×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Najważniejsze targi budowlane w Polsce i na świecie

Dla laika, świat budownictwa może wydawać się nudny, skamieniały i mało interesujący. No bo co interesującego może dziać się w budowaniu domów, wieżowców, dróg, stawianiu mostów i robieniu dołków koparką. A jednak świat ten jest niezwykle ożywiony, stale się zmienia, stawia na nowe, niekonwencjonalne rozwiązania. I jak żadna inna dziedzina życia i żaden z wielu sektorów usług, nie doczekał się tak wielu targów i stałych wystaw budownictwa, zarówno w Polsce, jak na całym świecie.

Idea targów budowlanych

W tego rodzaju imprezach biorą udział firmy, które nie tylko chcą się zaprezentować szerszemu gronu odbiorców i potencjalnych klientów, ale przede wszystkim ci, którzy mają do zaoferowania coś oryginalnego, niebanalnego i nowoczesnego. Tego rodzaju imprezy skierowane są bowiem nie tylko dla osób, które same posiadają własne firmy budowlane, czy duże przedsiębiorstwa zajmujące się budową osiedli, ale także do każdego, kogo w jakimkolwiek stopniu dotyczy kwestia budowy, remontu czy zakupu domu lub mieszkania. Bowiem w takich miejscach, prezentują się firmy chcące pochwalić się nowymi technologiami budowlanymi, czy oferujące materiały budowlane. Na targach budowlanych możemy także wybrać dla siebie projekt domu lub aranżację mieszkania, uzyskać informacje dotyczące możliwości kredytowych, wybrać umeblowanie i wyposażenie, rodzaj i kolor drzwi i okien, a także znaleźć wykonawcę wybranego projektu.

W jednym miejscu i czasie gromadzą się przedsiębiorcy oferujący swoje produkty i usługi z każdej dziedziny budownictwa, począwszy od kredytów na budowę czy zakup własnego lokum, poprzez projektowanie, wykonywanie poszczególnych etapów budowy, oferujących wszystko, co potrzebne jest do postawienia domu: od planu, przez materiały budowlane, wykończeniowe, instalacje grzewcze, meble, aż po usługi montażowe.

Targi budowlane w Polsce…

Niemal w każdym miesiącu roku odbywa się przynajmniej kilka tego rodzaju imprez o różnej randze, także międzynarodowej. Również Polska może poszczycić się organizacją targów budowlanych o zasięgu międzynarodowym, z wieloletnią tradycją i o ugruntowanej renomie.

Do najważniejszych imprez o charakterze budowlanym należą, organizowane w styczniu Międzynarodowe Targi Budownictwa BUDMA w Poznaniu, które odbywają się w ramach Międzynarodowych Targów Poznańskich. Organizowane są one od 1990 roku i należą do grona wiodących spotkań biznesowych dla branży budowlanej w środkowej części Europy. Każdego roku targi mają inny temat przewodni, zwykle adekwatny do aktualnych problemów i wyzwań, jakie stoją przed tą dziedziną usług.

Na Poznańskich Targach Budowlanych każdego roku pojawia się kilkadziesiąt tysięcy profesjonalnych zwiedzających z Polski i zagranicy, setki wystawców, a także dziennikarzy z prasy specjalistycznej, jest to więc doskonała inwestycja w rozwój własnej firmy. Jednorazowo można bowiem trafić do wielu potencjalnych klientów, a jeśli to my jesteśmy potencjalnymi klientami, to możemy wybierać i porównywać, czerpać inspiracje i podpatrywać, by jak najlepiej przeprowadzić inwestycję budowlaną.

Równie bogatą historię mają Targi Budownictwa INTERBUD, które odbywają się pod koniec lutego w Łodzi. Oprócz stale odbywających się pokazów przygotowanych przez wystawców, organizatorzy oferują także seminaria, szkolenia, konferencje związane z tą dziedziną, w których mogą wziąć udział wszyscy chętni.

Równocześnie z Targami INTERBUD odbywają się Targi Domów i Mieszkań, w czasie których swoją ofertę przedstawiają deweloperzy, pośrednicy w obrocie nieruchomościami, architekci i projektanci wnętrz.

Kolejną dużą imprezą o zasięgu międzynarodowym, są Międzynarodowe Targi Budowlane BUD-GRYF odbywające się w Szczecinie. Jest to największa targowa impreza branży budowlanej w Polsce północno-zachodniej. Każdego roku, od ponad dwudziestu lat, chętnie bierze w nich udział wielu branżystów, architektów, deweloperów, a także indywidualnych inwestorów, którzy poszukują nowych technologii, materiałów i rozwiązań. Uczestniczy w nich blisko 200 wystawców zarówno z kraju, jak i z zagranicy. Ogromną zaletą tych targów jest fakt, iż organizatorzy mogą poszczycić się dobrą współpracą z niemieckimi Izbami Gospodarczymi, dzięki czemu odwiedza je wielu przedsiębiorców niemieckich. Pozwala to na nawiązanie stosunków z zagranicznymi firmami i przedsiębiorstwami budowlanymi.

Równocześnie z tą imprezą odbywają się także inne targi o tematyce powiązanej z budownictwem, czyli energii konwencjonalnej i odnawialnej, oraz międzynarodowa giełda kooperacyjna.

Bardzo bogatą, bo aż prawie czterdziestoletnią tradycją cieszą się Krakowskie Targi Budownictwa, odbywające się pod koniec kwietnia na terenach Centrum Targowego Chemobudowa – Kraków S.A. w Krakowie. Jest to największa w Małopolsce impreza targowa w branży budowlanej o znacznej randze wśród wystawców i zwiedzających z terenu całej Polski.

Podczas zaledwie dwóch dni, swoje oferty prezentują firmy związane z budownictwem. W ramach tej imprezy, szerszemu gronu odbiorców przedstawiane są nowoczesne materiały i technologie stosowane w budownictwie, usługi projektowe i usługi budowlane. Można także uzyskać fachowe porady rzeczoznawców budowlanych, wziąć udział w seminariach specjalistycznych poruszających problemy związane z branżą oraz imprezach towarzyszących, konferencjach naukowych i blokach tematycznych.

Jest to tylko kilka większych targów budowlanych odbywających się na terenie naszego kraju. Na liście znajduje się kilkadziesiąt imprez targowych rozsianych po całym kraju. Tematycznie wszystkie związane są z branżą budowlaną, ale dotyczą także sprzedaży mieszkań, wyposażenia wnętrz, aranżacji, systemów grzewczych, ociepleniowych, budownictwa sakralnego, ochrony zabytków, ogrodnicze, technik sanitarnych i grzewczych, instalacji elektrycznych, architektury krajobrazu i wielu innych dziedzin.

Oprócz targów budowlanych organizowanych cyklicznie, w Polsce działają także Stałe Wystawy Budownictwa. Takie imprezy stałe zorganizowane są w Warszawie (BUDEXPO), Wrocławiu (BUDEXPO), Krakowie (CHEMOBUDOWA) i Tarnowie.

... i na świecie

Prestiżowe i znane na cały świat targi budowlane odbywają się także w innym państwach, nie tylko europejskich, choć do tych nam jest najbliżej.

We Frankfurcie nad Odrą odbywają się targi BAUEN, w których biorą udział wystawcy oferujący swoje usługi w zakresie oczywiście budownictwa, ale także dziedzin pokrewnych, takich jak energia odnawialna, ogród, czy nawet turystyka motoryzacyjna. Chętnie uczestniczą w nich także Polacy, by zapoznać się z ofertą niemieckich przedsiębiorstw z branży budowlano-usługowej.

Jedną z największych na świecie imprez targowych o charakterze budowlanym może poszczycić się Republika Czeska. Każdego roku, już od ponad 80 lat, w połowie kwietnie, do czeskiego miast Brno, przybywa tysiące gości i wystawców na Międzynarodowe Targi Budowlane. Jest to właściwie cała grupa wystawiennicza, na którą składa się kilka projektów. Są to, m.in.: Międzynarodowe Targi Budowlane IBF, Międzynarodowe Targi Technologii Sanitarnej, Ogrzewania, Klimatyzacji i Automatyzacji Budownictwa SHK, Międzynarodowe Targi Wyposażenia Wnętrz MOBITE, Wystawa Domów EDEN oraz Międzynarodowe Targi Możliwości Inwestycyjnych URBIS INVEST i Międzynarodowe Targi Technologii i Usług Komunalnych URBIS Technologie. Impreza ta należy do grona najważniejszych tego typu wydarzeń w Europie Środkowej. Otrzymały one certyfikat UFI, który przyznawany jest wyłącznie najważniejszym wydarzeniom targowym na świecie.

Co roku Targi Budowlane w Brnie odwiedza ponad 80 tys. gości i ponad tysiąc wystawców. Największy wśród Targów projekt IBF obejmuje niemal wszystkie dziedziny budownictwa. Prezentowane są, m.in.: narzędzia i materiały budowlane, materiały dekarskie, stolarka budowlana i otworowa, maszyny i technologie budowlane, sprzęt do budowy dróg i mostów, chemia budowlana, konstrukcje, usługi.

Targi te cieszą się ogromną popularnością także wśród Polaków. Każdego roku uczestniczy w nich wielu polskich wystawców, a także gości.

Słowacy mogą poszczycić się Coneco, czyli największymi targami budowlanymi w tym kraju w Bratysławie, na przełomie marca i kwietnia. Firmy, które biorą udział w tej imprezie targowej, zazwyczaj reprezentują takie branże, jak: architektura, planowanie przestrzenne, projektowanie, inżyniera i usługi budowlane, wyposażenie, narzędzia, urządzenia i maszyny dla budownictwa, technologie budowlane, materiały, izolacje i chemia budowlana, drzwi, okna, bramy oraz instalacje sanitarne i zabezpieczenia.

Wiele imprez o charakterze targów budowlanych odbywa się także w Wielkiej Brytanii, Francji, Austrii, Bułgarii, na Ukrainie, Litwie i praktycznie w każdym państwie europejskim.

Jako że nasz rynek zalewany jest przez chińskie produkty, nie sposób tu nie wspomnieć o Chińskich Targach Budowlanych – Expo Build China. Odbywają się one od dwudziestu lat, w połowie kwietnia, w Szanghaju. Oprócz typowych wystaw związanych z przemysłem budowlanym, równolegle odbywają się także różne imprezy towarzyszące, konferencje, panele dyskusyjne. W imprezie targowej biorą udział przedsiębiorcy z całego świata, także polska ma tam swoich przedstawicieli, którzy pragną zaprezentować się szerszemu kręgowi odbiorców.

Jak widać, niemal każdy kraj posiada swoje Targi Budowlane. Ich charakter jest niemal identyczny. Dzięki udziałowi w takich imprezach, możemy poznać nowe technologie, podpatrzyć pewne rozwiązania, jakie stosuje się u naszych sąsiadów, a także nawiązać nowe znajomości.
autor: Joanna Zając

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Przed budową
Podobne: Wybrać projekt gotowy czy indywidualny?, Budowa systemem gospodarczym, Kosztorys budowy, Czy warto chodzić na targi mieszkaniowe i budowlane?, Usytuowanie domu na działce
Słowa kluczowe: targi budowlane, wystawy budownictwa, kalendarz targów budowlanych