiornika dołączonego do kotła.

Groszek węglowy

Wśród nowoczesnych kotłów na paliwa stałe największą karierę robią kotły retortowe przeznaczone do spalania węgla typu ekogroszek. Dzięki zasobnikowi i podajnikowi opał można dokładać, co 2-3 dni (gdy jest silny mróz, trzeba to robić częściej). Dodatkowy ruszt znajdujący się w niektórych kotłach retortowych umożliwia spalanie w nich także innego opału. Kotły są wyposażone w automatykę sterującą spalaniem poprzez dozowanie paliwa i powietrza do spalania. Do regulacji pracy kotła służy regulator elektroniczny, który steruje pracą podajnika, dmuchawy i pompy obiegowej, i może współpracować z czujnikiem pokojowym i pogodowym.

Miał

Kotły tego typu osiągają sprawność na poziomie 82-85%.Czas pracy na jednym załadunku miału dochodzi nawet do 30 godzin. Najlepsze są kotły z wentylatorem nadmuchowym o zmiennej liczbie obrotów, którego pracą steruje procesor.

Koks i węgiel kamienny

Węgiel kamienny i koks są najbardziej rozpowszechnionymi paliwami używanymi do ogrzewania gospodarstw domowych. Obecnie, dzięki zastosowaniu nowych technologii, kotły te są coraz bardziej ekologiczne, wygodne w obsłudze i tanie w eksploatacji. Kotły do spalania węgla kamiennego i koksu dzielą się na kotły ze spalaniem górnym i dolnym.

Kotły z górnym spalaniem są urządzeniami starszego typu. Ich konstrukcja sprawia, że mają niższą sprawność, niż kotły z dolnym spalaniem oraz praktycznie nie ma możliwości ich regulacji. W związku z tym trudno jest utrzymać w czasie pracy żądaną temperaturę. Są tanie, ale ich bieżąca eksploatacja jest droższa i bardziej uciążliwa niż w kotłach z dolnym spalaniem.

Kotły z dolnym spalaniem są znacznie nowocześniejsze i wygodniejsze w użytkowaniu. Moc reguluje się w nich automatycznie - przez dozowanie za pomocą wentylatora ilości dostarczanego powietrza w procesie spalania. Dodatkową ich zaletą jest wygodna obsługa - paliwo dokłada się do nich nie częściej niż dwa razy na dobę.

Gaz

Kotły gazowe są stale gotowe do pracy i proste w obsłudze. Nie potrzebują wiele miejsca. Mogą ogrzewać dom i podgrzewać wodę użytkową.

Kotły gazowe dobiera się według czterech podstawowych kryteriów:

  • stojące i wiszące – ze względu na usytuowanie,
  • jedno- i dwufunkcyjne – pod względem funkcjonalnym,
  • kotły z otwartą i z zamkniętą komorą spalania – ze względu na budowę komory spalania i związany z tym sposób pobierania powietrza do spalania oraz sposób odprowadzania spalin,
  • tradycyjne i kondensacyjne – ze względu na sposób działania.

 

Stojące i wiszące - Kotły stojące są większe niż wiszące i ważą więcej głównie z powodu żeliwnego wymiennika ciepła. Dzięki temu, jak twierdzą producenci, są trwalsze od wiszących, których wymienniki są zazwyczaj stalowe. Do zainstalowania kotła wiszącego potrzeba jedynie fragmentu wolnej powierzchni na ścianie, podczas gdy kocioł stojący zajmie znaczną część pomieszczenia – najlepiej wydzielonej kotłowni.

Jedno i dwufunkcyjne - Zadaniem kotłów jednofunkcyjnych jest ogrzewanie wody na potrzeby centralnego ogrzewania. Do każdego takiego kotła możemy jednak podłączyć zasobnik do podgrzewania wody użytkowej, by zapewnić sobie w ten sposób komfort zaopatrzenia w ciepłą wodę. Mimo że pełni wtedy dwie funkcje, nadal nazywany jest jednofunkcyjnym z zasobnikiem. Pojemność zasobnika powinna być dostosowana do liczby osób korzystających z wody. Moc kotła jednofunkcyjnego dobiera się do zapotrzebowania na ciepło do c.o., a gdy ma współpracować z zasobnikiem, należy uwzględnić dodatek na potrzeby ciepłej wody. W czasie ładowania zasobnika podgrzewanie wody w instalacji centralnego ogrzewania zostaje wyłączone i włącza się ponownie, gdy woda w zasobniku osiągnie żądaną temperaturę.

Kotły dwufunkcyjne, wykonywane przede wszystkim, jako wiszące, przystosowane są zarówno do ogrzewania domów, jak i bezpośredniego podgrzewania wody. Ich zaletą jest to, że zajmują mniej miejsca i są tańsze niż układ kocioł + zasobnik.Za wadę uważa się ograniczoną wydajność ciepłej wody.

Kotły z zamkniętą i otwartą komorą spalania - Kotły z otwartą komorą spalania pobierają świeże powietrze bogate w tlen potrzebny do spalania z pomieszczenia, w którym są zamontowane. Do pomieszczenia z kotłem o kubaturze, która nie może być mniejsza niż 8 m³, musi być zapewniony dopływ powietrza otworem o powierzchni, co najmniej 200 cm² oraz wentylacja grawitacyjna kratką o takiej samej powierzchni.

Kotły z zamkniętą komorą spalania czerpią powietrze do spalania z zewnątrz. Również powstające w procesie spaliny nie mają styczności z powietrzem w pomieszczeniu. Takie rozdzielenie umożliwia umieszczenie kotła w dowolnym pomieszczeniu o kubaturze nie mniejszej niż 6,5 m³ z wentylacją grawitacyjną zakończoną kratką o powierzchni 200 cm². Komora spalania kotła jest połączona z atmosferą przewodami powietrzno-spalinowymi, przepływ powietrza i spalin wymusza wentylator.

Tradycyjne i kondensacyjne - Z wyglądu niczym się nie różnią. Kotły kondensacyjne są jednak 1,5 do 2 razy droższe od tradycyjnych. To cena za wyższą o kilkanaście procent sprawność, a więc mniejsze zużycie paliwa. W wymienniku (zwanym wtórnym lub kondensacyjnym) woda powracająca z instalacji centralnego ogrzewania jest podgrzewana ciepłem wydzielającym się podczas wykraplania pary wodnej ze spalin.

Olej

Nowoczesne kotły olejowe są zautomatyzowane, coraz mniej awaryjne, ale ciągle wymagają nadzoru. Przeważają kotły stojące (jedno- i dwufunkcyjne), lecz do wyboru są także kotły wiszące, jednofunkcyjne, z wbudowanym zasobnikiem ciepłej wody oraz kondensacyjne. Do najefektowniejszych urządzeń spalających olej opałowy należą kondensacyjne kotły olejowe. Sprawność kondensacyjnych kotłów olejowych jest o około 10% wyższa niż tradycyjnych kotłów olejowych.

Prąd

Niewielkie urządzenia wiszące, wykonywane zarówno w wersji jedno- jak i dwufunkcyjnej. Najczęściej są wyposażone w trzy grzałki, co pozwala na pracę z różnym obciążeniem (33, 67 i 100% mocy), przy czym regulowane są ręcznie bądź automatycznie (wtedy pracą kotła steruje mikroprocesor). Kotły elektryczne doskonale nadają się do ogrzewania budynków, gdzie nie ma możliwości podłączenia gazu lub sieć gazowa będzie doprowadzona w przyszłości. Ich instalacja wymaga niewielkich nakładów inwestycyjnych, wystarczy tylko przyłącze elektryczne.

Wielopaliwowe

Kotły tego typu są warte uwagi w przypadku, gdy jesteśmy niezdecydowani, czym chcemy palić. Są to kotły, w których w tej samej komorze mogą być spalane zarówno paliwa stałe, jak i płynne (najczęściej olej, rzadziej gaz). Komora taka ma więc z reguły dwa otwory - jeden do wsypywania paliw stałych i drugi do zamontowania palnika. Ale gdy palimy w takim kotle paliwem stałym, palnik olejowy musi być zdemontowany. Dlatego wygodniejsze w obsłudze są kotły dwukomorowe, w których paliwo stałe i olej są spalane w oddzielnych komorach. Dzięki temu nie potrzeba zakładać i zdejmować palnika, kiedy chcemy zmienić paliwo. Mało tego, przełączanie z jednego paliwa na drugie odbywa się automatycznie (gdy dopala się węgiel, włącza się palnik olejowy).

Wymiana starego kotła węglowego na nowy tak jak już wspominaliśmy nie należy do najłatwiejszych zadań. Aby nowe urządzenie działało sprawnie, należy je dobrać do instalacji grzewczej.
autor: Katarzyna Kafel

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Centralnego ogrzewania
Podobne: Przygotowanie domku letniskowego do zimy cz. II, Kiedy montaż kolektorów słonecznych jest opłacalny, Grzejnikowe ABC, Powrót do przeszłości, czyli piec kaflowy, System przeciwoblodzeniowy rynien
Słowa kluczowe: centralne ogrzewanie, piece co, ogrzewanie podłogowe, kotły co,