×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Na co zwrócić uwagę wybierając wkład kominkowy

naszmajster.plOgromnie pociągające jest dla nas wyobrażenie klimatycznego wnętrza wyposażonego w urocze palenisko - obudowane wedle intencji i w wymarzonym stylu. Zasadniczym warunkiem udanej realizacji naszej wizji „domowego ogniska” jest właściwy dobór wkładu kominkowego.

Decydując się na jego zakup, zwróćmy uwagę na szereg istotnych kwestii.


Wkład czy kaseta?

Na pierwszy rzut oka różnią się niewiele, jednak ich zastosowanie jest inne. Wkład przeznaczony jest zasadniczo pod budowę nowego kominka.
Mniejsza i węższa kaseta natomiast pomyślana została jako, łatwy w montażu, wymiennik już istniejącego paleniska otwartego.

Jaka wielkość?
Dobór wkładu pod względem rozmiaru nie jest tylko kwestią zachowania równowagi w pomieszczeniu i osobistych upodobań. Jego wielkość musi być proporcjonalna do wielkości komina, z którym współpracuje.
Praktycznie rzecz ujmując, wymiary króćca wylotu spalin powinny być równe przekrojowi komina.

Żeliwny czy stalowy?
Żeliwo to stary, tradycyjny materiał. Charakteryzuje się trwałością, odpornością na korozję i długotrwałe działanie wysokiej temperatury. Dobrze kondensuje ciepło i długo oddaje je do otoczenia. Korpusy takie spajane są z kilku części lub (rzadziej, bo jest to droższa technologia) odlewane jako monolity.
Stal uważa się natomiast za materiał bardziej ekologiczny i finezyjny (dzięki większym możliwościom obróbki). Nowoczesne rozwiązania polegają na wyłożeniu wnętrza wkładu dodatkową, akumulującą ciepło warstwą - najczęściej z żeliwa lub szamotu. Chroni ona obudowę przed długotrwałym działaniem wysokiej temperatury - uszkodzeniami i odkształcaniem.

Tylko do ozdoby czy również do grzania?
Jeżeli chcielibyśmy, aby kominek w naszym domu pełnił jedynie funkcje dekoracyjne i używać go będziemy okazyjnie, możemy skupić się przede wszystkim na jego walorach estetycznych. Paleniska ozdobne projektowane są tak, aby stanowić jak najatrakcyjniejszą oprawę palącego się wewnątrz nich ognia – dzieje się to najczęściej, w pewnym stopniu, kosztem zalet technicznych. Paleniska takie mają duże szyby, finezyjnie zaprojektowane (np. wykonane ręcznie) elementy kute, ozdobniki i aplikacje.
Jeżeli pragniemy, aby kominek spełniał również efektywnie rolę grzewczą, priorytetowe dla nas będą parametry techniczne, wybór rodzaju dystrybucji ciepła oraz możliwość współpracy z innymi urządzeniami grzewczymi. Priorytety te nie oznaczają oczywiście rezygnacji z satysfakcji estetycznej. Współcześni producenci tworzą w tej materii bardzo udane kompromisy.

Dobór mocy
Odpowiednia do założeń grzewczych i rodzaju pomieszczenia moc urządzenia, zoptymalizuje ilość ciepła i zużycie paliwa.
Dobór zależy od tego, czy kominek będzie głównym źródłem ciepła, czy (i w jakim stopniu ) urządzeniem grzewczym - wspomagającym. Trzeba wziąć również pod uwagę warunki, w jakich będzie pracował: ogólne warunki klimatyczne, kubaturę ogrzewanej powierzchni, jej położenie, izolację, rodzaj powierzchni sąsiadujących. Można dokładnie wyliczyć wartość potrzebnej nam mocy. Możemy zapytać o to dystrybutora wybranych urządzeń lub poszukać (np. w internecie) odpowiednich wzorów.
Punktem wyjścia powinna być moc nominalna urządzenia, czyli moc uśredniona w czasie. Powszechnie przyjmuje się, że dla najbardziej typowych warunków 1 kW mocy urządzenia wystarcza do ogrzania średnio 25 m3 pomieszczenia.

Jaka sprawność?
Sprawny wkład to taki, który potrafi odzyskać jak najwięcej zużytej w procesie spalania energii. Czym więcej, tym lepiej.
Przyjmuje się, że przy normalnej pracy kominka, powinniśmy mieć minimum 70% odzysku w postaci ciepła.

Ile drewna potrzebuje wkład?
Warto zwrócić uwagę na zakładane zużycie paliwa przez wkład podczas pracy. Właściwy dobór w tym względzie oznacza dla nas oszczędność i wygodę eksploatacji.

Jak długo będzie się paliło?
Producenci zakładają krótszy bądź dłuższy czas pracy urządzenia po jednokrotnym załadunku paliwa. Krótki czas nieprzerwanej pracy nie jest problemem w przypadku kominków czysto dekoracyjnych (dokładanie drewna może być swego rodzaju przyjemnością), natomiast nabiera znaczenia w przypadku wkładów z funkcjami grzewczymi. Warto wybrać taki wkład, którego czas pracy na jednej porcji drewna wynosi minimum 10 godzin.

Z rusztem czy bez rusztu?
Ruszt jest najbardziej podatną na uszkodzenia częścią wkładu.
Wkłady bezrusztowe, eliminując ten element z konstrukcji urządzenia, podnoszą jego trwałość. Wymagają jednak wybierania popiołu bezpośrednio z paleniska, ograniczają zatem czas jego nieprzerwanej pracy oraz naszą wygodę.
Obecność rusztu, ze względu na dużą wrażliwość, stwarza ryzyko awarii, jednak w połączeniu z popielnicą, daje komfort łatwego usuwania popiołu i wydłuża czas pracy wkładu.

Jaka szyba?
Wybór rodzaju drzwiczek i szyby wkładu pod względem atrakcyjności wizualnej jest ogromny. Jednak piękna, ukazująca widok ognia, szyba, to przede wszystkim szyba czysta. Warto zwrócić uwagę na proponowane przez producentów sposoby ograniczenia problemu powstającego w procesie spalania i nieestetycznie osiadającego na drzwiczkach brudu.
Pomocna jest tutaj tzw. kurtyna powietrzna, czyli praca zimnego powietrza zasysanego specjalnymi szczelinami i opływającego szybę od wewnątrz. Odpycha ono cząsteczki sadzy od powierzchni szyby i w ten sposób opóźnia jej zakopcenie.
Inną możliwością jest wybór tzw. szyby pirolitycznej. Szyba taka wyposażona jest w powłokę antyrefleksyjną, która odbijając promienie emitowane przez ogień, nagrzewa się od wewnątrz niemal dwukrotnie bardziej niż zwykła i powoduje termiczny rozkład zanieczyszczeń.
Obie możliwości nie eliminują problemu brudu całkowicie, ale – szczególnie zastosowane łącznie – dają wymierny efekt.

Deflektory
Komora wtórnego spalania jest już powszechnie stosowanym elementem wkładów kominkowych. Obecność deflektora zwiększa sprawność kominka i jest ukłonem w stronę ekologii. Na uwagę zasługują modele, które posiadają ich więcej niż jeden, maksymalizując w ten sposób pozytywne efekty zastosowania.

Bezpieczeństwo
Przy otwartych drzwiczkach pracującego kominka szyber - służący do regulacji ciągu - musi być również zawsze otwarty – inaczej dym skieruje się do pomieszczenia i stworzy zagrożenie. Jeżeli obawiamy się regulacji ręcznej, warto zwrócić uwagę na wkłady z szybrem automatycznym, który współdziała z drzwiczkami lub wkłady z blokadą drzwiczek, uniemożliwiającą ich otwarcie przy równoczesnym zamknięciu szybra. Obecność i efektywność zabezpieczeń wspomaga nasze bezpieczeństwo w użytkowaniu kominka.


autor: Anna Simla

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Kominki
Podobne: Oszczędne ogrzewanie, czyli dlaczego warto mieć kominek, Izolacja kominka, Kominek bez komina, System rozprowadzania ciepła z kominka, Budujemy kominek
Słowa kluczowe: kominki, kominek,