×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Najczęstsze błędy przy wykonywaniu ogrzewania podłogowego

Ogrzewanie jest niezbędnym elementem każdego domu czy mieszkania. W naszym klimacie, nie wyobrażamy sobie komfortowego mieszkania bez sprawnie działającego systemu dostarczającego ciepło do naszych wnętrz. Budując czy remontując dom, mamy do wyboru kilka rodzajów ogrzewania. Coraz częściej odchodzi się od tradycyjnych grzejników czy kaloryferów na rzecz niewidocznego ogrzewania podłogowego. Jest to doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy cenią sobie komfort i wygodę, a także chcą korzystać z energooszczędnych źródeł ciepła. Zapewnia ono optymalną dla organizmu temperaturę pomieszczenia, a także rozkład ciepła: wyższa temperatura na poziomie nóg, a niższa na wysokości głowy. Na takie rozwiązanie najlepiej jest zdecydować się już na etapie planowania budowy, dlatego iż wymaga ono dostosowania rodzaju materiałów budowlanych lub wykończeniowych do wytycznych producentów elektrycznych mat lub przewodów grzewczych.

Jednak by móc korzystać z dobrodziejstw tego rodzaju ogrzewania i nie martwić się usterkami, trzeba zwrócić uwagę na kilka podstawowych zagadnień. Najważniejszy jest oczywiście wybór doświadczonego instalatora, który fachowo zamontuje ogrzewania pod naszą podłogą, a także unikanie kilku podstawowych błędów na etapie realizacji.

Dużym błędem, który bardzo często pojawia się już na samym początku inwestycji, jest dobór nieodpowiednich materiałów. W tej dziedzinie ważne jest nie tylko zamontowanie maty odpowiedniej wielkości, czy zestawów grzejnych o odpowiedniej długości, ale także zastosowanie określonych materiałów wykończeniowych.
Planując instalację takiego źródła ciepła, nie warto jest nadmiernie oszczędzać, szczególnie w kwestii kompletowania elementów systemu. Jedną z części składowych jest termostat, który należy do obligatoryjnych części wchodzących w skład instalacji. Przede wszystkim, w przypadku braku takiego urządzenia, nie uznawana jest gwarancja na taki niepełny system, jak również jesteśmy narażeni na utratę kontroli nad temperaturą w pomieszczeniach. Brak możliwości regulowania tego parametru skutkować może niekontrolowanym zużyciem energii elektrycznej, a także awarią spowodowaną przegrzaniem się elementów grzejnych.

By cieszyć się sprawnie działająca instalacją grzewczą, warto jest zwrócić także uwagę na to, w jakim miejscu ma być umieszczony termostat. Błędem jest umieszczanie go w miejscu nasłonecznionym lub wilgotnym gdyż wtedy odczyt będzie nieprawidłowy. Dlatego też nie powinno się go instalować w takich pomieszczeniach jak łazienka, ponieważ obecność dużych ilości pary wodnej w powietrzu może doprowadzić do szybkiego uszkodzenia urządzenia.

Jeśli termostat wyposażony jest w czujnik temperatury podłogi, należy pamiętać o jego właściwym ułożeniu. Jeśli montujemy przewody grzejne, czujnik powinno się umieścić w zaślepionej rurce typu peszel, nieco ponad przewodami grzejnymi. Natomiast w przypadku mat grzejnych, które układane są na gotowych wylewkach, rurkę wkuwa się w wylewkę tak, by zlicować ją z górną powierzchnią wylewki. Rurka z czujnikiem powinna być umieszczona pomiędzy dwoma przewodami grzejnymi maty.

Wiele błędów pojawia się nie tylko na etapie projektowania, ale także w fazie wykonawczej. Spowodowane są one najczęściej przez brak fachowej wiedzy, a także przez niedociągnięciami i chęć pójścia na łatwiznę.

Poważnym błędem popełnianym już na etapie podstawowych robót budowlanych, jest nieprawidłowe wykonanie podłoża nośnego. Jeśli zostanie ono wykonane niestarannie i nierówno, nie można układać na nim kolejnych warstw ogrzewania podłogowego, takich jak izolacja termiczna, rury grzejne i betonowa wylewka.

Równie często pojawiają się niedociągnięcia w kwestii izolacji. Na betonie wylanym na gruncie, powinno umieszczać się warstwę chroniącą budynek przed wilgocią. Może to być papa lub folia. Jeśli nie zostanie to dopilnowane, wilgoć z ziemi będzie przenikała do płyty grzejnej „podłogówki”, co może spowodować jej popękanie, a nawet uszkodzenie rur. Podczas instalowania elementów systemu grzewczego, w budynku powinny być zamontowane drzwi i okna. Dzięki temu podczas wiązania jastrychu, którym zalewa się rury, zapewnione zostaną odpowiednie warunki cieplno-wilgotnościowe w pomieszczeniach.

Kolejny poważnym uchybieniem, mającym wpływ na jakość korzystania z ogrzewania podłogowego elektrycznego, jest montowanie zbyt długich obiegów grzewczych wykonanych z rur grzewczych. Ich długość nie powinna przekroczyć 100 m, przy korzystaniu z rur o średnicy 17 x 2 mm lub 80 m dla rur o średnicy 16 x 2 mm. Niedopuszczalne jest także gęstsze układanie rur, a także zwiększanie temperatury płynącej w nich wody, gdyż może to doprowadzić do przegrzania podłogi. W ten sposób narażamy zdrowie użytkowników, a także tracimy poczucie komfortu.

Błędem, który pociąga za sobą najpoważniejsze konsekwencje, jest skrócenie maty lub przewodu grzejnego. Tego rodzaju materiały są gotowymi urządzeniami grzewczymi o określonych parametrach, wykorzystywanych do ogrzewania podłogowego wodnego. Zmniejszenie ich rozmiarów wywoła zakłócenie sprawnego działania, a z czasem doprowadzi do uszkodzenia całej instalacji grzewczej.

Błędem jest także układanie mat lub przewodów grzejnych w taki sposób, by przechodziły one przez szczeliny dylatacyjne. Powinno stosować się zasadę, iż do jednego pomieszczenia zakłada się jeden obwód grzejny. W przypadku bardzo dużego pomieszczenia, którego całkowita powierzchnia ma dylatacje pozorne, na jedną powierzchnię montuje się jeden obwód grzejny.

Kolejnym uchybieniem często pojawiającym się podczas montowania ogrzewania podłogowego, jest brak odpowiednich szczelin dylatacyjnych. Płyta grzejna rozszerza się pod wpływem ciepła rur, dlatego konieczne jest wykonanie w niej właśnie takich przerw. Na obrzeżach pomieszczenia umieszcza się taśmę brzegową z pianki polietylenowej, natomiast w drzwiach pomiędzy pomieszczeniami – piankową taśmę wkłada się w specjalne listwy przyklejone do folii izolacji termicznej. Jeśli tego rodzaju system grzewczy instalujemy w większych pomieszczeniach lub tych posiadających nietypowy kształt, wówczas w warstwie wylewki umieszcza się dodatkowe szczeliny dylatacyjne. Brak takich szczelin lub wykonanie ich jedynie w warstwie posadzki, zamiast na całej długości wylewki, może spowodować pojawienie się rys i pęknięć.

Często pojawiają się także błędy przy wyborze rozdzielacza oraz dobieraniu temperatury wody w instalacji. Tego rodzaju system grzewczy musi posiadać rozdzielacz grzejnikowy, wyposażony w zawory do regulacji przepływu i wkładki zaworów termostatycznych. Zwykły rozdzielacz grzejnikowy nie sprawdza się przy ogrzewaniu podłogowym, gdyż nie można przy jego pomocy odciąć poszczególnych obiegów i dokonać regulacji hydraulicznej. Błędne jest także podłączanie z tego samego rozdzielacza grzejników i systemu grzewczego bez specjalnych zaworów ograniczających temperaturę wody w obiegach. Jej temperatura w instalacji wynosi zazwyczaj nie więcej niż 45 – 50°C, a temperatura czynnika grzewczego może sięgać do 70-80°C.

Nieprawidłowości dotyczyć mogą także przymocowania rurek ogrzewania podłogowego. Rury grzejne, którymi płynie ciepła woda ogrzewająca pomieszczanie, konieczne trzeba przymocować starannie do podłoża. Do ich przytwierdzenia używa się systemowych klipsów z przyklejoną folią ze specjalną siatką kotwiącą. Jeśli na tym etapie montażu pojawią się błędy, takie jak nieprawidłowe zamocowania lub użycie tańszych zamienników, mogą one oderwać się od podłoża w czasie zalewania instalacji jastrychem.

Niewłaściwy postępowaniem jest także pominięcie próby szczelności, którą powinno przeprowadzać się po przymocowaniu rur, jeszcze przed zalaniem instalacji jastrychem. By ją przeprowadzić, wypełnia się rury wodą i utrzymuje wymagane przepisami ciśnienie przez 24 godziny. Dopiero wtedy, gdy jesteśmy pewni szczelności układu, można wykonywać kolejne warstwy wylewki.

Błędy mogą wystąpić także na końcowych etapach prac związanych z instalowaniem ogrzewania podłogowego. Jednym z ostatnich elementów takiego przedsięwzięcia jest zalanie rur grzewczych jastrychem. Podczas prowadzenie tych prac, należy zachować szczególną ostrożność, by nie uszkodzić rur grzewczych ani przypadkowo nie zalać szczelin i listew dylatacyjnych Do wylewki dodaje się specjalną domieszkę, która sprawia, że mieszanka jastrychu staje się bardziej plastyczna, a po związaniu będzie miała lepsze właściwości zarówno w przewodzeniu ciepła, jak i w przenoszeniu obciążeń. Układanie posadzki rozpoczyna się dopiero wtedy, gdy wylewka uzyska odpowiednią wytrzymałość.

By beton mógł dobrze związać, nie można dopuścić do nadmiernego wysychania jego powierzchni. Przez trzy tygodnie nie powinno się otwierać okien ani drzwi, natomiast w czasie upałów przykryć świeży jasyr folią. Po tym okresie konieczne jest tzw. wstępne wygrzanie jastrychu. Proces ten pozwoli na usunięcie resztki zalegającej głębiej wilgoci. Wstępne wygrzanie polega na uruchomieniu instalacji i utrzymywaniu odpowiedniej temperatury wody, czyli około 25°C przez pierwsze trzy dni i około 45°C przez kolejne 5 dni.
Poważne konsekwencje może mieć także niewłaściwy wybór i wykonanie posadzki. Na ogrzewaniu podłogowym najlepiej jest ułożyć posadzkę z materiałów dobrze przewodzących ciepło, takich jak kamień lub płytki ceramiczne. W przypadku, gdy chcemy ułożyć parkiet, jego grubość nie może wynosić więcej niż 15 mm. Natomiast wykładziny dywanowe, linoleum oraz PCW muszą posiadać atest pozwalający na używanie ich na ogrzewaniu podłogowym. Nie można zapominać także o szczelinach dylatacyjnych.

Unikanie tego rodzaju błędów podczas instalowania w pomieszczeniach ogrzewania podłogowego, pozwala na komfortowe i bezawaryjne użytkowanie takiego systemu przez wiele lat. By zapobiec niefachowemu montażowi instalacji grzewczej, warto jest zatrudnić sprawdzonych fachowców, a także zakupić elementy dobrej jakości.
autor: Joanna Zając

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Wylewki / Posadzki / Parkiety, Centralnego ogrzewania
Podobne: Kocioł kondensacyjny, Ogrzewanie gazowe, Kable grzejne, Przyczyna zimnych grzejników, Dom pasywny
Słowa kluczowe: wylewka samopoziomująca, wylewki, posadzki, parkit, parkiety, panele, centralne ogrzewanie, piece co, ogrzewanie podłogowe, kotły co, ogrzewanie podłogowe, wylewka, szczeliny dyletacyjne, mata grzewcza, przewód grzewczy, termostat