×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Nadbudowy budynków mieszkalnych

Od jakiegoś czasu na Polskim rynku możemy zaobserwować coraz więcej inwestorów decydujących się na nadbudowę swoich budynków. Dzieje się tak gdy dom staje się za ciasny, a po podliczeniu domowego budżetu inwestor stwierdzi, iż nie stać go na zakup nowej działki budowlanej. Korzystając z takiego rozwiązania uzyskuje się dodatkową powierzchnię mieszkalną na poddaszu lub nawet całkiem niezależne mieszkanie.

Po podjęciu ostatecznej decyzji o nadbudowie warto przed przystąpieniem do prac przeprowadzić wstępna ekspertyzę stanu stojącego budynku. Będzie to bardzo przydatne do zaplanowania zakresu koniecznych robót. Każdorazowo przy podjęciu decyzji o nadbudowie należy zasięgnąć rady projektanta, czy istniejące fundamenty są wystarczająco wytrzymałe do przeniesienia dodatkowych obciążeń związanych z nadbudową budynku. Nadbudowa bowiem, to nie tylko dobudowanie części poddasza i zmiana konstrukcji dachu, ale również dostosowanie stropu do innych obciążeń, zapewnienie doświetlenia nowej powierzchni mieszkalnej, a także doprowadzenie niezbędnych instalacji. Przy okazji, można też rozszerzyć zakres prac i dodatkowo ocieplić ściany zewnętrzne budynku, zmienić kolorystykę ścian lub dobudować taras czy balkon.

Należy pamiętać, iż taka ingerencja w istniejący budynek wymaga projektu. Architekt z uprawnieniami musi bowiem dostosować nowe rozwiązania do istniejącej konstrukcji. Dla nadbudowy istotne jest przede wszystkim określenie dopuszczalnego obciążenia stropu, stanu ścian nośnych oraz fundamentów.

Ściany nośne nadbudowy powinny być dostosowane do istniejących już murów, głównie pod względem ich grubości i wytrzymałości na obciążenia. Wysokość ścian nośnych może być różna i zależy od projektowanej wysokości pomieszczeń, ale zawsze musimy zakończyć je żelbetowym wieńcem, na którym oprą się murłaty konstrukcji dachowej. Wewnętrzne ściany nośne stawiamy zależnie od potrzeb, wynikających z podparcia konstrukcji dachowej, ale można je również zastąpić słupami drewnianymi lub murowanymi, co zapewni większą swobodę w urządzeniu powierzchni poddasza.

Stropy nad ostatnią kondygnacją mieszkalną budowane były kiedyś głównie na belkach stalowych, z wypełnieniem przestrzeni między nimi zbrojonym betonem lub też jako stropy żelbetowe monolityczne. Do ich ocieplenia używano najczęściej wiórów drzewnych zmieszanych z wapnem lub żużlu. Obecnie stosuje się zupełnie inne materiały izolujące: styropian lub wełnę mineralną o lepszych parametrach termicznych. Materiały, które były wykorzystane w budowie mogą też być w dużym stopniu zawilgocone parą wodną przenikającą przez strop – jeśli nie ułożono na nim izolacji paroszczelnej. Dlatego przy nadbudowie należy usunąć wszystkie te warstwy, co jednocześnie pozwoli na postawienie nieco niższych ścian.

Jeżeli chodzi o strop monolityczny wystarczy wyrównać jego powierzchnię, umieszczając ewentualnie izolację akustyczną z pianki polietylenowej lub specjalnego styropianu grubości 2-3 cm i pokryć ją jastrychem podłogowym.

W przypadku stropu na belkach stalowych, w celu uzyskania jednakowego poziomu na całej jego powierzchni, konieczne będzie wypełnienie przestrzeni między belkami lekkim materiałem. Może to być na przykład keramzyt zmieszany na sucho z cementem. Po wyrównaniu takiej podsypki do górnego poziomu belek, powierzchnię delikatnie trzeba zwilżyć, co ułatwi wiązanie cementu i utworzy sztywny podkład pod wylewkę podłogową.

Poważniejszych problemów może przysporzyć strop o konstrukcji drewnianej. Sprawdzenie jego rzeczywistej nośności może być bowiem trudne, zwłaszcza gdy belki są całkowicie osłonięte podsufitką i ociepleniem od strony poddasza. W takiej sytuacji powinniśmy zdecydować się na całkowite odsłonięcie belek stropowych i, zależnie od ich stanu, pozostawić je jako konstrukcję nośną z nowym pokryciem na podłodze i suficie lub wymienić je na belki stalowe z wypełnieniem z prefabrykowanych płyt żelbetowych.

Kolejny etap prac to więźba dachowa. Po zdjęciu starego dachu dom narażony będzie na zalanie w razie opadów. Konieczne więc jest zapewnienie, przynajmniej prowizorycznej, ochrony przed deszczem. Oczywiście, prace rozbiórkowe i montaż nowej więźby powinny przebiegać możliwie szybko. Jest to dość ważne, aby ulewa lub długotrwałe opady nie spowodowały nasiąkania murów.

Kolejny etap naszych prac to pokrycie dachowe. Na dachach spadzistych można zamontować każdy rodzaj pokrycia, oczywiście, pod warunkiem odpowiedniego dostosowania więźby do przewidywanego obciążenia i przestrzegania zaleceń dotyczących kąta pochylenia połaci. Na każdym dachu ocieplonym, pod zewnętrznym pokryciem niezależnie od rodzaju ostatecznego wykończenia, konieczne jest ułożenie folii wysoko paroprzepuszczalnej i przymocowanie jej kontrłatami grubości ok. 3 cm. Ochroni ona ocieplenie przed zamoknięciem w przypadku nieszczelności. Następny etap prac to ułożenie podłoża pod pokrycie – w postaci łat montażowych lub pełnego poszycia z desek bądź płyt OSB. Możemy powiedzieć że mamy już dodatkowa powierzchnię mieszkalną.

Teraz zajmiemy się ściankami szkieletowymi. W zależności od pełnionej funkcji pokrywa się jedno- lub dwustronnie płytami gipsowo-kartonowymi lub gipsowo-włóknowymi, a przestrzeń między poszyciem wypełnia wełną mineralną lub pozostawia bez wypełnienia. Wypełnienie poprawia izolacyjność akustyczną przegrody oraz jej odporność ogniową.

Do nowych pomieszczeń na poddaszu trzeba jeszcze doprowadzić wszystkie instalacje sanitarne i elektryczne oraz wentylację. Przy ich wykonywaniu warto przyjąć zasadę rozdzielności instalacji starej i nowej, gdyż nie tylko zapewni to niezależność działania, ale również ułatwi montaż.

Po wykonaniu najważniejszych prac możemy powiedzieć że jesteśmy posiadaczami dodatkowej powierzchni użytkowej, ale to nie koniec naszego zadania. Przed nami najciekawsze zadanie wykończeniówka. Uwalniając fantazję możemy z poddasza stworzyć naprawdę komfortowe i efektowne mieszkanie.
autor: Katarzyna Kafel

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Murowanie, Inne
Podobne: Ściana działowa z płyt g-k, Tarasy i ich rola dla otoczenia, Podgrzewany podjazd, Rodzaje schodów, Okna połaciowe
Słowa kluczowe: murarz, zlecenie, budowa domu, , nadbudowa, nadbudówka, podwyższenie budynku