×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Naklejki na ścianę

Oryginalne i niebanalne wnętrza są marzeniem niejednego i niejednej z nas. Niepowtarzalna atmosfera nie tylko sprawia, że wystrój wzbudza zachwyt wśród gości, ale także pozwala nam poczuć się naprawdę komfortowo we własnym domu lub mieszkaniu. Elementem, który tworzy nasze wnętrza są przede wszystkim ściany. Od sposobu ich wykończenia zależy klimat, ale także nasze samopoczucie. Dzięki bogatej ofercie producentów farb, powierzchnie wewnętrzne domu mogą przybrać bardzo różne, czasem nawet nieco kontrowersyjne barwy. W zależności od naszych upodobań, mogą to być zarówno kolory pastelowe, jasne i stonowane, jak również jaskrawe, ciemne i rzucające się w oczy. Ale zwolenników białych ścian także nie brakuje.

Jeśli jednak chcemy stworzyć naprawdę oryginalny i niebanalny efekt, a nie chcemy eksperymentować z wieloma farbami, możemy sięgnąć po dużo czystsze i prostsze rozwiązanie, jakim są naklejki na ścianę.

Nie od dziś wiadomo, że ogólny wygląd mieszkania zależy w największym stopniu od dodatków. To właśnie one nadają wnętrzom charakter, czynią je niepowtarzalnymi, pozwalają wyrazić naszą osobowość. Takim detalem dekoracyjnym, który może zmienić całkowicie sposób wystroju są właśnie różnego rodzaju naklejki. Te stosunkowo niedrogie elementy potrafią, bez kosztownych remontów, przemeblowania i malowań odmienić wnętrze nie do poznania.

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów naklejek na ściany, różniących się kolorem, motywami przewodnimi, wyglądem, wielkością, rodzajem pomieszczenia, do którego są przeznaczone, a także sposobem przytwierdzania do ściany. Mogą one być większe, zajmować większość powierzchni, mniejsze, delikatne, drapieżne, tradycyjne, klasyczne lub też orientalne.

Tego rodzaju ścienne ozdoby można umieszczać na gładkich ścianach pomalowanych w tradycyjny sposób farbę, wykończonych tapetą lub płytkami ceramicznymi. Z daleka prezentują się one bardzo dobrze, gdyż wyglądają jak dekoracyjne szablony na ścianę. Dopiero z bliska widoczne jest, iż są to tylko naklejki.

Na rynku dostępne są naklejki wykonane z różnych materiałów. Najczęściej wytwarza się je z samoprzylepnej, kolorowej, matowej lub błyszczącej folii PCW. Rodzaj użytego materiału wpływa na jakość produktu. Wiąże się to oczywiście z ich wyższą ceną. Jakość folii użytej do produkcji naklejek ściennych poznaje się przede wszystkim po jej elastyczności i odporności na rozerwanie. Najgorsze, pod względem wytrzymałości są materiały sztywne, które łatwo rozerwać. Dobrej jakości produkty wykonane z folii zwykle posiadają gwarancję 5 lat trwałości w zewnętrznych warunkach atmosferycznych, co w przełożeniu na zastosowanie ich wewnątrz pomieszczeń, daje praktycznie nieograniczoną żywotność.

Alternatywą dla ściennych nalepek z foli, są naklejki welurowe. Wykonane z weluru posiadają aksamitną fakturę i doskonale prezentują się na ścianie, ale także na innych podłożach, takich jak drzwi, czy szafy. Materiał ten jest grubszy i bardziej przestrzenny niż folia samoprzylepna. Na naklejkę nałożona jest folia transferowa, która znacznie ułatwia montaż. Są one nieznacznie droższe od tych wykonanych z folii samoprzylepnej.

W sklepach dostępne są także naklejki fluorescencyjne. Takie świecące nocą dekoracje ścienne doskonale nadaje się do dziecięcego pokoju.

Tego rodzaju elementy dekoracyjne przyklejane na ścianach, najczęściej wykonywane są w jednym kontrastowym do reszty ściany kolorze. Dostępne są jednak także kompozycje wielokolorowe, tworzące aranżacje przyciągające oko. Dzięki temu, iż występują w różnych rozmiarach, można je umieścić w każdym, nawet niewielkim pomieszczeniu. Gotowe produkty zazwyczaj są zunifikowane, czyli takie, które są niekłopotliwe w transporcie, wycinaniu, a także, co najważniejsze, w montażu. By ułatwić umieszczenie dużych naklejek na ścianie, sprzedawane są one w kilku mniejszych fragmentach.

Dowolność istnieje nie tylko w przypadku wielkości, ale także motywu. Producenci oferują ogromny wybór naklejek na ścianę o bardzo rożnych, czasem nawet niezwykle wyszukanych i skomplikowanych wzorach. Dodatkowo, jeśli wśród bogatej oferty nie znajdziemy odpowiedniego fasonu, istnieje także możliwość indywidualnego zaprojektowania i wykonania naklejki na specjalne zamówienie.

Gotowe naklejki na ścianę, dostępne są w wielu wzorach. Najczęściej pojawiają się motywy roślinne (kwiaty, drzewa), zwierzęce, krajobrazy, pojazdy, dmuchawce, postacie, figury geometryczne, przedmioty codziennego użytku, a także utrzymane w stylu modern lub całe krajobrazy. Niezwykle oryginalne i efektowne są także naklejki z działu architektury, wśród których odnajdziemy takie osobliwości, jak choćby Statuę Wolności, Wieże Eiffla, zarys Nowego Yorku, egipskie piramidy, czy wiatraki rodem z Holandii. Rodzaj wzoru uzależniony jest przede wszystkim od naszych gustów, ale także od rodzaju pomieszczenia, w jakim chcemy umieścić ten element dekoracyjny. Jeśli chcemy np. udekorować ścianę w pokoju dziecięcym, najlepszym wyborem będą postacie z bajek lub zwierzęta. Natomiast abstrakcje graficzne idealne pasują do salonu urządzonego w nowoczesnym stylu.

Umieszczanie naklejek na ścianie jest sprawą dziecinnie prostą, jeśli tylko w czasie aplikacji będziemy przestrzegać kilku zasad, a także jakość folii, z których zostały wykonane, jest dostatecznie dobra. Przede wszystkim należy zadbać, by powierzchnia, na której umieszczamy samoprzylepne elementy dekoracyjne, była odtłuszczona, czysta, sucha, gładka i stabilna. To gwarantuje, że naklejka będzie się trzymać powierzchni. Nie należy nalepiać ich w pobliżu źródeł ciepła, a także w bardzo nasłonecznionych miejscach. Bezsensowne jest także umieszczanie ich na ścianach pokrytych farbą lateksową czy z dodatkiem silikonu, gdyż substancje te są tłuste i istnieje duże prawdopodobieństwo, iż naklejka odpadnie.

Tego rodzaju elementy dekoracyjne, umieszcza się na ścianie podobnie jak tapety samoprzylepne, czyli stopniowo, nie odrywając całego podkładu naklejki na raz. Kluczowe jest tu dokładne i równomierne dociskanie klejonej powierzchni. Dobrze jest wykorzystać do klejenia plastikowe lub filcowe rakle.

Naklejki są także niezwykle proste i mało uciążliwe w utrzymaniu ich w czystości. W przypadku niewielkich zabrudzeń, wystarczy je przemyć zwykłą wodą z dodatkiem środka myjącego. Natomiast jeśli zdarzy się, że zostaną popisane np. mazakiem, odświeżyć je można przemywając delikatnie ich powierzchnię szmatką nasączoną benzyną ekstrakcyjną lub innym podobnym środkiem.

Równie proste jest usuwanie niechcianych dekoracji ze ściany. Najpierw przez kilka minut ogrzewamy naklejkę suszarką do włosów, a następnie delikatnie odklejamy. Powierzchnia ściany nie powinna ulec zniszczeniu, choć uzależnione jest to oczywiście od jej rodzaju. Na uszkodzenie narażone są na pewno papierowe tapety. Łatwość i szybkość usuwania naklejek zależy także od tego, jak długo znajdowały się one na ścianie. Z czasem bowiem, stają się one trudniejsze do usunięcia. Jeśli przyklejone zostały kilka lat temu, musimy liczyć się z tym, że w trakcie ich zdejmowania, na powierzchni może pozostać warstwa klejowa. Jeśli takie pozostałości po dekoracji ściennej znajdują się na powierzchni z płytek ceramicznych, wystarczy przemyć ją benzyną ekstrakcyjną. Natomiast w przypadku ścian pokrytych farbą, niezbędne okaże się ponowne ich malowanie.

Naklejki umieszczane na ścianach, pozwalają na całkowite odświeżenie i zmianę wyglądu wnętrza bez ponoszenia dużych kosztów, a także bez konieczności przeprowadzania żmudnych i uciążliwych remontów.


autor: Joanna Zając

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Malowanie / Tapetowanie
Podobne: Kolorowa ściana, Wykończenie ścian kuchennych cz. I, Odnawianie starych ścian, Jak wybrać odpowiednia tapetę, Tynki dekoracyjne we wnętrzu
Słowa kluczowe: malowanie ścian, malowanie, remonty, tapetowanie, malarstwo, malarze, tapety, nalepki, dekoracja ścian, naklejki welurowe, naklejki fluorescencyjne