×zamknij
Dodaj firmę
Zleć remont lub budowę, dodaj swoje ogłoszenie jako wykonawca lub zleceniodawca. Znadź fachowca do konkretnej roboty. Urzązaj przetargi na prace związane z domem lub ogrodem. Podyskutuj na forum.
Zaloguj»Login:Hasło:
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Budujesz? remontujesz?
Szukasz pracy? Ogłoś się tutaj!
Szukaj artykułów:
Tytuł, słowa kluczowe:
artykuł Ogród zimowy to rodzaj przeszklonej zwykle dobudówki. Nie bez powodu nazywa się ją ogrodem – tu bowiem znajdują miejsce różnorodne gatunki roślin. Jednak zieleń to nie wszystko. Jak urządzić tę przestrzeń, by była oazą relaksu?
więcej »
artykuł Konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego, płyty warstwowe, pruski mur, keramzytobeton, pustaki ceramiczne, panele styropianowe - każde ma swoje wady i zalety a podstawowym założeniem jest gotowy już fundament.
więcej »
artykuł W ogrodzie tym ważne jest praktycznie wszystko. Dlatego też sprawą kluczową staje się odpowiedni plan, który zadba o całą aranżację. Najdrobniejsze pomyłki lub nieuwaga w doborze dodatków przyczynić się mogą na zachwianie całej równowagi.
więcej »
Cześć wszystkim, mam ogromny problem!!! Zgubiłem dzisiaj kluczyki do auta, a mam tylko jeden...
Andrew40, 4 paź 2017
Co waszym zdaniem można uznać za najważniejsze w domu lub mieszkaniu? Powoli aranżuję swój...
pasku, 4 paź 2017
Co najlepiej się teraz sprawdza do uszczelniania dachu? Czy ktoś korzystał może z takiego...
maksik, 3 paź 2017
 

Naprawa stropów

Naprawa stropów (ich wzmocnienie) wynika zwykle z konieczności przywrócenia ich nośności, której utrata lub osłabienie mogą być spowodowane uszkodzeniami wywołanymi wpływami zewnętrznymi czy wewnętrznymi. Do wpływów zewnętrznych zaliczyć można wpływy środowiskowe, nagłe zdarzenia takie jak pożar, czy błędy projektowe i/lub wykonawcze. Wpływy wewnętrzne to między innymi naturalne zużycie stropu.

Gdy uszkodzenia stropu ograniczają się do warstwy powierzchniowej, przeciwdziałać temu należy jak najszybciej, aby nie dopuścić do powstania większych zniszczeń (korozji zbrojenia i utraty nośności). Zwykle wystarczy „odtworzyć” warstwę ochronną, czyli otulinę i wykonać narzut z warstwy cementowej.

Naprawa stropów może polegać na:

  • Częściowej lub całościowej wymianie uszkodzonych fragmentów (w przypadku sklepień międzybelkowych);
  • Wzmocnieniu istniejących płyt lub elementów belkowych;
  • Zastąpieniu istniejących przegród nową konstrukcją.

Przeprojektowanie stropu i zaplanowanie jego wzmocnienia wiąże się z głębszą analizą zagadnienia. Może wynikać również z potrzeby zmiany funkcji obiektu.

SPOSOBY NAPRAWY RYS I SPĘKAŃ STROPÓW

Iniekcja, siatki zbrojeniowe, sufit podwieszany.

Zarysowania powierzchniowe lub te wynikające z różnej specyfiki pracy elementów stropu można łatwo usunąć. Pojedyncze rysy można usunąć za pomocą metod iniekcyjnych. W rozwarstwienia wpuszczana jest wówczas specjalna masa, mająca za zadanie „sklejenie” i wyrównanie powierzchni. Przy doborze materiału iniekcyjnego należy pamiętać o tym aby jego właściwości fizyko-chemiczne były zbliżone do tych, z których wykonany jest strop. W przeciwnym razie może dojść do powstania rys obok tych „zalepionych” z powodu zbytniej tendencji do pęcznienia mieszanki.

Siatki zbrojeniowe stosuje się pasmami na powierzchni występującego zarysowania. Pomagają wyrównać powierzchnię i w większości przypadków są skuteczną metodą zapobiegania powstawaniu rys.

Kiedy ta metoda zawiedzie – i rysy nadal uparcie wychodzą (w wyniku zbytniego „klawiszowania” płyt) pozostaje jeszcze jedna metoda: zastosowanie sufitu podwieszanego. Powinna ona skutecznie zamknąć temat szpetnego sufitu.

Naprawy błędów projektowych, przeciążeń stropu i uszkodzeń mechanicznych.

Nadmierne ugięcia stropu niweluje się poprzez rozpatrzenie pracy statycznej konstrukcji i zaprojektowaniu dodatkowych podpór (słupów, podciągów). Nie należy samodzielnie przeprowadzać tego typu działań, gdyż nieświadomie można zmienić schemat statyczny pracy konstrukcji i uzyskać jeszcze gorszy efekt. Prace takie należy zlecić Projektantowi i doświadczonemu wykonawcy. Szczególnie, jeśli są następstwem uszkodzeń mechanicznych, gdyż wymagają wcześniejszego rozpatrzenia bezpieczeństwa obiektu.

Stropy można wzmacniać przez dodatkowe podparcie od dołu (między innymi stropy ceramiczne i monolityczne żelbetowe). Rodzaj podpory i przyjęcie nowego schematu statycznego zależy od indywidualnego przypadku. Można przyjmować schemat belkowy lub słupowo-belkowy, wszystko zależy od rozpiętości stropu i jego rodzaju. Dla stropów ceramicznych, w których układem podporowym są podłużne belki, wzmocnienie można poprowadzić za pomocą dodatkowej belki, podpierającej już istniejącą, stanowiącą integralną część tej przegrody poziomej. W ścianie nośnej należy wówczas przygotować pod nią odpowiednie gniazdo, umożliwiające minimalne jej oparcie na murze. Przy większych rozpiętościach (gdy przekrój projektowanej belki wzmocnienia wymagałby przyjęcia dużych wymiarów lub gdy belka taka sama w sobie nie może być wystarczającą podporą) przyjmuje się dodatkowe słupy pośrednie ( jeden w środku rozpiętości belki lub na przykład w proporcjach 1/3 do 1/3 do 1/3 w przypadku dwóch słupów).

Kolejnym sposobem wzmocnienia stropu (żelbetowego) jest zwiększenie grubości płyty poprzez nadbetonowanie dodatkowej warstwy. Wydawać by się mogło, że takie działanie (przy już i tak przeciążonym stropie) spowoduje katastrofę – z punktu widzenia wytrzymałościowego materiałów jest to sposób jak najbardziej prawidłowy. Należy jednak odpowiednio przygotować warstwę betonu już istniejącego (przez jego nakłuwanie, frezowanie lub śrutowanie) tak aby uzyskać warstwę sczepną, która nawiąże współpracę z nową. Dla potwierdzenia możliwości skorzystania z tego typu rozwiązania konieczne jest rozpoznanie zbrojenia w istniejącej płycie (poprzez odpowiednie badania) oraz zastosowanie siatki zbrojeniowej w warstwie nadbetonowanej (działającej między innymi przeciwskurczowo).

Ponieważ w płycie stropowej najważniejszym zbrojeniem jest to, które pracuje jako rozciągane ( w części środkowej stropu jest to zbrojenie dolne, natomiast w strefach przypodporowych jest to zbrojenie górne), możliwe jest stosowanie napraw stropów zbyt wytężonych, uszkodzonych wpływami zewnętrznymi (na przykład pożarem) lub takich, w których zmieniony został schemat statyczny, poprzez „dodanie” dodatkowych prętów do już istniejących- wiąże się to z odkuciem warstwy betonu i nawiązaniem się do zbrojenia głównego istniejącego stropu.

Dla stropów, których głównym układem podpierającym są belki stalowe możliwe jest rozkucie wypełnień między belkami, nawiązanie zbrojenia zwykłego do stali i wylanie stropu żelbetowego na wcześniej przygotowanym szalunku. Wskazane jest tymczasowe podparcie belek w trakcie betonowania, w celu minimalizacji ugięć. Ponieważ ten pomysł wiąże się ze zwiększeniem ciężaru stropu a tym samym obciążenia przekazywanego na stalowe elementy, należy dodatkowo upewnić się, czy ich nośność jest wystarczająca. Jeśli okaże się, że nie wytrzymałyby takiego ciężaru, należy dodatkowo belki stalowe wzmocnić od spodu stalowym elementem (na przykład połówką dwuteownika). Powstałe w ten sposób żebra powinno się obetonować (stworzy to dodatkowe wzmocnienie poprzez współpracę betonu ze stalą). Czasami wystarczy tylko obetonowanie belki stalowej bez konieczności jej wzmacniania dodatkowymi elementami. Jest to metoda, którą można zastosować w przypadku, gdy uratowanie stropu jest niemożliwe lub inne naprawy są zbyt ryzykowne. Łatwiej jest wówczas coś zburzyć i wykonać od początku. Całość prac powinna być przeanalizowana i wykonana pod nadzorem osoby uprawnionej.

Najprostszą metodą przeciwdziałania nadmiernemu dociążeniu stropu jest jego odciążenie. Możliwe jest to w przypadku analizy pracy obiektów „starych”, w których zastosowane zostały warstwy wykończeniowe o dużym ciężarze właściwym. Obecnie na rynku znaleźć można całą gamę produktów, które z powodzeniem mogą służyć za zamienniki (częstokroć o lepszych parametrach, nie tylko pod względem lekkości, ale również właściwości termoizolacyjnych, paroprzepuszczalnych, itp.). Metoda ta sprawdza się nie tylko w przypadku zmiany funkcji obiektu, może być zastosowana w przypadku dobudowy czy rozbudowy dociążającej pion istniejącego budynku ( zyskujemy wówczas pewność, że zaprojektowane posadowienie i pozostałe elementy nośne przeniosą wspólny ciężar), przy odpowiednich zabiegach projektowych i analizach stanu zastanego.

Ugięcia stropu mogą być również spowodowane złym wykonawstwem, na przykład źle podpartym deskowaniem. Jeśli stan graniczny nośności (mający wpływ na stateczność konstrukcji) jest zachowany, wystarczy zamaskować ugięcie stropu od spodu (może to być sufit podwieszany).

Utrata nośności stropu lub nadmierne jego ugięcia sygnalizują niebezpieczeństwo zwykle wcześniej. Nawet zwykłego użytkownika zaniepokoić mogą nagle pojawiające się rysy i spękania, czy „wybrzuszenia” stropu. Nie należy ich lekceważyć-zaniedbania i tak wcześniej czy później potrafią się „zemścić” i wymusić znacznie większe nakłady finansowe na naprawę. Warto systematycznie prowadzić przegląd „rzeczy do naprawy”.
autor: Eliza Banyś

Wasze komentarze ...

Brak komentarzy.

Zaloguj się aby dodać nowy komentarz.

Powiązane branże: Stropy, Inne
Podobne: Pielęgnacja betonu, Jak walczyć z kurzem i pyłem podczas remontu?, Rolety zewnętrzne, Nowy balkon w istniejącym budynku, Parapety wewnętrzne
Słowa kluczowe: strop, teriva, stropy, strop, pęknięcia, naprawa, odciążenie, wzmocnienie