×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Najczęstsze błędy popełniane przy układaniu poszycia ceramicznego

naszmajster.plDachówki ceramiczne należą do najbardziej popularnych materiałów, najchętniej wybieranych na pokrycie dachowe i najczęściej stosowanych w Polsce. Nie jest to materiał wyjątkowo wymagający pod względem znajomości specjalistycznych technologii wykonawstwa, nie należy również do materiałów bardzo kosztownych. Na jego korzyść przemawiają również estetyka wyglądu takiego dachu, łatwość utrzymania i szeroka gama kolorów dostępnych obecnie na rynku. Aby jednak cieszyć się pięknym dachem, należy już na etapie doboru materiałów pomyśleć o takich kwestiach jak odpowiednia jakość dachówki oraz wybór fachowej ekipy wykonawców.


Układanie dachówek fot. Eliza Banyś

Podstawowym błędem, jaki można popełnić jest nadmierny nacisk na obniżenie kosztów budowy. Oszczędzając na kwestiach istotnych już na wstępie zagrażamy jakości dachu. W dzisiejszych czasach wszystkie wyroby budowlane muszą posiadać certyfikat jakości, więc ryzyko związane z wybraniem felernego materiału jest dużo mniejsze niż było to kilkadziesiąt lat temu. Należy zwrócić jedynie uwagę na fakt, czy kupowany materiał nie posiada widocznych skaz mogących wpływać znacząco na trwałość dachówek.

Kolejnym aspektem „oszczędnościowym” jest wybór ekipy budowlanej. Ważne jest aby ludzie wykonujący przekrycie mieli wiedzę i doświadczenie przy podobnych realizacjach. Ponieważ rynek prawdziwych fachowców został mocno przerzedzony, tym bardziej należy zachować czujność. Bardzo rzadko niska cena odpowiada wysokiej jakości wykonywanych prac. Zwykle cena usług rośnie proporcjonalnie do kwalifikacji. Nie warto jednak przesadnie „zaciskać” pasa i „iść po kosztach” na każdym etapie budowy.

Brak dozoru nad ekipą wykonawczą może powodować zbytnie rozprzężenie w pracach i kusić samowolką. A źle położone dachówki to problem, który będzie nam doskwierał przez lata – kolejne usterki będą wychodzić przy każdej okazji, a koszty napraw mogą przewyższyć sam koszt dachu. Warto więc załatwić sprawę raz a dobrze.
Dobrze ułożone dachówki wymagają analizy globalnej dachu (czasami już na etapie powstawania więźby). Dachówki ceramiczne zalicza się do elementów drobnowymiarowych. Każdy rodzaj dachówki charakteryzuje się różnymi wielkościami elementów dla danego typu. Dlatego pod określoną dachówkę ceramiczną wymagany jest odpowiedni rozstaw łat, do których dachówki są mocowane. Błędy na tym etapie polegają na doborze zbyt dużego rozstawu pod łączenia dachówki lub nierównomierne rozstawy łat. Dobrze przemyślany rozstaw łat i rozłożenie dachówek na dachu powoduje, że nie ma konieczności ich docinania pod gąsiorem.

Dachówki powinno się mocować do łat za pomocą klamer stalowych lub aluminiowych, ewentualnie za pomocą drutu.
Niedopuszczalne jest, aby między dachówkami tworzyły się nieszczelności powodujące dostawanie się wody deszczowej do warstw ociepleniowych czy do wnętrza pomieszczenia. Ważne jest również, aby łaty na poszczególnych połaciach tworzyły równą płaszczyznę, bez tak zwanych wybrzuszeń. Krzywo przybite łaty powodują, że nasz dach pomimo dobrej jakości dachówek nie będzie się dobrze prezentował.

Zupełnie innym problemem jest kwestia dodatkowych, ciekawych, krzywoliniowych płaszczyzn naszego dachu, które komplikują kwestię ułożenia dachówek. Na przykład wykonanie wolego oka przy użyciu dachówek jest możliwe, ale wymaga pewnej biegłości i doświadczenia od ekipy wykonawczej. Dachówki na łuku i linii prostej powierzchni dolnej okna wymagają ułożenia w odpowiednim odniesieniu pionowym, tak aby leżały nad sobą: dolny rząd powinien być ułożony w bardziej ścisły sposób.
Newralgicznymi miejscami przy układaniu dachówek ceramicznych są: okap, kalenica i krawędzie dachu. Przy okapie i krawędziach dachu należy pamiętać o odpowiednim wykończeniu dachu obróbkami. Natomiast w przypadku kalenicy bardzo ważne jest zapewnienie odpowiedniej wentylacji dachu oraz ciągłości izolacji przeciwwodnej.
W narożach dachu i kalenicy konieczne jest wyznaczenie linii cięcia i gięcia dachówki, a po ich ułożeniu całość zwieńczona jest gąsiorem.
Wymagającym elementem są również rynny koszowe-wymagają one jednak gięcia w odwrotnym kierunku.
Opierzenie kominów, okien dachowych i ścian powinno być wykonane przy pomocy specjalnych fartuchów. W górnej części przymocowuje się je do komina i uszczelnia silikonem.

Do wizualnych problemów kształtowania naszego dachu należeć będzie dobór dachówek z jednej partii materiału. Jeśli będziemy zamawiać „na raty” dachówki na budowę może się okazać, że odcień będzie się różnił. Oczywiście nie ma to wpływu na parametry fizyko-mechaniczne dachu, ale może działać denerwująco na wrażliwych pod względem estetyki.
Zminimalizowanie możliwości powstania błędów wykonawczych wpłynie znacząco nie tylko na użytkowanie domu, ale również na ewentualne wydatki poniesione w ramach naprawy niedopatrzeń innych osób. Powstanie nowego domu i korzyści płynące z jego powstania łączą się również z pewną odpowiedzialnością za niego: nie wolno poprzestać na samym wykończeniu zewnętrza i wnętrza, należy pamiętać o okresowych przeglądach i naprawach. Niewielkie uszczerbki mogą doprowadzić do powstania większych awarii znacznie trudniejszych do naprawy i bardziej kosztownych.


autor: Eliza Banyś

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Pokrycia dachowe, Dachówki
Podobne: Bitumiczne pokrycie dachu, Gonty – lekkie i modne poszycie dachowe, Kształt dachówek, Dachówka, blachodachówka czy papa – jakie poszycie dachu będzie najlepsze, Wymiana pokrycia dachowego
Słowa kluczowe: na dach, pokrycia, dachów, dachy, dachówka,