×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Najczęściej popełniane błędy przy urządzaniu kuchni

naszmajster.plNajwiększym problemem, a zarazem błędem przy urządzaniu własnej kuchni jest wiara we własną nieomylność. Niestety w przypadku, kiedy nasz zawód nijak nie łączy się z zawodem architekta wnętrz jesteśmy bardziej niż mniej skazani na niepowodzenie. Projekt oraz urządzenie własnej kuchni wydaje się być łatwym i miłym wyzwaniem dla każdego, kto jest na etapie zmian w domu. Nic bardziej mylnego! Utemperowaniem własnego charakteru jest efekt końcowy realizacji. Często przewyższa on nasze najśmielsze oczekiwania…niestety negatywnie. Błędów w aranżacji kuchni jest tyle ilu znajdzie się pseudo profesjonalistów.

Czy jest, więc jakiś sposób, aby się od nich ustrzec?
Jest i to często w zasięgu naszej ręki. Jest nim architekt wnętrz. Zazwyczaj decydujemy się na jego pomoc jak jest już za późno, albo w momencie, kiedy zajmujemy się urządzaniem kuchni numer dwa. Nauczeni przykrymi doświadczeniami chętniej zwracamy się o pomoc.

W przypadku, kiedy jednak próbujemy działać na własną rękę powinniśmy zwrócić uwagę na kilka podstawowych kwestii.

Niepożądany przepych
Po pierwsze mniej znaczy więcej. Nie zawsze przepych w kuchni jest pożądany. Warto zastanowić się czy naprawdę wiele z rzeczy, które wybraliśmy będzie nam potrzebne. Zastanówmy się, z czego właściwie korzystamy, czy gotujemy w domu, czy kuchnia jest nam niezbędna jedynie wtedy, kiedy chcemy zrobić sobie herbatę. Każdy marzy o pięknym salonie kuchennym, jednak w przypadku, gdy jest to ostatnie miejsce, do którego wchodzimy w naszym domu, po co się trudzić i wydawać pieniądze na coś, z czego w ogóle nie skorzystamy.

Nawiązanie stylów
Styl kuchni powinien nawiązywać do stylu całego mieszkania, czy też domu. Jeśli wszystkie wnętrza są nowoczesne i minimalistyczne to nie decydujmy się na kuchnię w stylu królów. Będzie ona pasować jak przysłowiowy kwiatek do kożucha. Oczywiście połączenia nowoczesnych mebli z antykami są wspaniałe, ale kiedy brak nam doświadczenia i umiejętności w projektowaniu nie próbujmy tego nawet robić. Jest to sprawa dużo trudniejsza niż wybranie mebli z katalogu. Wzory, kwiaty, kolory wszystko to powinno współgrać z całym mieszkaniem. Jest to jeszcze ważniejsze, kiedy nie możemy zamknąć drzwi do kuchni, ponieważ mamy ją w salonie. W takim przypadku styl i wygląd kuchni powinien być idealnie dobrany do salonu.

Konieczny projekt
Brak projektu to jeden z większych błędów, który jest popełniany nagminnie. Spontaniczny zakup urządzeń, mebli i akcesoriów może nas doprowadzić do ruiny. Nie da się na bieżąco planować kuchni. Wielkość szafek, rodzaj kuchenki, a nawet okap mają ogromne znaczenie. Zatem projekt jest podstawą sukcesu. To w nim powinniśmy dokonywać wszystkich poprawek, a nie podczas prac remontowych.

Odpowiednie szafki
Źle urządzona kuchnia to przede wszystkim złe wysokości szafek. Osoby niskie mają problemy z korzystaniem z najwyższych półek, a wysokie nabijają sobie guza przy za nisko umieszonych okapach. Blaty, które umieszczamy w kuchni powinny być jak największe. To sprawi, że będą one wygodne i cała kuchnia stanie się dobrym miejscem do pracy. Jest to jeszcze ważniejsze w przypadku, gdy posiłki przygotowujemy każdego dnia. Co do samych szafek musimy się zastanowić, czy wolimy zamykane, czy półki otwarte. W przypadku tych drugich będziemy narażeni na częstsze sprzątanie. Czymś pomiędzy będą szklane witryny dzięki, którym wyeksponujemy ładną zastawę, ale nie będzie ona się tak kurzyć jak na otwartej przestrzeni.

Miejsce dla kuchenki
Kuchenka gazowa pod oknem to kolejny problem, z którym można się spotkać podczas nieumiejętnego planowania przestrzeni kuchennej. Utrudnia to otwieranie okna, czyli przede wszystkim wietrzenie kuchni. Dodatkowo narażamy się na powstawanie grzybów i pleśni we własnym mieszkaniu przez niemożliwość zamocowania okapu nad kuchenką. W czasie zimy mamy zagwarantowane zaparowane szyby w całej kuchni.

Gniazdka elektryczne
Kontakty to kolejny problem, który może utrudnić nasze życie. Brak doświadczenia w projektowaniu powoduje, że w niektórych miejscach umieścimy zbyt wiele kontaktów, a w innych za mało. Sprawi to, że nasza kuchnia będzie zupełnie niefunkcjonalna. W przyszłości utrudni to sprawne korzystanie z urządzeń kuchennych takich jak miksery, roboty kuchenne itp.

Idealne proporcje
Złe proporcje, czyli przerost formy nad treścią. Kiedy jesteśmy właścicielami małego lokum, w którym kuchnia jest prawie niewidoczna nie będziemy w stanie zrobić z niej pomieszczenia na skalę restauracji. Mała kuchnia wymaga lekkich optycznie mebli, niewielkiej ich ilości, lekkich materiałów, które często będą niewidoczne itp. Jeśli lubimy przepych i wiekowe meble możemy się na nie zdecydować pod warunkiem, że będzie ich niewiele.

Światło
Nieodpowiednie oświetlenie sprawia, że z kuchni nie będzie nam się dobrze korzystać. Przygotowywanie posiłków wymaga światła. W momencie kiedy zajmujemy się krojeniem warzyw dobrze jest widzieć co robimy. Oświetlenie może również przytłaczać. Nadmierna ilość światła spowoduje, że będzie ono nas najzwyczajniej oślepiać. Kuchnia to miejsce naszej pracy tak więc ważna jest odpowiednia ilość światła. Jest to o tyle trudniejsze o ile mamy kuchnię ciemną, w której nie ma okien.

Odpowiedni zlewozmywak
Wbrew pozorom praktyczny zlewozmywak jest trudny do umieszczenia we własnej kuchni. Większość osób bagatelizuje jego rolę i spycha wybór zlewu na dalszy plan. Po urządzeniu całego pomieszczenia okazuje się że bateria znajdująca się na zlewozmywaku nie pozwala otworzyć okna, że jedna komora jest jednak niewystarczająca itp. Przy projektowaniu miejsca na ten tego typu przedmiot powinniśmy zwrócić uwagę na przyłącza do wody. Może bowiem się okazać, że w miejscu które wybraliśmy nie ma możliwości umieszczenia kuchennego zlewu.

Instalacja CO
Kaloryfery i ich zasłanianie. Tutaj sprawa jest dość prosta. Jeśli nie mamy ogrzewania podłogowego zmuszeni jesteśmy zainstalować kaloryfer w kuchni. Ważne jest, aby go nie zasłonić ani nie zabudować żadną szafką. Kaloryfer pełni funkcję grzewczą, a nie ozdobną.

Elektryka
Przed zakupem piekarnika, płyty gazowej lub elektrycznej, lodówki i innych sprzętów dla których niezbędny jest prąd powinniśmy wcześniej sprawdzić wszystkie przyłącza elektryczne. Niektóre z urządzeń wymagają prądu trójfazowego, a z tym może być problem jeśli nasza kuchnia nie jest odpowiednio do tego przygotowana.

Budżet
Ostatnim i jednym z kluczowych błędów popełnianych w urządzaniu własnej kuchni jest…nieumiejętne gospodarowanie wydatkami. Powinniśmy być przygotowani na ewentualne przekroczenie zaplanowanego budżetu. Jeśli projekt i wykonanie kuchni zajmuje jakiś czas, musimy liczyć się ze wzrostem cen poszczególnych akcesoriów.


Projektując i urządzając kuchnię napotkamy na swojej drodze wiele problemów i trudności. Być może kolejna kuchnia pozwoli nam wystrzec się błędów, które popełniliśmy aranżując tę pierwszą. Przed podjęciem jakichkolwiek działań warto byłoby zastanowić się czy architekt wnętrz naprawdę jest nam niepotrzebny.


autor: Dorota Polak

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Projektowanie wnętrz / Dekoratorstwo
Podobne: Błędy popełniane przy urządzaniu własnego mieszkania, Relaks w łazience, Komfortowy układ pomieszczeń, Nowoczesne wnętrze, Styl eklektyczny
Słowa kluczowe: aranżacje wnętrz, projektowanie wnętrz, wystrój wnętrz, wnętrza,